Odgovor ne leži u tradicionalno ideološkim razlikama unutar jednog naroda i jedne države nego u samom odnosu prema državi i narodu. Tako su pojmovi ljevice i desnice u Hrvatskoj poprimili sasvim drugačije značenje i zapravo se iscrpljuju u sukobu između državotvornog hrvatstva i jugoslavenstva, kako s povijesnog gledanja na cijeli period 20. stoljeća, tako i na današnje nove verzije iste te ideje u formi srpsko-hrvatskog regionalizma, zapadnog balkanizma, uključujući i njegovu internacionalnu komponentu u formi britanskog balkanskog modela s centrom u Beogradu i sa Srbijom u dominantnoj ulozi, koji nije niti malo lijevi, ali je itekako – jugoslavenski.
Ta država ni na dan proglašenja nije bila po volji stranci koja je u prijelaznom periodu poprimila ime Stranke demokratskih promjena i čiji bi predstavnik Ivica Račan bio pristao na odvajanje od Jugoslavije, ali samo pod uvjetom da se Hrvatska u istom dahu ujedini s drugim balkanskim narodima, nakon prve stare i druge nove, u najnoviju treću Jugoslaviju.
Isto kao što su, na žalost danas marginalne povijesne stranke, HSP i HSS, barem načelno bazirane na kontinuitetu nacionalne politike, podjednako Starčevića i Radića, tako je i današnja Socijaldemokratska partija Hrvatske, samo karika u kontinuitetu i stranke i ideje na kojoj je zasnovana, od Komunističke partije Hrvatske (1937.), Saveza komunista Hrvatske (1952.) i Stranke demokratskih promjena (1990.). Štoviše, u onoj predratnoj originalnoj KPH osnovanoj 1937. pa do rata 1941. bilo je daleko više antijugoslavenstva nego što ga danas ima u SDP-u, odnosno – u današnjem SDP-u protujugoslavenstva uopće nema.
Ne pada mi na pamet niti jedan čelnik SDP-a koji bi danas, da se nađe u Kerestincu, poput Augusta Cesarca, na zidu napisao: “Živjela sovjetska (ili bilo kakva druga) Hrvatska!” Hrvatska nema hrvatske ljevice, a odgovornost za to, između ostalih, snose Ivica Račan, Stipe Mesić, Ivo Josipović, Vesna Pusić i Zoran Milanović.
Čak je i ime današnje stranke “partija”, i to ne Hrvatska socijaldemokratska partija, nego Socijaldemokratska partija Hrvatske, što je (genitiv) značajno po jugoslavenskoj sintaksi kojom se zanemaruje nacionalna komponenta. Najlakše ćemo tu strukturu imena prepoznati u “narodu Hrvatske” umjesto “hrvatskog naroda”, jer u “narodu Hrvatske” ne treba nužno biti niti jednog Hrvata, dok se u “hrvatskom narodu” naglašavaju Hrvati kao nositelji državnog suvereniteta.
Po istom principu, na motivacijskom skupu SDP-a nedavno u Domu sportova, Milanović naglašava, kako nikome ne bi promaklo, “hrvatske partizane”, ali i “partizane Hrvatske” kao jedinu vojsku iz Drugoga svjetskog rata koju on priznaje kao svoju, kako slučajno ne bi izostavio Đoku Jovanića (kojega je slavio i svojedobno na proslavi “ustanka” u Srbu, kad je protiv njega, Milorada Pupovca, Ingrid Antičević Marinović i Srećka Reića 2008. podignuta čak i kaznena prijava radi širenja lažnih informacija i veličanja komunizma. Naravno, nije se radilo o internacionalnom komunizmu, nego o jugoslavenskom komunizmu.).
Nije, očito, njihov “socijaldemokratski nazor” razlogom da nas koji smo rođeni nakon Drugoga svjetskog rata i ne možemo ni na koji način, biti povezani s fašizmom, krste ustašama i fašistima, već je to rezultat njihova jugoslavenskog nazora, kad praktično do zadnjeg slova ponavljaju riječi iz jugoslavenskoga proizvodnog programa kolektivne krivnje hrvatskog naroda.
Nema, dakle, u njima puno socijaldemokratskoga, ali jugoslavenstvo – po svemu, osim po imenu – prosipaju na svakom koraku.
Međutim, ljevica nije anomalija, niti rijetkost nigdje u svijetu. Ljevica sačinjava normalnu komponentu u političkom spektru svake europske države i diljem svijeta. Italija ima jaku talijansku ljevicu, Francuska francusku, Njemačka njemačku, samo Hrvatska ima – jugoslavensku.