Kategorije Auto-moto

Odlazak Johanne Quandt! Bila je vlasnica BMW-a, a počela je raditi kao tajnica

Širi dalje

U trenutku smrti, 3. kolovoza 2015. bila je na 77. mjestu ljestvice najbogatijih ljudi na svijetu, a njen je imetak procijenjen na 13.9 milijardi američkih dolara.

Johanna Quandt (djevojačko prezime Maria Bruhn) je udajom, a ne rođenjem postala dio moćne i tajnovite obitelji Quandt, no nakon smrti supruga Herberta Quandta 1982. postala je poglavaricom obiteljskog blaga.

Imperij te tajanstvene obitelji, osim BMW-a, uključuje i tvrtke poput Varte, Altane ili Gemplusa. Samozatajna milijarderka godinama odlazila na posao u Bad Homburgu pored Frankfurta, gdje je radila do navečer.

U avionu je uvijek putovala ekonomskom klasom, a najveći užitak bili su joj obiteljski objedi: kći Susanne i sin Stefan radili su u istoj zgradi. Neupućenog bi na pravi trag mogli navesti tek luksuzni BMW i diskretno nadzirana, dobro osigurana vila u predgrađu, nalik na utvrdu, u kojoj je starica živjela sama.

Mjere sigurnosti nisu bile bezrazložne.

Premda obitelj Quandt nastoji ostati van fokusa javnosti, ipak je priča o njihovom bogatstvu došla i do neželjenih ušiju: četrnaesteročlana je banda robijaša godine 1978. u zadnji tren spriječena u naumu kidnapiranja Johanne i Susanne. Otkupnina je trebala iznositi čak dvadeset i pet milijuna maraka!

Od tada Quandtovi žive još povučenije, nitko iz obitelji nikada nije dao intervju, postoji iznimno malo njihovih fotografija, a čak i na kućnim zabavama se, po svjedočenju onih koji su im imali priliku nazočiti, Susanne i Stefan rijetko druže s uzvanicima, radije ostajući za svojim stolom i tiho se došaptavajući.

Obitelj nije oduvijek tako samozatajna: Gunther Quandt, otca obitelji, bio je jedan od glavnih Hitlerovih ekonomskih savjetnika, a njegova se druga žena, Magda Friedlaender, kasnije udala za Josepha Goebbelsa – a s njim i njihovih šestero djece je i skončala, počinivši samoubojstvo u Hitlerovom bunkeru 1945. godine

Guntherov sin Herbert praktički je odrastao u Goebbelsovoj kući, no ubrzo su se razišli u mišljenjima te prestali kontaktirati.

Nakon rata Herbert je pokušavao oživjeti obiteljske poslove, od kojih su mnogi ostali blokirani u sovjetskoj zoni. Godine 1959. preuzeo je većinski paket dionica BMW-a, istodobno prodavši svoj udio u korporaciji Daimler-Benz, koja je također pokušala kupiti bavarsku tvrtku – u tom se trenutku začelo veliko rivalstvo.

Sljedeće godine oženio se treći put s dugogodišnjom tajnicom Johannom.

Johanna Quandt sa sinom i kćeri

Ekscentrični način razmišljanja natjerao je Johannu, kojoj je BMW bio najdraža igračka (vjeruje se da je upravo ona do duboke starosti donosila sve bitne odluke o poslovanju tvrtke) da svoju djecu prisili na postepeno probijanje kroz unutarnju hijerarhiju BMW-a.

Premda su oboje završili ugledne američke poslovne škole i Susanne i Stefan su počeli raditi posve na dnu – Susanne čak u tvorničkoj kantini! Danas oboje sjede u nadzornom odboru BMW-a, a majka je na njih prepisala i dio dionica, tako da je sama u trenutku smrti posjedovala samo 16.9% BMW-a, no u vlasništvu je obitelji ostalo je 46.6% dionica BMW-a.

Dino Milić-Jakovlić/Autoportal

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Novinar napao Thompsona i opet pokazao da je niža klasa

Dok traje euforija oko velikog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja na zagrebačkom Hipodromu, imao…

40 minuta prije

Anušić objavio kad se očekuju prvi pozivi za služenje vojnog roka

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane  Ivan Anušić danas u Zemuniku Donjem, gdje se obilježava 20.…

2 sata prije

Anušić: “One koji se odluče na priziv savjesti preuzet će MUP”

Potpredsjednik Vlade Ivan Anušić potvrdio je u subotu da je premijera Andreja Plenkovića upoznao s…

4 sata prije