Dok požari poput vatrenog Lucifera prže Dalmaciju, a genijalni planeri u Ministarstvu obrane i dalje odbijaju aktivirati otpisane transportne zrakoplove Antonov An-32 u gašenju požara, donosimo vam jedan zanimljiv snimak Američkih zračnih snaga (USAF) .
Na snimci se vidi kako američko zrakoplovstvo u gašenju požara koriste palete (svaka po tisuću litara kapaciteta) napunjene vodom ili retardantom, a koje se bacaju iz zrakoplova. „Aktiviraju“ na visini od 20 do 30 metara od požara.
Ovaj izum ima više prednosti.
Prvo, moguće je precizno i istovremeno više puta gađati područje zahvaćeno požarom.
Drugo, možda ono najvažnije, doslovce svaki teretni zrakoplov se ovim načinom može pretvoriti u “fire killera“.
To se posebno odnosi na transportne Antonove HRZ-a koje u ovom slučaju nije potrebno strukturalno prilagođavati, već samo ukrcati vodene palete u njihov teretni prostor i poslati ih na požarišta. Za razliku od Kanadera i Airtractora koji noću ne lete, Antonovi AN-32 su tehnički potpuno opremljeni za noćne operacije.
Dakle, spoj Antonova i ovih vodenih paleta omogućilo bi hrvatskim protupožarnim snagama i noćno djelovanje iz zraka, što sada nije moguće.
Ove palete koje vidite na snimci napravljene su od kartona i najlona koji se nakon aktivacije palete u zraku raspadnu na sitne komadiće. U konstrukciji paleta nema metala, ni pirotehnike, a dodatna pogodnost je što se palete mogu stavljati oko naselja, kuća, bolnica, važnih objekata te tako spasiti od nadiruće vatre.
Istaknimo da ovakav sustav gašenja USAF-a koriste i Rumunji, a neslužbeno je nuđen i MORH-u. Očekivano, ponuda je dobila odbijenicu.
Genijalni planeri iz MORH-a otpisali su sjajne i dokazane transportne zrakoplove AN-32 , a do samo prije nekoliko godina sa naslovnice glasila MORH-a „Obrana“ gledali smo fotografiju svježe remontiranih An-32 sa golemim naslovom „Avioni koji se moraju iskoristiti“.
Tko je ovdje lud, zašto ih ne iskoriste?
Marko Marković/foto:Screenshot