Hrvatski veterinarski institut poslao je upozorenje domaćim proizvođačima mesa. U velikoj analizi suhomesnatih proizvoda, otkrili su da su delicije domaćih OPG-ova energetski kvalitetne, ako se jedu u pravoj mjeri, ali i da mogu postati potecijalno opasne za zdravlje zbog loše plijesni.
Iz Instituta navode da je riječ o mikotoksinima, koji utječu na krvožilni, probavni, dišni sustav i kožu. Kad je plijesan penicilin, a kad otrov?
Hrvatski veterinarski institut poslao je upozorenje domaćim proizvođačima mesa. U analizi suhomesnatih proizvoda, otkrili su da su delicije domaćih OPG-ova energetski kvalitetne, ako se jedu u pravoj mjeri, ali i da mogu postati potecijalno opasne za zdravlje zbog loše plijesni.
Je li plijesan na suhom mesu penicilin ili je otrov, odgovor ima Irena Pirjać.
Ako se meso ne suši u pravilnim uvjetima, dobra plijesan koja mu daje okus, miris i izgled, postaje opasna, puna otrovnih tvari mikotoksina, upozorili su s Hrvatskog veterinarskog instituta, nakon što su uzorkovali 270 suhomesnatih proizvoda domaćih OPG-ova, piše RTL
“Ti proizvodi često zriju kroz duže vrijeme. Pršuti naročito, koji zriju ponekad i 12 mjeseci. Ili recimo kuleni koji duže vremena također zriju. Dakle, postoji opasnost da se u takvim proizvodima kroz taj period dugog zrenja pojave toksini koji su naravno štetni za zdravlje ljudi”, kazala je Jelka Pleadin, voditeljica laboratorija.
Mikotoksini u hrani, nakon duže konzumacije, utječu na krvožilni, probavni, dišni sustav i kožu. Iako je plijesan većinom dobra, kupci najčešće kada je vide, ne razmišljaju dvaput što će s proizvodom.
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj