Jučerašnjom presudom Županijskog suda u Zagrebu , koja je izrečena bivšoj sisačko-moslavačkoj županici i bivšoj saborskoj zastupnici Marini Lovrić Merzel i suoptuženicima upućena je snažna poruka svim dužnosnicima i političarima.
Zašto to kažem? Da je tomu tako možete se uvjeriti iz ove kratke raščlambe jučerašnje prvostupanjske presude Županijskog suda u Zagrebu. Krenimo redom.
Prvo valja dati odgovor na pitanje koja je svrha i cilj kažnjavanja počinitelja kaznenih djela. Prema Kaznenom zakonu svrha kažnjavanja je izraziti društvenu osudu zbog počinjenog kaznenog djela, jačati povjerenje građana u pravni poredak utemeljen na vladavini prava, utjecati na počinitelja i sve druge da ne čine kaznena djela kroz jačanje svijesti o pogibeljnosti činjenja kaznenih djela i o pravednosti kažnjavanja te omogućiti počinitelju ponovno uključivanje u društvo.
Županijski sudu u Zagrebu je u izrečenoj prvostupanjskoj i nepravomoćnoj presudi bivšoj sisačko-moslavačkoj županici i bivšoj saborskoj zastupnici Marini Lovrić Merzel i suoptuženicima izrazio društvenu osudu počiniteljima počinjenih kaznenih koruptivnih djela. Svi optuženi proglašeni su krivima po svim točkama optužnice.
Marina Lovrić Merzel nepravomoćno je osuđena na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 7 godina. Budući da je izrečena kazna viša od 5 godina, bivša SDP-ova županica i zastupnica odmah je prepraćena u Remetinec.
Kada presuda postane pravomoćna bivšoj županici će biti oduzeto preko 230 tisuća kuna nepripadajuće zarade, stan u Zadru kupljen novcem od mita te još 680.000 kuna i 10.000 eura. Svi nepravomoćno osuđeni moraju zajedno platiti 140.000 kuna sudskih troškova.
Lovrić Merzel je proglašena krivom zbog primanja 100.000 eura mita od Željka Žužića.
Lovrić Merzel i Popec proglašeni su krivima i zbog kupovine zgrade Hitne pomoći.
Merzel je proglašena krivom i za plaćanje svojih savjetnika za posao koji su ionako trebali obavljati, za plaćanje poslova svojim poznanicima i rodbini, za organiziranje privatnih domjenaka na štetu županije, za peglanje službenih kartica županije za privatne troškove i za angažiranje konobara za domjenke na štetu Hrvatskih šuma.
Bivši predsjednik Nadzornog odbora Cesta Sisak Silvijo Kobeščak osuđen je na kaznu zatvora od godine dana . Na zatvorske kazne od godine i pol osuđeni su Bernard Popec koji je županiji iznad cijene prodao zgradu za Hitnu pomoć i nećak bivše županice Dalibor Rožanković, koji je da je kupnjom apartmana oprao novac koji je Lovrić Merzel primila kao mito.
Svrha kažnjavanja u kaznenom postupku je i prevencija koja se postiže utjecanjem i na sve druge da ne čine kaznena djela kroz jačanje svijesti o pogibeljnosti činjenja kaznenih djela i o pravednosti kažnjavanja. Upravo je Županijski sud u Zagrebu u jučerašnjoj presudi poslao snažnu poruku svim dužnosnicima i političarima da dobro razmisli prije odluke o počinjenu koruptivnih i drugih kaznenih djela jer će biti najstrože kažnjavani kao primjer svim drugim građanima.
Što nam još pokazuje analiza ovog kaznenog slučaja.
Prvo što pokazuje je bespotrebno odugovlačenje i trajanje ovog kaznenog postupka. Naime, postupak je pokrenut prije osam godina, a tek smo jučer dobili prvostupanjsku nepravomoćnu presudu. U uređenim zemljama bi ovakav kazneni postupak bio završen odnosno okončan pravomoćnom i izvršnom presudom u roku od pet godina.
Drugi bitan prigovor je selektivno pristup i postupanje Državnog odvjetništva u progonu dužnosnika koji su počinili kaznena djela. Takvih primjera je bezbroj, svatko od vas zna bar jedan.
Naravno da smo daleko od uspostave vladavine prava, brzog i učinkovitog procesuiranja počinitelja kaznenih djela, posebno dužnosnika. Jedna lasta ne čini proljeće, ali je ipak nekakav početak. Zar ne!?
Pero Kovačević/Foto: press