Kategorije EKO Zona

Ekonomski razvoj dovodi do većeg ugljičnog otiska i emisija stakleničkih plinova

Širi dalje

“Neki ljudi tvrde da opsežne investicije u zelenoj proizvodnji i održivoj potrošnji mogu povećati gospodarski rast bez povećanja emisija stakleničkih plinova. Željeli smo ispitati koliko je ova veza provediva u stvarnosti, uzimajući globalnu perspektivu”, kaže prof. Max Koch, sa Sveučilišta Lundu Švedskoj.



Zajedno s kolegom Martinom Fritzom sa Sveučilišta u Bonnu, on je podijelio zemlje svijeta u četiri skupine, ovisno o njihovom bruto domaćem proizvodu (BDP) po stanovniku: siromašne zemlje, zemlje u nastajanju, zemlje u razvoju, te bogate zemlje. Tu je i peta skupina, koja se sastoji od samo osam zemalja, a zove se prerazvijene zemlje, u kojima je prosječni godišnji prihod veći od 50 000 USD po stanovniku. Osim SAD-a, Singapura i Švicarske, ova grupa uključuje bogate naftne nacije, poput Norveške i Katara.

 

FOTO: Lund University

Prosperitet različitih skupina izmjeren je obzirom na tri zasebne kategorije: ekološke održivosti, socijalne uključenosti i kvalitete života, u obliku očekivanog životnog vijeka, stope pismenosti te blagostanja.

U sve tri kategorije postoji jasna veza s BDP-om: povećala se je socijalna uključenost te se je kvaliteta života poboljšala kako su zemlje postajale sve bogatije nauštrb održivosti okoliša, kao što su veće emisije i ugljični otisak.

“Mi ne kažemo da je nemoguće razdvojiti gospodarski rast od ekoloških problema, no naša studija globalnog razvoja pokazuje jasnu vezu između ekonomskog razvoja i povećanih emisija stakleničkih plinova koja se ne može ignorirati”, kaže Max Koch.

Jedan od zaključaka istraživača je kako bi hitna potreba za smanjenjem globalnih emisija mogla dovesti do gospodarskog pada, a što je mogućnost koju treba ozbiljno uzeti u obzir – odnosno namjerno promijeniti prioritete i skinuti s popisa prioriteta gospodarski rast kao cilj politike.

Istraživanje je provedeno na temelju podataka koje su prikupili Svjetska banka, Global Footprint Network i OECD.

Izvor: znanost.geek,hr


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Vatrogasci oduševili dekoracijom, ovako okićen bor još niste vidjeli

Za razliku od božićnog drvca na središnjem zagrebačkom trgu, na kojem su bile postavljene političke…

3 minute prije

NATO upozorava na sabotaže i cyber napade. Primjer je Albanija, moguća meta i Hrvatska

Čini se da Rusija postaje sve spremnija ozlijediti ljude ili ugroziti njihove živote sabotažama u…

1 sat prije

Što ako isti potpis donesu dva kandidata? Je li valjan i kome pripada?

Aktualni predsjednik Zoran Milanović danas je u Državnom izbornom povjerenstvu prvi predao potpise za predsjedničke…

2 sata prije