Kategorije Kolumne

Pero Kovačević: Koncesije na morske plaže treba ukinuti, evo i zašto

Širi dalje

Morske plaže spadaju u pomorsko dobro. Pomorsko dobro je opće dobro što znači da nije i ne može biti u režimu vlasništva i spada u dobra izvan prometa (res extra commercium).

Ajmo prvo vidjeti što su plaže. Evo što kaže Anić: “Plaža je prostor uz more, rijeku ili jezero uređen za kupanje.”

Plaže uz rijeke i jezera se razlikuju od morskih plaža prvenstveno po tome što one mogu biti u režimu vlasništva što je suprotno plažama uz more koje spadaju u pomorsko dobro. Sad dolazimo do odgovora zašto trebamo ukinuti i samu mogućnost da plaže daju u koncesije.

Morske plaže spadaju u pomorsko dobro. Pomorsko dobro je opće dobro što znači da nije i ne može biti u režimu vlasništva i spada u dobra izvan prometa (res extra commercium), (Kundih, 2005).

Prema tome,zatražimo od vlastodržaca da ukinu i pravnu mogućnost da se morske plaže daju u koncesije. Naime,što je koncesija,pučki rečeno, to je isto jedan oblik vlasništva ali na određeni period. Znači imamo pravo uporište zašto se morske plaže ne bi trebale davati u koncesije,a također imamo i našu tradiciju prema kojima su plaže kao takve dostupne svim građanima.

Nije mi jasno zašto bi mi morali pratiti trend Španjolske, Italije, Grčke i drugih koji morske plaže daju u koncesiju i naplaćaju,budimo svoji i ojačajmo naš turizam. Zašto bi netko za sitan novac, koji dobije koncesiju bio gospodar našeg pomorskog dobra, naših morskih plaža. Budimo svoji.

Hrvatska je prema ukupnoj dužini obala (otočnih i na kopnu) od 5835,3 km daleko ispred svih jadranskih država (74%), te ima razvedenu obalu (koeficijent 11,10 druga na svijetu) i veliki broj otoka (1.246), po čemu je, uz Grčku, prva na Mediteranu.

No s koliko se plaža Hrvatska može pohvaliti, još uvijek je nepoznanica.

Za pretpostaviti je da se radi o broju oko 2.000 plaža. Kakvi su prihodi od koncesija za morske plaže? Prema dostupnim podacima, u Istri je pod koncesijama 35 plaža od kojih je županija lani zaradila 4,7 milijuna kuna. Najveću cijenu od 14,69 kuna po kvadratu i 5,12 posto prihoda za plažu plaćaju hoteli Belvedere i Holiday u Medulinu.

Primorsko goranska županija iznajmila je 40-ak plaža, a najviše zaradi od najma gradske plaže Crikvenica (700 tisuća plus tri posto prihoda) te na plaži Medveja za čiju koncesiju Hemingway bar plaća 567 tisuća kuna plus 4 posto prihoda.

Za 12 plaža u koncesiji koju uglavnom plaćaju hoteli, Dubrovačko neretvanska županija lani je ostvarila oko dva milijuna kuna prihoda.

Eto, ovi podaci pokazuju da su i na naknade od koncesije slaba zarada županijama, gradovima i općinama pa je to još jedan razlog za ukidanje koncesija na morske plaže. Koncesije na morske plaže u biti pune džepove pojedinaca koji “sređuju” podobnim dobivanje koncesije i zaradu na štetu svih građana.

Znači sve po modelu pretvorbe i privatizacije na hrvatski način. Izato ih treba ukinuti.


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Kajkić prijavio, DORH odmah pokrenuo istragu protiv Srpkinje iz Vukovara

Vukovarsko županijsko odvjetništvo potvrdilo je za RTL Danas da će provesti izvide u slučaju Slavka…

3 sata prije

Selak Raspudić: Kupit ću Tomaševiću karte za Thompsona, da se zabavi nakon izbora

Marija Selak Raspudić je prva kandidatkinja za gradonačelnicu Zagreba, a kandidaturu je objavila 40 dana…

4 sata prije

Sedmero uhićenih iz Ministarstva vanjskih sve priznalo. Objavljeni detalji krađe

Uskok je, na temelju svojih izvida, pokrenuo istragu protiv petorice službenika Ministarstva vanjskih i europskih…

4 sata prije