Europska unija dogovorila je u srijedu “prekid vatre” s Britanijom u “ratu oko kobasica” produljivši “grace period”, odnosno odgodu primjene EU pravila, za pošiljke određenih mesnih proizvoda koje se uvozi u Sjevernu Irsku iz drugih dijelova Ujedinjenog Kraljevstva.
Unija će također olakšati prelazak Irskog mora za lijekove i pse vodiče te dopustiti sjevernoirskim vozačima da putuju u Irsku s postojećim dokumentima o osiguranju.
“Kada Ujedinjeno Kraljevstvo ne bude poštivalo dogovore s nama i kada bude postupalo jednostrano, bit ćemo strogi”, rekao je jedan europski dužnosnik. “I naravno moguće je imati dobre vijesti kada je riječ o britansko-europskim odnosima”.
“Grace period” za “ohlađene mesne proizvode” trebao je trajati do 1. srpnja, kada britanske kobasice i mljeveno meso koji nisu zamrznuti više ne bi smjeli prelaziti Irsko more zbog EU zabrane za takve proizvode iz trećih zemalja, u koje sada spada Britanija.
London je zatražio još tri mjeseca kako bi se omogućilo objema stranama da riješe sporna pitanja.
Britanija je ocijenila da je produljenje roka pozitivan prvi korak, napomenuvši da tek treba postići dogovor o trajnom rješenju.
Trgovina je regulirana Sjevernoirskim protokolom, koji je dogovoren kako bi granica između Sjeverne Irske i Republike Irske, članice EU-a, ostala otvorena te se sačuvao sjevernoirski mirovni sporazum postignut na Veliki petak 1998.
Protokolom je Sjeverna Irska ostala dijelom jedinstvenog europskog tržišta za robu, ali zato se moraju provoditi kontrole robe koja prelazi Irsko more.
Britanski ministar za brexit David Frost priopćio je da se protokol mora primjenjivati na pragmatičan i proporcionalan način.
“Pitanje ohlađenih mesnih proizvoda samo je jedno od jako velikog broja problema u načinu na koji protokol trenutačno funkcionira i rješenja se mora pronaći s EU-om kako bi se osiguralo da protokol postigne svoje originalne ciljeve”, rekao je, dodajući da će Britanija “energično” raditi s EU-om kako bi se pronašlo rješenje.
Poremećaji u isporuci nekih proizvoda razljutili su dio probritanskih unionista u Sjevernoj Irskoj i neki strahuju da bi to moglo potaknuti nasilje u srpnju kada se održavaju tradicionalne protestantske i republikanske parade.
Komisija ističe da bi produljenje roka od tri mjeseca trebalo biti posljednje, smatrajući da bi Britanija trebala prihvatiti europski prijedlog da se zadrže usklađeni standardi za sigurnost hrane. Time bi se eliminiralo 80 posto kontrola.
London pak ističe da je glavni smisao Brexita da ne bude vezan europskim pravilima.
Hina/Foto: pixaby