Vrapčići ili spätzle, kao i varijacije te jednostavne kratke i debeljuškaste tjestenine s jajima jedu se u kuhinjama Njemačke, Austrije, Švicarske, Mađarske i Tirola.
Omiljene su u njemačkoj pokrajini Švabiji i skijaškom raju u Austriji – Vorarlbergu. Kod nas se nazivaju ljevanci.
Njemačko ime duguju izgledu nastalom pod prstima domaćica koje su ih radile ručno, trgajući tijesto na manje komade i ponekad se služeći žlicom.
Ustaljeno je pravilo da se dodaje jedno jaje više od broja osoba koje će ih jesti. Kuhani ‘vrapčići’ poslužuju se kao prilog mesu i povrću ili desertima s voćem poput jabuka ili višanja.
Omiljeni su u kombinaciji s kobasicama i lećom, zapečeni sa sirom i lukom, kao prilog gulašu. U Tirolu ih uz pomoć špinata boje u zeleno.
Sastojci za spätzle:
Za 4 osobe potrebno nam je 400 g brašna, 4 cijela jaja, muškatnih oraščića i 2 prstohvata soli.
Postupak pripreme spaetzlea:
Prvo stavite kuhati vodu u veliki lonac dok ne proključa. U zdjeli koju koristite za tijesta umiješajte najprije jaja, te potom polagano dodavajte brašno dok ne dobijete glatku gustu smjesu. Možete se koristiti električnim mikserom ili pjenjačom. Ja koristim pjenjaču iako je puno teže s njom zamiješati ovako gustu smjesu, premda je bolje.
Pripremite veliku zdjelu s hladnom vodom, dasku za rezanje i špatulu ili širi nož (ili ako imate ribež za spaetzle). Kad je voda prokuhala nanesite tanji sloj tijesta na dasku i nad loncem odvajajte špatulom tanke valjuške koji će padati u lonac.
Kada spaetzle isplivaju na površinu pokupite ih i stavljajte u zdjelu s hladnom vodom. Ponavljajte postupak dok ne iskoristite sve tijesto.
Kad ste skuhali sve spaetzle izlijte ih iz zdjele u cjediljku i još jednom pustite pod hladnu vodu da se dobro ohlade.
Sad kad imate ovu tjesteninu možete je popržiti na tavi s maslacem te dodati sir i pržene kolutiće luka i imate spaetzle s lukom i sirom.
Savjet: Kad omekšaju, tjesteninu poslužite uz pohanu piletinu i kremasti umak.
Dobar tek!
Megy M. /Foto:press