Bojimo se da će pacijenti odlaziti privatnicima, oni koji će si to moći priuštiti. A svi oni koji neće moći, neće se liječiti, rekla je predsjednica HAKOM-a.
Pijete lijek za tlak, alergiju ili nesanicu? Ako vam u uputama piše da uz takav lijek ne biste trebali voziti, uskoro bi vas liječnik mogao prijaviti policiji. Riječ je o izmjenama zakona kojim su nezadovoljni medicinari, a iz policije odgovaraju da će se tako spriječiti tragedije.
Kod doktora dođete po lijek, a privremeno možete ostati bez vozačke. Liječnici upozoravaju da bi do toga moglo doći ako Sabor izglasa izmjene Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Liječnici bi u svoj centralni sustav unosili obavijest da pacijent pije lijek zbog kojeg ne bi smio upravljati vozilom.
“Bojimo se da će pacijenti odlaziti privatnicima, oni koji će si to moći priuštiti. A svi oni koji neće moći, neće se liječiti. To sigurno neće dobro djelovati niti na sigurnost cestovnog prometa”, objasnila je za Dnevnik Nove TV Nataša Ban Toskić, predsjednica KOHOM-a.
Pravilnik s popisom dijagnoza, lijekova i trajanja zabrane Ministarstvo zdravstva tek će pripremiti. Ministar Božinović poručuje da policiju ne zanima nečija dijagnoza, cilj je spriječiti tragedije.
“I vi ste me pitali zašto je ta osoba koja je bila dan prije, recimo u jednom slučaju, otpuštena iz psihijatrijske bolnice, ali s ozbiljnom terapijom, zašto je ta osoba vozila. Ne može o tome odlučivati policijski službenik”, naveo je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Za liječničku komoru nema dvojbe – obveza prijavljivanja MUP-u pacijenta koji je zbog lijeka ili bolesti privremeno nesposoban voziti napravit će štetu u odnosu liječnik-pacijent.
“Liječnici ne mogu biti dojavljivači i zloupotrijebiti povjerenje pacijenta i policiji prijavljivati promjenu zdravstvenog stanja”, komentirala je Vikica Krolo, dopredsjednica HLK-a.
Između dvije suprotstavljene strane, ministar Beroš je kaže negdje u sredini.
“Da je ovo dodatna obveza za liječnike obiteljske medicine – je. I nisam stoga presretan, ali ako komparirate tu dodatnu obavezu u odnosu na mogući benefit, mislim da je to neusporedivo”, kazao je ministar zdravstva Vili Beroš.
Prihvati li Sabor ovakav zakon, iz liječnike Komore najavljuju preispitivanje na Ustavnom sudu.
D.M. / Foto: Ilustracija
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj