Znanstvenici su u ponedjeljak objavili snimke najvećeg planeta Sunčevog sustava.Na fotografiji se jasno može razaznati Jupiterova Velika crvena pjega, kao i niz drugih manjih oluja koje šaraju atmosferom plinovitog diva.
Svemirski teleskop James Webb snimio je fotografije u srpnju, uhvativši neviđene poglede na Jupiterovo sjeverno i južno svjetlo i uskovitlanu polarnu izmaglicu.
Jupiterova Velika crvena pjega, oluja dovoljno velika da proguta Zemlju, jasno se ističe uz bezbroj manjih oluja. Jedna slika širokog polja je posebno dramatična, prikazuje slabe prstenove oko planeta, kao i dva sićušna mjeseca na svjetlucavoj pozadini galaksija.
“Nikada nismo vidjeli ovakav Jupiter. Sve je to prilično nevjerojatno,” rekao je u izjavi planetarni astronom Imke de Pater sa kalifornijskog sveučilišta Berkeley. “Nismo očekivali da će biti ovako dobro, da budem iskren”, kazao je
Velika crvena pjega na ovoj slici izgleda kao da je bijela, a razlog je, objašnava NASA, velika količina odbijenog svjetla.
Infracrvene slike umjetno su obojene u plavu, bijelu, zelenu, žutu i narančastu, prema američko-francuskom istraživačkom timu, kako bi se karakteristike istaknule.
“Ova slika sumira sva znanstvena nastojanja našeg svemirskog programa Jupiter koji proučava dinamiku i kemiju planeta, njegove prstenove i njegove satelite”, kažu iz NASA-e. Znanstvenici su već počeli analizirati Webbove podatke kako bi dosegli nova otkrića o najvećem planetu našeg Sunčevog sustava.
Nasin i Europske svemirske agencije vrijedan 10 milijardi dolara nasljednik svemirskog teleskopa Hubble poletio je krajem prošle godine i od ljeta promatra kozmos u infracrvenom zračenju. Znanstvenici se nadaju da će s Webbom vidjeti zoru svemira, gledajući sve do vremena kada su se formirale prve zvijezde i galaksije prije 13,7 milijardi godina.