Visoki upravni sud je i pravomoćno presudio – bivša predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec nezakonito je nakon odlaska iz Ustavnog suda primala naknadu u visini svoje dužnosničke plaće, koju je uz to sama sebi dodijelila i potpisala.
Visoki upravni sud time je pravomoćno potvrdio i odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa donesenu prije dvije godine, u mandatu Dalije Orešković.
Naravno da Jasna Omejec, kojoj je mandat sutkinje i predsjednice Ustavnog suda istekao 6. lipnja 2016., nije imala pravo šest mjeseci primati naknadu u visini pune plaće koju je imala kao predsjednica Ustavnog suda. Naime, mogla je primati naknadu najduže dva mjeseca jer je imala ugovor o povratku na svoje ranije radno mjesto na zagrebačkom Pravnom fakultetu.
Pravo na šest mjeseci pune dužnosničke plaće plus šest mjeseci polovice te plaće imaju prema zakonu isključivo samo oni dužnosnici kojima nakon isteka mandata nije zajamčen povratak na prijašnje radno mjesto. Jasna Omejec je, ističe se u pravomoćnoj presudi, imala pravo na naknadu u visini dužnosničke plaće najdulje dva mjeseca nakon odlaska s Ustavnog suda, dakle najkasnije do 7. kolovoza 2016., dok se ne riješe tehničke pojedinosti oko njezina povratka na staro radno mjesto na fakultetu.
Znači Jasna Omejec je četiri mjesečne naknade koje je primila od 7. kolovoza d0 1. prosinca 2016. primila je nezakonito, na temelju odluke koju je sam potpisala.
U uređenim državama tužiteljstvo bi odmah pokrenulo kazneni progon bivše predsjednice Ustavnog suda Jasne Omejec zbog osnovane sumnje da je počinila kazneno djelo zlouporabe poloćaja i ovlasti. Naravno mi živimo u Hrvatskoj gdje institucije pravne države nisu profesionalne i stručne i neovisne od izvršne vlasti, te ukoliko netko ne podnese kaznenu prijavu DORH će po običaju šutjeti,a ne bi smio jer je riječ o kaznenom djelu koje se goni po službenoj dužnosti.
Slučaj Jasne Omejec je jasna slika i prilika stanja u hrvatskom pravosuđu koje je trulo i kontaminirano.
I na kraju me ne bi iznenadio da Jasna Omejec ne pozove jedini joj preostali „joker Miro Šeparović“ te da Ustavni sud sruši odluku Visokog upravnog suda. Znamo tko i kako bira ustavne suce, stručnost profesionalnost i znanje se ne traži- podobnost je najvažnija.
Pero Kovačević/Foto:pxll