Kategorije EKO Zona

Ljute vas neodvojivi čepovi na bocama? Ovo je razlog zašto su ih uveli

Širi dalje

Danas i otvaranje obične plastične flaše dolazi s pomalo drame. Čepovi se tako više ne mogu odvojiti kako je to bilo moguće do sada, nego su nešto čvršćom plastičnom niti povezani s plastičnim prstenom omotanim na vrhu boce. Zašto se ide na takvo rješenje?



Radi se o direktivi Europske unije usmjerenoj prema ideji da se reciklira što više plastike. Kao što to već biva s direktivama Europske unije, radi se o nečemu već davno izglasanom, što tek mora stupiti na snagu u cijelosti.

Direktiva Europske unije da čepovi na svim nepovratnim plastičnim bocama pića od tri litre ili manje, moraju ostati pričvršćeni nakon otvaranja, predložena 2018., usvojena 2019. i s rokom primjene  3. srpnja 2024.

Svrha nije bila kolektivno razbjesniti žedne Europljane, već uhvatiti se u koštac s ozbiljnim problemom: plastičnim otpadom.

Procjenjuje se da svake godine u svijetu proizvedemo oko 400 milijuna tona stvari. Plastika se razgrađuje u male čestice, ali nikada u potpunosti ne nestane. Ova mikroplastika može naškoditi okolišu, zagađujući oceane i tlo, a može ući i u ljudsko tijelo (povezana je sa zdravstvenim problemima kao što su endokrini poremećaji, pa čak i rak, a pronađena je i u placenti).

Prema podacima Europske komisije, Europljani svake godine proizvedu 25 milijuna tona plastičnog otpada, ali manje od 30 posto se prikupi za recikliranje. Kako stoji u direktivi, u EU od 80 do 85 posto morskog otpada čini plastika, pri čemu plastični predmeti za jednokratnu uporabu čine 50 posto, a predmeti povezani s ribolovom 27 posto ukupne količine.

Ono što bi se moglo činiti kao iritantna promjena čini se mnogo razumnijim kada počnete istraživati ​​utjecaj naše navike bezalkoholnih pića. Kada se poklopci “odvežu” s boca, često ispadnu ili se izgube, potencijalno ih otpuše vjetar ili ih kiša odnese u odvode ili rijeke koje teku u more. Naime, čepovi boca jedan su od najčešćih oblika plastičnog otpada koji se nalazi na europskim plažama.

A čak i ako dospiju do kante za recikliranje, a zatim do pogona za preradu, problem je njihova sitna veličina. “Čepovi se filtriraju kroz bubnjeve za sitanje jer su premali”, objašnjava Ross Lakhdari, stručnjak za kružno gospodarstvo u PA Consultingu. “Općenito, svaki predmet manji od pet centimetara u bilo kojoj dimenziji riskira da bude izgubljen tijekom ovog procesa pregleda.”

Životinje čepove često brkaju s hranom

Ako ovi poklopci ostanu pričvršćeni za nešto veće, manja je vjerojatnost da će se izgubiti kao otpad ili završiti u oceanu, gdje se mogu pokazati opasnima za divlje životinje kao što su kornjače i ptice. Nažalost, životinje ih često brkaju s hranom pa nije ni čudo što je nevladina organizacija Seas at Risk plastične čepove uvrstila među pet najštetnijih vrsta oceanskog smeća.

Unatoč tome što se plan činio besmislenim, Big Soft Drink je u početku naišao na odbijanje EU direktive. Razne multinacionalne tvrtke tvrdile su da bi bilo previše zahtjevno i skupo napraviti nove, usklađene poklopce, te da bi bilo bolje usredotočiti se umjesto toga na poboljšanje procesa recikliranja.

No otkako je direktiva uvedena, proizvođači pića polako uvode promjenu kako bi ispunili rok do 2024. godine. Dakle, ove privezane boce nisu se preko noći pojavile na našim policama.Coca-Cola ih je počela prodavati u Europi 2022., samo su postupno postajale sve prisutnije.

Članima EU je ostavljeno da same mogu  odlučiti  “učinkovitim, razmjernim i odvraćajućim” kaznama za one koji krše pravila.


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Serijal koji mijenja povijest. Prva epizoda serije “Partija” Gordana Malića

U Zagrebu je premijerno prikazana prva epizoda dokumentarne serije "Partija", autora Gordana Malića. (više…)

1 sat prije

Što je Bjelica prvo objavio nakon dolaska u Dinamo

Nenad Bjelica oglasio se na društvenim mrežama prvi put nakon što je postao trener Dinama.…

2 sata prije

Miroljub K. je autom gazio bicikliste: “Zločin iz mržnje prema Hrvatima”

Općinsko državno odvjetništvo u Karlovcu je podiglo optužnicu protiv 44-godišnjeg Miroljuba K. koji se 29. lipnja oko…

11 sati prije