Kategorije EKO Zona

Znate li da Hrvatska ima svoju Amazonu? Poziv na šetnju “šetajućim šumama”

Širi dalje

„Stalna mijena boja vodenih i šumskih površina djeluje kao terapija i vuče sve koji tamo zalaze da odbace stres užurbanog života i prepuste se bojama, mirisima i zvukovima prirode“ – objasnila je Nataša Rap iz Hrvatskih šuma

– Stalna mijena boja vodenih i šumskih površina djeluje kao terapija i vuče sve koji tamo zalaze da odbace stres užurbanog života i prepuste se bojama, mirisima i zvukovima prirode – tako svoju priču o hrvatskoj Amazoni započinje Nataša Rap, rukovoditeljica odjela za ekologiju UŠP Slatina. Za ljepote koje opisuje, mnogi nažalost ne znaju, pa često pomisle da se ovakva priroda ne nalazi u Hrvatskoj, a zapravo je nadomak ruke.

Naziv hrvatska Amazona u početku je korišten za područje ušća rijeke Mure u Dravu kod mjesta Legrad, a kasnije se korištenje termina proširilo na veće područje, tako da se danas koristi za tok rijeke Mure, te od ušća Mure u Dravu dalje tokom rijeke Drave do njenog ušća u Dunav. Taj je prostor 2011. godine izdvojen u regionalni park Mura-Drava. Rap kaže kako se za hrvatsku Amazonu čulo i izvan granica Lijepe Naše.

– Zanimljivo je što je naziv usvojen i šire, naime nakon što je UNESCO područje porječja Mura-Drava-Dunav proglasio rezervatom biosfere sa oko milijun hektara površine i oko 700 kilometara riječnog toka, za taj se prostor uvriježio naziv Europska Amazona.

– Velik dio užeg dijela rezervata je u Hrvatskoj. Obuhvaćeno je cijelo područje Regionalnog parka Mura-Drava i područje Kopačkog rita – istaknula je Rap i dodala kako se proglašenje dogodilo tek nakon dugotrajnih priprema, na 33. sjednici Međunarodnog koordinacijskog vijeća UNESCO programa „Čovjek i biosfera“ (MAB) u Abuji u Nigeriji, u rujnu 2021. godine.

Kombinacija šume i vode pravi je odmor za dušu i tijelo

Hrvatska se Amazona prostire na čak 4 UŠP-a (Uprava šuma podružnica). To su Koprivnica, Slatina, Našice i Osijek. Ovaj veliki prostor moguć je i za pojedinačne posjetitelje.

– Pojedinačni posjeti šumama uvijek su mogući, samo uvijek treba voditi računa o svojoj sigurnosti kao i o čuvanju prostora koji posjećujete. Kombinacija šume i vode idealna je za opuštanje i odmor u prirodi, oslobađanje od stresa ali treba nastojati da nakon boravka u prirodi iza nas ne ostaju tragovi, kako ni u vidu odloženog otpada, tako niti u vidu nemarnog sakupljanja biljaka i uništavanja ovih osjetljivih staništa – istaknula je Nataša Rap.

Grupni posjeti mogu se organizirati na svakoj našoj podružnici, kao i u suradnji s javnim ustanovama. Osim toga, prostor hrvatske Amazone u potpori je Europskih fondova.

– Na području UŠP Osijek u tijeku je provođenje projekta Naturavita financiranog od strane Europskih fondova. U sklopu projekta obnovljena je stara lugarnica koja je postala edukacijsko–posjetiteljski centar te je projektirano i uređeno nekoliko poučno-rekreativnih staza – objasnila je Rap.

Hrvatska Amazona okružena je šumama koje doslovce šeću

Ako ste i bili u posjetu Hrvatskoj Amazoni, nije rijedak slučaj da će vas idućeg puta dočekati sasvim novi izgled. Naime, tamo se nalaze takozvane „šume koje šeću“.

– Prirodni tokovi rijeka u riječnim nizinama stvaraju meandre, sprudove, otoke, rukavce.. Ovisno o jačini protoka i količini vode rijeka neprestano s jedne obale odnosi a na drugu donosi materijal. Šume koje rastu uz obale takvih rijeka često mijenjaju površinu i oblik. Odnoseći zemljani materijal voda odnosi i drveće, a na drugu stranu donosi mulj, pijesak i šljunak te stvara sprudove.

– Voda i vjetar raznose lagano sjeme vrba i topola koje na novo nastalim riječnim sprudovima pronalaze povoljne uvjete za stvaranje mladih sastojina. Na taj je način život šumskih zajednica uz rijeku u stalnoj mijeni, rijeka i šuma kao da plešu jedna oko druge, u isto vrijeme stvarajući i razarajući – pojasnila je Nataša Rap.

Ne treba zaboraviti spomenuti kako je upravo hrvatska Amazona u samom vrhu po bioraznolikosti u Europi.

– Naše šume se brojem vrsta ne mogu približiti Amazoni jer kažu da jedna od deset poznatih vrsta na svijetu živi u prašumi Amazone, ali unatoč tome možemo reći da se radi o području koje je po broju organizama u samom vrhu bioraznolikosti – ispričala je Rap i nadovezala se na ornitološka istraživanja koja su tamo provedena. Naime, prema tim istraživanjima, u Hrvatskoj Amazoni povremeno ili stalno obitava preko 200 vrsta ptica.

