Stvarno treba biti totalno površan pa odlazak Milana Vrkljana i Karoline Vidović Krišto iz kluba zastupnika DPMŠ i Vrkljana iz DPMŠ, jer Karolina nije ni bila članica te stranke, proglasiti “raspadom DPMŠ”. Raspad je moguć ondje gdje je nešto, u ovom slučaju netko, bio spojen, jedinstven, integriran ili povezan.
No, nakon izbora i konstituiranja Sabora DPMŠ, onakvog kakvim se predstavljao nije ni bilo.
Zlatko Hasanbegović je, iako je prije izbora objavio da se njegov Hrvatski blok kolektivno učlanio u DPMŠ, registriran nakon osvajanja mandata na listi DPMŠ, kao saborski zastupnik Hrvatskog bloka. Hrvoje Zekanović, izvorno član Ilčićevog HRAST-a i predsjednik Suverenista, dakle posebne, fuzionirane stranke, koji je na listi DPMŠ ušao u Sabor, registriran je kao zastupnik HRAST-a.
Pavliček, predsjednik HKS (Hrvatske konzervativne stranke, poznatije kao Ružine stranke, inače članice Suverenista), koji je također u Sabor ušao na listi DPMŠ, registriran je kao zastupnik HKS-a, kao i Marko Milanović Litre. Željko Sačić, koji je u Sabor ušao preferencijalnim glasovima na listi DPMŠ, registriran je kao zastupnik Suverenista.
Ivan Penava, koji je u Sabor ušao na listi DPMŠ, nedavno je registrirao svoju stranku, nije se sa svojim bivšim Hadezeovcima htio učlaniti u DPMŠ, iako je to Škoro najavljivao između redova čak i u trenutku kad je već danima ranije Penavin zahtjev za registracijom stranke bio u Ministarstvu pravosuđa.
Tko ne zna ili ne želi provjeravati i tražiti činjenice, iako ih je lako provjeriti i vidjeti niz nevjerojatnih nelogičnosti u odnosu na promotivne poruke, dovoljno je obratiti pozornost na promidžbenu oglasnu ploču DPMŠ, emisiju Bujica, pregledati goste i lako uočiti da nakon prvog vala predizbornog i djelomičnog postizbornog oduševljenja s umjetnim nastojanjem predstavljanja uspjehom teškog projektnog debakla na izborima, sve do saborske prisege, većina ovih nema pristup tom oglasnom prostoru.
Doduše, neki su se i istrošili, kao Zekanović, pa i to može biti razlog apstinencije u bujičarenju javnim prostorom.
Ne želim nagađati o razlozima spomenutih odluka o registracijama osvojenih saborskih mandata na listi DPMŠ, no jedan od bitnih razloga bi mogao biti i 355 tisuća kuna godišnje iz državnog proračuna za svaki osvojeni mandat, svakoj stranci.
Nema, dakle, nikakvog raspada DPMŠ, jer nije ni bilo ničega vezivnog i integrativnog, izuzev ući u Sabor i eventualno preuzeti udio u vlasti ako se u njoj bude sudjelovalo. Sve ostalo nema uporišta.
Marko Ljubić/Foto:pxll