U utorak je Zagrebu održana tribina Thompson über alles u organizaciji Privrednika, srpskog privrednog društva. Sugovornici su bili Zoran Pusić, aktivist iz “Antifašističke lige”, saborski zastupnik Nino Raspudić i povjesničar Hrvoje Klasić. Razgovor je moderirao Saša Kosanović, a najviše pažnje nakoln trubine izazvala je veleposlanica Srbije Jelena Milić koje se javila iz publike.
“Mi cijelu večer pričamo o ustašama i četnicima, o Srbima i partizanima, o 1941. i tako dalje. Ja sam ambasadorica Republike Srbije, koja ima bolji izvještaj suočavanja s prošlošću nego što ima Hrvatska”, kazala je ambasadorica Milić i napala goste tribine.
“Srbija nema presudu za zajednički zločinački pothvat o kojem pjeva pjesma Ako ne znaš šta je bilo. To je vaš problem, žao mi vas je i voljela bih da pratite politiku Srbije koja je u tom pravcu puno progresivnija od vas”, nastavila je.
Veleposlanici Milić ironično je odgovorio Nino Raspudić:
“Ja ću Vam, mbasadoruice, rećči kako se Hrvatska odnosila prema Bošnjacima, 400.000 smo ih ‘otela’ i držali ih zatočene u hotelima na Jadranu i spriječil da uživaju u ‘blagodatima’ koje ste im im vi Srbi priuštili 1992. godine”, kazao je Raspudić i propručio da se opusti kada dođe doma, posluša Thompsonovu pjesmu “Samo je ljubav je tajna dvaju svjetova”, otvori srce i osjeti ljepotu te pjesme.
Klasić: “Ambasadorice, meni je Vas žao!
“Meni je žao vas ako doista mislite ovo što ste sad rekli. U Srbiji je suočavanje s prošlošću katastrofalno. Imate gradonačelnika koji želi podići spomenik Draži Mihailoviću. Izjednačili ste četnički pokret s partizanskim”, odvratio je Hrvoje Klasić.
“Suštinska je razlika između ustaša i četnika. Wilson, Eisenhauer i Churchill su imali ambivalentan odnos prema četnicima, a prema ustašama nije bilo tako. Ne znam kako ste uspjeli ne spomenuti hrvatsko-bošnjačke odnose, budući da je Ako ne znaš šta je bilo suptilna verzija koja se treba fokusirati na to što je Hrvatska devedesetih radila protiv Bošnjaka u BiH”, dovikivala je Milić.
Jelena Milić je veleposlanica Srbije u Hrvatskoj od 2022. godine, Po obrazovanju je tehničar za nuklearnu fiziku, studirala je elektrotehniku, ali taj fakultet nije završila. Bila je, kako reče u jednom intervjuu, Tuzlanka, Jajčanka, pa Beograđanka.
Diplomirala je u zreloj dobi, s više od 50 godina. Na Univerzitetu Union Nikola Tesla stekla je zvanje master inženjer menadžmenta.
Bila je izvršna direktorica CEAS-a do 2021. godine. Centar je tada zauvijek zatvoren, a ona se približila Vučiću, istom onom od kojega je pobjegla tijekom jedne televizijske debate.
Prije imenovanja na diplomatsku dužnost Jelana Milić je vodila Centar za euroatlantske studije (CEAS) i u Srbiji slovila kao “NATO djevojka”. Kao protivnica Vučićeve vlasti često je bila meta napada režimskih medija.
Zagovarala je članstvo Srbije u Europskoj uniji i NATO-u, zbog čega je bila omiljeni sugovornik zapadnjačkih medija, a u Srbiji slovila kao “NATO djevojka”.
Svađa s Vučićem
Zapamćene su i njene polemike i svađe s Miroslavom Lazanskim, a na primjedbu na je “NATO djevojka” Vojislav Šešelj ju je nazvao “NATO picajzlom”.
U jednoj od debata na TV Pinku on joj je rekao da ‘njezina politika ne donosi dobro Srbiji’ i da je sve što je rekla ‘protiv interesa Srbije’. Demonstrativno je napustila studio, ali otprilike tada započinje metamorfoza.
Četiri godine kasnije Vučić ju je, na zgražanje srpskih radikala, poslao u Zagreb. Objasnivši kako ona, bez obzira što nema nikakvo diplomatsko iskustvo, itekako zna što je dobro za Srbiju. Ključan trenutak, smatraju mnogi, bilo je njezino javno zalaganje za “korekciju administrativne linije između Beograda i Prištine”, odnosno za podjelu Kosova upravo u trenutku u kojem je Vučić pokušao progurati taj koncept.
Predaju vjerodajnica predsjedniku Zoranu Milanoviću većina medija popratila je osvrtima na njezinu “smjelu modnu kombinaciju”.
Fotografije s predaje vjerodajnica objavljene su na službenom profil veleposlanstva Srbije u Zagrebu, na kojemu se mogu pročitati i brojni komentari na račun modnog izbora nove veleposlanice. ‘Bruka’, ‘Je li ovo moguće?’, ‘Je li ambasada Srbije u Maksimiru?’, ‘Tko je leopardica?’, pitali su srpski tviteraši
Svojedobno se pohvalila i da je položila cvijet ispred spomenika Prekinuto djetinjstvo u Slavonskom Brodu, posvećenom, kako je ona to formulirala, za 402 djece nastradale ‘u sukobima devedesetih u Hrvatskoj’.
Zamijećen je i njezin posjet Vukovaru, kad je u knjigu dojmova Vodotornja zapisla: “Nema riječi. Samo sućut za nevine civilne hrvatske žrtve. I vječno poštovanje.”
Od NATO djevojke do Šešeljevke
U Srbiji je, očekivano, zbog toga bila izložena hajci, što ju je nagnalo da post o svom posjetu Vukovaru ukloni s privatnog Facebook profila, na kojemu uglavnom dijeli Vučićeve misli. Aplaudirajući i njemu i sebi.
Od nekadašnje “NATO djevojke”, ili “NATO picajzle”, kako ju je nazvao Šešelj, pretvorila se u klasičnu Šešeljevku.
Mediji neskloni Vučiću pišu kako je Jelena Milić danas postala sve ono protiv čega se ranije borila. Uz napomenu kako ni njezin život prije Vučića, koliko god ona tvrdila drukčije, nije bio baš tako akademski uzbudljiv. Uostalom, diplomirala je s više od 50 godina.
Za kraj veleposlanici Jeleni Milić netko je trebao reći da je drug Tito umro prije 45 godina, da se Jugoslavija raspala i da je Hrvatska danas samostalna država. Iako često ponavlja da je ona “ambasadorica Srbije” u Hrvatskoj, u Zagrebu se ne ponaša kao gošća nego želi biti tutor i tumač politike, dijeliti lekcije kako bi se Hrvatska trebala ponašati. I pri tome krši sva pravila diplomatskog ponašanja.
Činjenice o agresiji na Hrvatsku i Domovinskom ratu su poznate. Izvoršte agresije je SANU, SPC, srpska politika i JNA. Napali ste nas i počinili grozne zločine u Hrvatskoj (i BiH).
Obrani smo se i oslobodili. Plačite i kukajte, tko Vas jebe! Mi ćemo slaviti svoje pobjede. I uz Thompsona. I Vi bi da ih imate.
M. Marković/Foto: YouTube
Ugrožene od Rusije Vladimira Putina, kao i od svog bivšeg američkog saveznika, europske zemlje više…
U drugom subotnjem derbi dvoboju 23. kola HNL-a nogometaši Rijeke su na svojoj Rujevici s…
Aktualno geopolitičku analizu nakon Trumpova pokušaja dogovora s ruskim predsjednikom Putinom oko Ukrajine, za portal…
Komentiraj