Vijeće će preporučiti Vladi da zabrani korištenja pozdrava ‘Za dom spremni’, osim kada je riječ o njegovu korištenju u sklopu HOS-ovih insignija, postrojbi iz Domovinskog rata, što znači da se ne bi uklanjao iz njihova službena grba.
U odlučivanju su Ivo Lučić, Milan Ančić, Ante Nazor i još nekoliko članova Vijeća bili preglasani.
U srijedu 28. veljače, na obljetnicu smrti dr. Ante Starčevića, trebalo bi se sastati Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima kako bi definitivno utvrdilo preporuke i smjernice kako se odnositi prema simbolima totalitarnih režima, odnosno, treba li ih zabraniti.
U percepciji široke javnosti rad Vijeća sveo se na donošenje preporuke o isticanju simbola Nezavisne Države Hrvatske, pozdrava ‘Za dom spremni’ te simbola i fašizma i komunizma – kukastog križa i crvene zvijezde petokrake
Predsjednik Vijeća, čelnik HAZU-a, Zvonko Kusić, ovih se dana od najave okončanja posla ipak ogradio riječima: “Nadam se da nećemo produljivati zadani rok”.
Vijeće okuplja 17 članova, među kojima povjesničare, politologe, pravnike, a preporuke Vladi trebalo bi utvrditi konsenzusom. No, konsenzusa nije bilo.
Maxportal je primio informaciju da se se Vijeće podijelilo na pitanju zvijezde petokrake. Nekoliko članova Vijeća ( dr. Ivo Lučić, dr. Milan Ančić, dr. Ante Nazor …. ) inzistirali su da se komunizam i njegovi simboli izjednače s fašizmom, ali su konačnoj odluci preglasani.
Na sjednici u ponedjeljak Vijeće je brusilo nacrt konačnog teksta, a preporuka Vladi je da se zabrani korištenja pozdrava ‘Za dom spremni’, osim kada je riječ o njegovu korištenju u sklopu HOS-ovog znakovlja, što znači da se ne bi uklanjao iz njihova službena grba, prenio je Maxportalu izvor iz Vijeća.
U svim ostalim slučajevima, poput prosvjednih skupova, sportskih događanja, koncerata i slično, sporni usklik bio bi zabranjen.
Isti tretman, prema našim izvorima, imala bi i sva obilježja fašističkog režima i njegovih inačica, od kukastog križa preko simbola poput ‘SS’ ili ustaškog ‘U’, četničke kokarde do svih izraza i simbola koji veličaju te totalitarne režime i u javnosti bi bili zabranjeni.
Maxportal je primio informaciju da se se Vijeće podijelilo na pitanju zvijezde petokrake. Nekoliko članova Vijeća ( dr. Ivo Lučić, dr. Milan Ančić, dr. Ante Nazor …. ) inzistirali su da se komunizam i njegovi simboli izjednače s fašizmom, ali su konačnoj odluci preglasani.
U raspravi se čulo kako jest riječ o simbolu komunizma, ali i antifašizma u Drugom svjetskom ratu, zbog čega se uvrštava među tzv. višeznačne simbole.
Preporuke Vijeća savjetodavnog su karaktera i za Vladu nisu obvezujuće, no, upućeni neslužbeni izvori pretpostavljaju da će biti sklona slijediti odluke europskih sudova, uz osudu komunizma i velikosrpske agresije.
Vijeće je formirano kao svojevrsni odgovor premijera Andreja Plenkovića nakon što je u Jasenovcu u studenom 2016. godine postavljena spomen-ploča poginulim HOS-ovcima s natpisom ‘Za dom sprmeni’, što je izazvalo burne reakcije i podjele u javnosti.
ČLANOVI VIJEĆA SU:
- Zvonko Kusić, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, predsjednik Vijeća,
- Stjepan Damjanović, predsjednik Matice hrvatske,
- Antun Vujić, glavni ravnatelj Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža,
- Ivica Lučić, viši znanstveni suradnik u Hrvatskom institutu za povijest,
- Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno – dokumentacijskog centra Domovinskog rata,
- Nataša Jovičić, bivša ravnateljica Javne ustanove Spomen područje Jasenovac,
- Ivo Goldstein, redoviti profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu,
- Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta,
- Aleksandar Jakir, dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu,
- Budislav Vukas, izvanredni profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.
- Mario Vinković, izvanredni prof. na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Osijeku,
- Nevio Šetić, redoviti profesor na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli,
- Mladen Ančić, redoviti profesor na Odjelu za povijest Sveučilišta u Zadru,
- Jasna Omejec, redovita profesorica na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu,
- Marta Dragičević Prtenjača, docentica na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu,
- Vanja-Ivan Savić, docent na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu,
- Nenad Zakošek, redoviti profesor na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu
- Tihomir Cipek, redoviti profesor na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.
.
M. Marković/foto:pxll