– Veliko je bogatstvo i raznolikost i ostalih vrsta. Najčešće vrste drveća ovog područja su vrbe (bijela, crvena, bademasta) bijela i crna topole, crna i bijela joha.. Na nekim dijelovima dolazi poljski jasen, hrast lužnjak. Uz bare i močvare nalazimo kopneni tršćak – tip močvarne vegetacije koji ima važnu ulogu u zaraćivanju vodenih površina – istaknula je Rap.

Zbog svoje ugroženosti izuzete iz redovitog gospodarenja

Šumari su prije proglašenja regionalnog parka Mura-Drava 2011. godine, ali i prije svrstavanja ovog prostora u Natura 2000 područja prostor dravskih šuma prepoznali kao izrazito osjetljivo stanište te su prirodne šume koje su se tu nalazile izuzeli iz redovnog gospodarenja a šume na ovom području su proglašene šumama za znanstvena istraživanja kojima se gospodari po posebnom programu. Naime, Natura 2000 je ekološka mreža sastavljena od područja važnih za očuvanje ugroženih vrsta i stanišnih tipova Europske unije.

– Šume ovih prostora su manje-više prepuštene prirodnom razvoju uz praćenje zdravstvenog stanja (monitoring biljnih bolesti i štetnika). Kod takvog načina nema gospodarske koristi, ali je zato nemjerljiva korist u smislu očuvanja bioraznolikosti te očuvanja rijetkih i ugroženih staništa. Poseban značaj imaju vlažna staništa koja su i u Europi među najugroženijima: poplavne šume, vlažni travnjaci, mrtvi rukavci, sprudovi – objasnila je Nataša Rap.

Osim spomenutih 200 vrsta ptica, Drava isto tako obiluje ribljim vrstama, a po nekim navodima, najbogatija je ribama u Hrvatskoj. I druge životinje kao što su dabar, vidra, puhovi, divlje mačke, šišmiši, jeleni, divlje svinje – Svi oni tu pronalaze svoje utočište.

– Vlažna staništa uz rijeku dom su brojnim vrstama vodozemaca i gmazova, a područje obiluje i različitim leptirima i vretencima. I brojne druge vrste insekata koje tu pronalazimo važan su dio prehrambenog lanca te zaokružuju raznolikost životinjskog svijeta. – Potvrdila je Rap.

Potrebno je podići svijest o šumama i njihovoj važnosti

Hrvatske šume ponose se svojom dugogodišnjom tradicijom gospodarenja šumama  kojom se nastoji upravljati i gospodariti šumama na održivi način, njegujući autohtone drvne vrste te se u načinu rada što više približiti prirodnim procesima.

Radeći na taj način mi danas u Hrvatskoj imamo gotovo 50 posto kopnene površine pod šumom, a naše su šume u najvećem dijelu prirodne strukture i sastava. Da bi se ekosustavi poput hrvatske Amazone očuvali, Nataša Rap kaže da svaka od njih ima svoju svrhu i namjenu ih je važno prepoznati i upravljati njima na pravilan način.

– Važno je razlikovati šume prema njihovoj namjeni, jer svaka od njih ima svoju svrhu i razlog. Gospodarske šume su šume koje se koriste za proizvodnju šumskih proizvoda, ali isto tako i te šume imaju veliku ulogu u pružanju općekorisnih funkcija koje nisu ugrožene ni u jednom segmentu gospodarenja tim šumama. Zaštitne šume i šume s posebnom namjenom su šume zbog nekog razloga izuzete iz redovnog gospodarenja – u slučaju ritskih šuma radi se o ugroženim i posebno osjetljivim staništima koje šuma na neki način čuva i štiti – istaknula je Nataša Rap.

– To ne znači da u ovim šumama drveće ne odumire, naprotiv šuma je živi organizam u kojem se jedinke rađaju, rastu, žive i umiru. Razlika je jedino što se to u ovim zaštitnim šumama odvija sporije – nadodala je Rap i rekla da za ovakve osjetljive ekosustave važno je na vrijeme ih prepoznati i zajedno sa svima koji su na neki način vezani uz njih – mjestom stanovanja, radom, znanstvenim ili turističkim interesom, raditi na zaštiti i njihovom očuvanju.

R.I. / Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskim šumama.

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Slavlje Intera u Münchenu, “modrićevski” gol Lautara Martineza – video

Nogometaši Intera pobijedili su na gostovanju u Münchenu Bayern s 2-1 (1-0) u prvoj utakmici…

9 sati prije

Arsenal s 3:0 deklasirao Real Madrid u Ligi prvaka, pogledajte golove

U prvom susretu četvrtfinala nogometne Lige prvaka Arsenal je na stadionu Emirates pobijedio aktualnog europskog…

10 sati prije

Kajkić prijavio, DORH odmah pokrenuo istragu protiv Srpkinje iz Vukovara

Vukovarsko županijsko odvjetništvo potvrdilo je za RTL Danas da će provesti izvide u slučaju Slavka…

11 sati prije