U povodu Međunarodnog dana planina, koji se u petak obilježava diljem svijeta kako bi se istakla njihova važnost za prirodu i ljude, WWF Adria je pozvao priopćenjem javnost na očuvanje planinske bioraznolikosti.
Planine imaju izuzetno vodno, šumsko i pejzažno bogatstvo te su staništa brojnim zaštićenim vrstama. One pružaju i značajne potencijale za stvaranje raznovrsnih ekonomskih aktivnosti u okviru održivog turizma i poljoprivrede, za parkove i obrtništvo te mogu unaprijediti razvojne modele zaštićenih područja regije, ističe se.
Planine osiguravaju najveću količinu slatke vode, reguliraju klimu i kvalitetu zraka, staništa su četvrtine biljnih i životinjskih vrsta, dok 15 postio svjetske populacije živi u planinskim područjima. Njihova biološka raznolikost ugrožena je zbog klimatskih promjena, neodržive poljoprivrede, iskorištavanja rudnih bogatstava, krčenja šuma, krivolova, prenamjene zemljišta i prekomjerne gradnje. Uz prirodne katastrofe, sve to dovodi do krhkog i nestabilnog okruženja za lokalne zajednice, navodi se u priopćenju.
Na konferenciji o utjecaju pandemije Covid-19 na zaštićena područja, koju su 8. prosinca organizirali WWF i Parkovi Dinarida, istaknuta je osjetljivost zaštićenih područja u situacijama kada turizam nije moguć.
Najveće posljedice trpe marginalizirane skupine, poput zajednica u ruralnim planinskim predjelima, koje zbog nedostatka prilika za ekonomski razvoj često napuštaju svoje domove. Zbog toga je jedna od preporuka da se politike specifične za planine, uvrste u nacionalne strategije održivog razvoja, ističe se.
Hina/Foto: press