Cijena životne košarice zanimljiva je tema svakome tko ima barem određeni dio odgovornosti o kućnom budžetu. Unutar obitelji, najčešće znamo koliko, kada i kako trošimo na hranu. No, u razgovoru s prijateljima, poznanicima i kolegama, često nas iznenadi koliko druga kućanstva troše na namirnice. Što je onda s nacionalnim prosjekom?
Trošite li manje ili više na hranu nego prosječni Hrvat? Što ako podatke usporedimo s građanima Europske unije? U ovom članku analizirat ćemo prehrambeno-potrošačke navike stanovnika Lijepe naše.
Za početak, osvrnimo se na usporedbu cijena između Hrvatske i drugih zemalja EU. Općenito govoreći, cijena prehrambene košarice u Hrvatskoj 4% je niža nego što je prosjek u uniji.
U Europskoj uniji, cijene hrane uvelike variraju. To najbolje oslikava podatak da su cijene u najskupljoj članici dvostruko više nego u najjeftinijoj. Konkretno, najjeftiniju hranu u EU pronaći ćete u Rumunjskoj, dok su najviše cijene u Danskoj.
Uvid u statističke podatke donosi nam i neke neobične činjenice o našoj kulturi i navikama. Tako su podatci iz 2009. pokazali da Hrvati godišnje pojedu 40 kilograma krumpira, a “zaliju” ih sa 18 litara piva.
Hrvatska je također nacija mesoljubaca: u prosjeku, Hrvat u godinu dana pojede čak 15.8 kg svinjetine i 18.2 kg mesa peradi. Uz to, pojede čak 74.2 kg kruha.
No, ono što je svima zajedničko je da vole popularne brandove hrane i uštede. Svi vole vidjeti dobre akcije i omiljene poslastice na velikom sniženju. Teško je odoljeti odlasku u kupovinu kada izađe Konzum katalog novi. Tako ćete često vidjeti da su artikli koji taj dan „lete s polica“ najčešće prikazani u katalogu za taj tjedan.
Nikoga neće začuditi podatak da kućanstva s višim primanjima izdvajaju više za hranu. Ovo možda nije sasvim logično, jer svi većinom jedemo slične stvari u sličnim količinama, no ankete pokazuju da kućanstva s većim prihodima izbjegavaju jeftine marke hrane.
Igor, riječki IT-evac s primanjima od oko 15 000 kuna, rekao je net.hr-u da u njegovom kućanstvu izbjegavaju „sir i šunku za pizzu, kupuju bolje čokolade i sireve, doručkuju zobene pahuljice s jogurtom i voćem“.
S druge strane, Zorana, ekonomistica iz Gline s primanjima od 4000 kuna, doručkuje „pecivo iz pekare, ruča kulen, sir i dvopek, a večera Pringles od paprike s mliječnim namazom.“ Na hranu potroši oko 85 kuna u danu.
Mnoge će iznenaditi podatak da se na hranu u prosjeku troši najviše od bilo kojih drugih izdataka u kućanstvu. Prema podacima Eurostata, prosječna godišnja potrošnja po stanovniku iznosi 9730 eura, od čega 1780 odlazi na hranu. Idući najveći izdatak su stanovanje i režije. Na hranu i piće, dakle, odlazi u prosjeku 18.3% hrvatskog kućnog budžeta.
Kako se vaše kućanstvo uklapa u ove podatke? Trošite li manje ili više od prosjeka na hranu i bezalkoholna pića? Što mislite o cijenama hrane u Hrvatskoj?
R.I. /Foto: press
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj