Krumpir je neizostavna namirnica u mnogim domaćinstvima. A jeste li se ikada zapitali je li u redu jesti ga kad proklija
Krumpir sadrži solanin, štetni alkaloidni spoj koji služi kao prirodni pesticid, a koji se u povećanoj koncentraciji nalazi u zelenom, oštećenom ili proklijalom krumpiru.
Britanski znanstvenici sa Sveučilišta Lincoln ističu da otrovne klice krumpira mogu uzrokovati probavne probleme ili glavobolju pa ih svakako treba ukloniti
Ako je krumpir mekan ili smežuran, morate ga baciti, ali ako je ostao tvrd i zdrav, možete ga oguliti, po potrebi olčisiti mjesto gdje je klica i koristiti za jelo.
Kako bi usporili klijanje krumpira, čuvajte ga na hladnom i tamnom mjestu, najbolje u kartonskoj kutiji ili papirnatoj vrećici kako bi zrak mogao cirkulirati. Krumpir nije preoručljivo držati u palastičnim vrećicma jer ne može disati u plastici pa će se prije pokvariti.
Spremate li veću količinu krumpira, redovito ga provjeravajte i odvojite one koji su proklijali ili omekšali kako ne biste pospješili kvarenje ostalih. Također, nemojte ih čuvati s lukom kako biste usporili starenje zbog plinova koje oslobađaju.
D.M: /Foto: Ilustracija