Kategorije Kolumne

Pero Kovačević: Druga strana medalje zapadnih sankcija Rusiji

Širi dalje

SAD i  Europska unija te ostale saveznice uvele su niz sankcija režimu ruskog predsjednika Vladimira Putina odnosno Rusiji od početka ruske brutalne invazije na Ukrajinu.



Temeljni cilj sankcija je uvedenih  Rusiji je smanjivanje sposobnosti Kremlja da projicira i financira svoju invaziju na Ukrajinu. Europska unija je ovaj tjedan ,nakon dugo natezanja , uvela i šesti paket sankcija koji sadrži i naftni embargo.

Sankcije Rusiji odnosno režimu ruskog predsjednika Vladimira Putina kreirala je administracija američkog predsjednika Bidena odnosno Bijela kuća. Naravno da su pri tome vodili interes da sankcije povratno imaju najmanje štetne posljedice za same SAD-e.

Sankcije imaju negativne učinke za Rusiju, poglavito zamrzavanje ruskih deviznih i zlatnih rezervi u iznosu od 300 milijardi američkih dolara.

Realno gledano dosadašnji učinci sankcija SAD , Europske unije te ostalih saveznika daleko su od učinaka koje je očekivao američki predsjednik Biden i većina čelnika Europske unije te naši vrli „vojni analitičari“ tipa Ivana Mandića i drugi.

Uvjeravali su nas da će sankcije slomiti rusku ekonomiju, dovesti Rusiju u bankrot i okrenuti ruski narod protiv Putinovog režima i slično tome.

Istina je suprotna od očekivanja Bijele kuće, čelnika Europske unije i predsjednika Zelenskog , sankcije imaju daleko manji učinak od očekivanog i planiranog za samu Rusiju. Zadnji podaci pokazuju da je ruski rubalj ojačao, a ne da je devalvirao kako su nam govorili čelnici zapadnih zemalja. Najjači je u zadnje dvije godine.

Unatoč činjenicama što čelnici Europske unije nastoje uvjeriti javnost kako će novi paket sankcija uništiti ekonomiju Rusije, sve više je pokazatelja da zemlje Europske unije, osim Mađarske, imaju daleko štetnije posljedice od Rusije.

Postavlja se pitanje koja je bila računica čelnika Europske unije i jesu li pri svakom uvođenju sankcija imali realne i objektivne izračune koliko će koji paket donijeti financijskih gubitaka Rusiji, a koliko samim članicama Europske unije i njezinim građanima.

Zašto nismo upoznati s ekonomskim pokazateljima i izračunima uvođenja pojedinih paketa sankcija? Puno je pitanja na koje Biden i čelnici Europske unije ne žele odgovoriti.

Inflacija galopirajući divlja u Europskoj uniji, posljedica Putinove brutalne agresije na Ukrajinu i uvedenih sankcija Rusiji je velika kriza hrane. Svijet očiti čekao nova velika kriza koja će najteže pogoditi najsiromašnije diljem svijeta. Sankcije očito pojedinim skupinama i te kako pogoduju. Zapad dobiva svoje oligarhe koji svakim danom zgrću sve više i više bogatstva.

Najveći dobitnici ovog rata su proizvođači naoružanja i vojne opreme, poglavito u SAD-a. Većina od 40 milijardi američkih dolara zamišljenih i predstavljenim kao pomoć Ukrajini završava u džepovima moćnih američkih proizvođača naoružanja i vojne opreme. Predsjednik Biden prazni američka skladišta dajući naoružanje i vojnu opremu Ukrajini, a naručuje novo naoružanje i vojnu opremu .

Zahvaljujući naftnom embargu odnosno sankcijama na naftu zapad će dobiti i dobiva nove svoje oligarhe koji će zaraditi ogromno bogatstvo trgujući s ruskom naftom.

Europska unija nije osigurala nove dobavne rute nafte, cijena nafte drastično raste, skočila je na 124 američka dolara isti dan kad je  Europska unija postigla dogovor o embargu nafte.

Rusija sankcijama na naftu gubi, ali ne toliko koliko nas uvjeravaju čelnici EU. Prodavat će i dalje naftu istina nekim drugim kupcima, cijena barela neće biti 70 dolara već 40-50 dolara. OPEC neće povećati proizvodnju nafte, a zašto bi kad ovako mnogo više zarađuju.

Sad dolazimo do novih zapadnih oligarha koji će kupovati rusku naftu od posrednika po 70 američkih dolara, a tu istu naftu pomiješati s drugom naftom i prodavati ih zemljama Europske unije po najmanje 120 američkih dolara za barel. Naravno o tome se šuti.

Žalosna je činjenica da na sankcijama zarađuju novi zapadni oligarsi, a tome se šuti. Šuti se o drugoj strani medalje uvedenih sankcija Rusiji.

Pero Kovačević/press


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Četiri horoskopska znaka čeka veliki financijski uspjeh u 2025. godini

U krajoliku prilika i izazova koji se stalno mijenja, 2025. se oblikuje kao godina u…

20 minuta prije

Ovo je najmoćnija žena Europe: “Ja sam ta kučka!”

Politico je objavio popis najmoćnijih ljudi u Europi na kojem se nalazi 28 imena, a…

1 sat prije

Goluža odgovorio Ivani Kekin: “Ne vjerujem da su tvog Milutina ulovili u sačekuši”

"Muljanje, samosažaljenje, kmečanje, parazitiranje i podcjenjivanje obiteljskih vrijednosti temelj su vaših osobnih možemovskih javnih nastupa…

3 sata prije