Mučni napisi o Bleiburgu u stranim medijima najbolje zrcale pogubnu službenu politiku Hrvatske posljednjih godina
U cijeloj Europi, nakon Drugog svjetskog rata, pobjeda nad fašizmom donijela je napredak demokratskih sustava. Međutim, istoku Europe, a posebno hrvatskom narodu, završetak rata bio je početak jednostranačke (jugo)komunističke diktature.
Bleiburg je najtragičnija točka u povijesti hrvatskog naroda. Ishodište početka masovnog stradanja hrvatskog puka, uključujući žene, djecu, ranjenike i vojnike, bez suđenja.
Zločin po Titovu naređenju
Zločin je organiziran od vrha komunističke partije na čelu s Josipom Brozom u tajnom dogovoru s vrhom engleskog vojnog i političkog vodstva. Englezi su na prijevaru, umjesto obećanog provođenja u Italiju i druge savezničke zemlje, hrvatsko stanovništvo u zapečaćenim vagonima isporučili partizanskim jedinicama na egzekuciju.
Tih se žrtava Hrvatska prisjeća svake godine na Bleiburgu, gdje počinje njihov Križni put.
O Bleiburgu i ovogodišnjoj komemoraciji.inozemni a napose austrijski mediji su izvjestili na vrlo čudan način, neobjektivno i nalik izvještajima hrvatskih udruga koje promiču jugokomunizam.
U hrvatskoj javnosti i znanosti ne postoji dovoljno jasno izražen stav osude totalitarnog jugokomunizma. Nismo proveli proces suočavanja s prošlošću.
Previše je u hrvatskom javnom prostoru – znanstvenom, političkom i medijskom – onih koji masovne zločine jugokomunističkih partizana – poput onih s Križnog puta u Hudoj jami i ostalim jamama diljem Slovenije, Hrvatske, itd. – zataškavaju, relativiziraju, čak i opravdavaju.
Ubojstvo obitelji Ivezić
A argument im je – bili su na pobjedničkoj strani. Zadnja pobjednička vojska u Hrvatskoj je Hrvatska vojska u Domovinskom ratu. Znači li to da je hrvatska vojska mogla ili čak trebala masovno likvidirati sve sudionike velikosrpske agresije i članove njihovih obitelji?
Koliko je nejasan stav prema događajima u Drugom svjetskom ratu svjedoči i ovaj primjer: u Srbu se godinama slavi 27. srpnja 1941. – a na taj dan je samo u jednom malom mjestu, naselju Brotnja, divljački je ubijeno 28-ero Hrvata među njima 18-ero djece. Selo Brotnja nalazi se na cesti između Lapca i Srba, prije Drugog svjetskog rata imalo oko 70 kuća od toga samo je šest bilo hrvatskih katoličkih, svi iz roda Ivezića.
Prošle su godine hrvatski savez antifašista i Srpsko narodno vijeće, u kojem je i hrvatski saborski zastupnik Milorad Pupovac, doveli djecu iz okolice Vukovara, iz Bobote, da veličaju zločine Titovih partizana i u recitacijama pozivaju na nasilje. To su osudili i dječja pravobraniteljica, i ministarstvo znanosti i obrazovanja. Ostaje nam vidjeti hoće li se ove godine 27. srpnja slavljenički obilježavati.
Dakle, dok hrvatska znanost, politika i civilni sektor ne zauzmu jasan stav i potpuno osude zločinački jugokomunizam, naša slika o nama samima neće biti vjerodostojna ni u Hrvatskoj, ni izvan nje.
Dok hrvatska znanost, politika i civilni sektor ne zauzmu jasan stav i potpuno osude zločinački jugokomunizam, naša slika o nama samima neće biti vjerodostojna ni u Hrvatskoj, ni izvan nje.
A drugo, nesporno je kako je ovdje, u slučaju pisanja austrijskih medija, zakazala hrvatska vanjska politika, diplomacija. Hrvatska veleposlanica u Austriji imenovana je od bivše ministrice vanjskih poslova, Vesne Pusić, koja je bila u mandatu u vrijeme kada je Sabor ukinuo pokroviteljstvo komemoracije u Bleiburgu.
HRT, Dobro jutro Hrvatska, 19. svibnja 2017.
Željko Maršić/foto:Screenshot
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj