Europski ured za zapošljavanje objavio je izvještaj u kojem se navodi da su Norveškoj potrebni inženjeri, posebice stručnjaci za mehaniku, elektroniku, automatiku, hidrauliku i vodovod, predškolski odgojitelji, nastavnici (posebno u području prirodnih znanosti i matematike), doktori medicine i medicinske sestre, psiholozi, vozači autobusa, taksisti, kuhari i konobari.
Uvjeti rada u Norveškoj su među najboljima i najhumanijima u svijetu. Radnici zaključuju pisani ugovor koji podrazumijeva tri do šest mjeseci probnog rada prije potpisivanja dugotrajnog ugovora. Plaća se isplaćuje jednom mjesečno, radi se 7,5 sati dnevno, ne više od 40 sati tjedno.
Zaposleni u Norveškoj u prosjeku imaju 25 dana godišnjeg odmora, a svi oni stariji od 30 godina imaju 30 dana godišnjeg odmora koji je plaćen.
Ipak, EURES napominje kako je hrana u Norveškoj u prosjeku za 62 posto skuplja nego u ostalim europskim zemljama. Norvežani za stanarinu i komunalije u prosjeku potroše 27 posto plaće, 20 posto ode na javni prijevoz ili automobil, 18 posto za hranu i za ostale potrepštine u kući i 12 posto za odmor i rekreaciju.
Prosječna stanarina u toj zemlji je oko 650 eura.
Ako ste zainteresirani za neke od navedenih pozicija, bit će vam potrebna dozvola za boravak u razdoblju od tri mjeseca u tamošnjoj policijskoj stanici. Rok koji vam daju za potragu za poslom je šest mjeseci.
Kad se zbroje troškovi i usporede s uvjetima života Hrvatske i Norveške, nisam siguran da će se naći značajan broj Hrvata, osim iz teškog očaja, koji će pohrliti u Norvešku.
Što mislite o ovoj temi, biste li išli u Norvešku za plaću od 30 tisuća kuna, napišite u komentarima …
(maxportal)
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj