Na cestama je sve više kamera koje bilježe prekršaje. Mnogi su kazne platili više puta, a sada stiže inovacija koja bi mogla pomoći vozačima da ne krše propise, javlja RTL. Denis Periša iz Šibenika osmislio je uređaj koji upozorava na kamere.
Na cestama je sve više policijskih kamera koje registriraju prekoračenje brzine, ali i gradskih koje bilježe nedozvoljeno parkiranje ili zadržavanje na mjestu koje nije predviđeno za to. Inovativni uređaj mladog Šibenčanina, koji upozorava na različite prometne prekršaje, mnogima će biti i više nego dobrodošao.
“Do sada sam više puta platio kazne za brzine, bilo da me kamera uhvatila ili da me zaustavila policija. Nastojim voziti primjereno, međutim, nekad se zanesete, mislite na nešto drugo i nesvjesno se dovedete u prekršaj”, kaže Šibenčanin Goran Grgurić,
S njime se slaže i njegov sugrađanin Milorad Kasper Mišković koji je često na cesti s automobilom i s motociklom.
“Ja sam se do sad naplaćao globa i plaćat ću ih još, siguran sam. Iako danas na mobitelima imamo aplikacije gdje možemo automatski prepoznati gdje je kamera”, rekao je.
Periša je sve osmislio i izradio sam
Za razliku od aplikacija, koje najavljuju da se približavamo radaru ili kameri za nadzor brzine, ali ih treba ažurirati ili se znaju ugasiti u pozadini rada mobitela, inovativni uređaj koji je osmislio Šibenčanin Denis Periša nije softverski nego hardverski i spaja se na satelit.
Za uređaj inovatora, kojemu ovo nije prva praktična inovacija, čuli su i Goran i Milorad i pozdravljaju ga.
“U principu je i napravljen da zamijeni mobitel i aplikacije. Znači, on na sebi ima lampice koje se pale postepeno kako se približavate kameri. Njega ne treba ažurirati, on se ažurira sam. Već ima automatsku bazu podataka”, kaže Periša koji je od samog početka sve na uređaju osmislio i izradio sam.
Uređaj je u eksperimentalnoj fazi
Mali uređaj se lako smjesti u automobil. Svjetlosno, ali i zvučno upozorenje događa se na 400, 300, 200, 100 i 50 metara od kamere za nadzor brzine. Registrira i upozorava također na zadržavanje ili parkiranje na nedozvoljenim mjestima, ali i brzinu na cijeloj ruti putovanja. Sve se to može i naknadno pogledati i osvijestiti koliko brzo vozimo i kada ne strahujemo od kamera i kazni.
“Služi i ako će roditelj dati svom djetetu, adolescentu, svoj auto da vozi, da može namjestiti koja mu je brzina da ga upozori, ali može i kasnije vidjeti koliko je on vozio i kuda se kretao”, dodaje Periša i napominje da uređaj nije namijenjen samo izbjegavanju kazni nego i osvještavanju samokontrole za volanom.
Uređaj je još uvijek u eksperimentalnoj fazi, a kad bude spreman za tržište, mladi inovator procjenjuje da će stajati od 60 do 100 eura. S obzirom na to da je najniža kazna za prekoračenje brzine 60 eura, mnogima bi se mogao isplatiti.
Periša je inače bio prvi Hrvat koji je ugradio čip. Učinio je 2021 godine, čim je ugradio prst desne ruke, tad je pričao kako u čip može staviti dokumente i kreditne kartice, da čipom može otključati stan i plaćati račune.
D.M. /Foto: rtl