Kategorije EKO Zona

Vulkan znan ”Planina koja se dimi” ponovno se probudio

Širi dalje

U tijeku je nova faza erupcija vulkana Popocatépetl u Meksiku. Posljednjih tjedan dana iz kratera vulkana bilježi se razdoblje snažnih emisija pepela.



U četvrtak 22. veljače oko podne nadzorne kamere snimile su stalni, sivi, gusti i uzdignuti stup dima kako se uzdiže iz otvora na vrhu kratera. Stup dima bio je visok 6,1 kilometar i raznošen je jugozapadnim vjetrom, navodi American Geological Survey.

Meksički centar za sprečavanje katastrofa CENAPRED izvijestio je da o pojačanoj eruptivnoj aktivnosti u Popocatépetlu u razdoblju od 14. veljače do danas. Broj seizmičkih podrhtavanja vulkana broji se od devet do 330 dnevno.

Podrhtavanja imaju visoke frekvencije i niske amplitude, a popraćena su oblacima pare i plina, koji su povremeno sadržavali manje količine pepela. CENAPRED je izvijestio o seizmičkom signalu sa srednjom amplitudom od 918 minuta.

Spuštanje pepela

Prema prijavama stanovnika, pepeo se spušta u meksičkim općinama Hueyapan, Tetela del Volcano i Jiutepec u Morelosu. Proteklih dana isto je zabilježeno u općinama Nativitas koja se nalazi 40 km sjeveroistočno od vulkana, Santa Isabel, Tetlatlahuaca, Tlaxcala, Santa Ana Chiautempan i Zacatelco. Sve ove općine nalaze se u radijusu od 50 kilometara oko Popocatépetla.

Osim toga, Međunarodna zračna luka Hermanos Serdán, smještena 30 km sjeveroistočno u općini Huejotzingo, bila je zatvorena nekoliko sati prošloga tjedna radi uklanjanja pepela sa piste.

Razina upozorenja ostala je na žutoj, faza dva (srednja razina na ljestvici od tri boje), a javnost je upozorena da se drži 12 km dalje od kratera. Dodatno, službe upozoravaju o mogućoj pojavi tokova blata (lahari) ako obilne kiše remobiliziraju svježe naslage pepela.

Općenito o vulkanu

Volcán Popocatépetl, na astečkom jeziku znači “planina koja se dimi” i  uzdiže se na 5426 m nadmorske visine 70 km jugoistočno od Mexico Cityja i tvori drugi po visini vulkan u Sjevernoj Americi. Stratovulkan prekriven ledenjakom sadrži krater strmih stijenki dubok 250-450 m.

Popocatépetl je simetrični vulkan s oštrim vrhom na sjeverozapadu, što su ostatci ranijeg vulkana. Stratovulkan, također poznat i kao kompozitni vulkan visoki je, stožasti vulkan koji se sastoji od mnogih “slojeva” očvrsnule lave, piroklastičnog materijala i vulkanskog pepela. Za razliku od štitastih vulkana, za stratovulkane karakterističan je strmi profil i periodično smјеnjivanje eksplozivnih i mirnih erupcija. Lava koja izlazi iz stratovulkana, obično se ohladi i očvrsne prije nego što se krene širiti, zbog svoje velike viskoznosti. Magma koja formira ovu lavu ima visok do srednji sadržaj silicija (kao kod riolita, dacita ili andezita), i male količine mafične magme male viskoznosti.

Tri velike plinske erupcije, od kojih se posljednja dogodila oko 800. godine nove ere, zapamćene su iz Popocatépetla od sredine holocena, praćene piroklastičnim tokovima i voluminoznim laharima koji su zahvatili bazene ispod vulkana.

Posljednja faza erupcija Popocatépetl traje od 2004. godine.

Hina /Foto: Pixaby


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Bliski suradnik otkrio kako je prevario Kolindu: “Bila je luda situacija, ruke se tresu…”

Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…

2 sata prije

Umro Dragan Marković Palma, najbizarniji srpski političar

Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…

2 sata prije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

8 sati prije