Ebola je bolest za koju nema cjepiva, među ljudima se širi tjelesnim tekućinama, čak i znojem, a smrtnost zaraženih veća je od 80 posto.Zbog izbijanja epidemije ebole u svijetu, najveće u posljednjih 40 godina, na beogradskom Aerodromu “Nikola Tesla” od danas biti udvostručen broj sanitarnih inspektora, a poduzeće se i sve druge potrebne mjere da se preduhitri pojava ove bolesti, izjavio je tamošnji ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Beogradski aerodrom je “najugroženije područje zbog tranzita iz mjesta zahvaćenih epidemijom”, rekao je novinarima nakon obilaska granične sanitarne inspekcije.
Najavljujući da će se smjene inspektora udvostručiti i da se kreće i “s agresivnom kampanjom podjele letaka”, Lončar je dodao da će mjere pojačanog nadzora obuhvatiti i niški aerodrom, na kome se obavljaju čarter letovi.
“Nećemo se opustiti ni u cestovnom i drugom prometu”, rekao je ministar Lončar i ocijenio da će nadležni uspjeti poduzeti sve što je potrebno da se spriječi širenje ebole u Srbiji.
Svjetska zdravstvena organizacija nam šalje detaljne upute i preporuke o ponašanju, shodno razvoju situacije, istaknuo je ministar i podsjetio da je od siječnja u svijetu registrirano više od 730 preminulih i 1 400 zaraženih ebolom.
Navodeći da su simptomi ebole “povišena temperatura, povraćanje, proljev, drhtavica, bol u grlu”, on je rekao da je s inspektorima na aerodromu danas dogovoreno da putnik za koga se posumnja da je zaražen odmah mora u karantenu.
Ako dobijemo signal da za cijeli jedan avion postoji sumnja da su putnici zaraženi, pripremljena je dodatna prostorija u koju oni ulaze izravno s piste, koja ima stalnu komunikaciju sa službom hitne pomoći, bolnicama, zavodima za javno zdravlje, objasnio je Lončar i dodao da se “onda kreće s provođenjem svih postupaka koje je propisala Svjetska zdravstvena organizacija”.
Pojava ebole bila bi “neviđen problem za nas i našu državu” jer “lijeka za nju nema”, izjavio je ministar ističući da zasad može ispuniti sve preporuke SZO, dok bi širenje epidemije bilo problemi za zemlje koje su mnogo veće i bogatije od Srbije.
Ebola je bolest za koju nema lijeka ni cjepiva, a među ljudima se širi dodirom s tjelesnim tekućinama oboljelog, uključujući i znoj. Vjeruje se da su nositelji ebole zaražene životinje koje se love za hranu a stopa smrtnosti je 83 posto.
(maxportal)
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj