Kategorije Kolumne

Porazna bilanca 10-godišnjeg članstva Hrvatske u NATO-u

Širi dalje

Kada rezimiramo 10 godina hrvatskog članstva u NATO savezu bilanca je porazna. Kao mlada članica Sjevernoatlantske vojne alijanse nismo se uspjeli ni u čemu pozicionirati i biti prepoznati.



PIŠE: Marko Marković

Često se volimo uspoređivati s drugim zemljama i zvati se „američkim strateškim saveznikom“.  Kada se takve postavke rastave na proste faktore, stvarnost je drugačija i za nas posve turobna. Pretekao nas je cijeli istok Europe.

Tuga je još veća kad spomenemo formiranje NATO-ovog logističkog centra za zrakoplove blizu Tirane, kontraobavještajnog centra Saveza u Poljskoj, novi zapovjedni centar za kopnenu vojsku u Rumunjskoj. Kod nas vrh NATO saveza ništa ne planira, nikakvo sjedište, nikakvu bazu, nikakav centar.

Postali smo puki konzumenti američke opreme i to isključivo one niže tehnološke razine.

U Poljskoj se po licenci proizvode helikopteri UH-60 „Blackhawk“. Rumunji imaju centar za održavanje zrakoplova F-16 i helikoptera „Blachawka“. Česi i Slovaci se specijalizirali za obuku pilota helikoptera, uključujući i budućih pilota „Blackhawka“.

A gdje smo mi?

Pored silne aerodromske infrastrukture, duge obale i blage klime s ove strane Jadrana s kojom se Hrvatska diči, za naše političke i vojne planere poprilično poražavajuće zvuči da je NATO odlučio uložiti 50 milijuna eura u obnovu albanske zračne luke Kučova. Čini se da je albanska diplomacija uspješnija od hrvatske.

U Litvi je nedavno svečano otvoren novi NATO-ov zapovjedni centra kad jedan od 6 novi centara u istočnoj Europi.

Doduše, nedavno su ministri obrane Bugarske, Hrvatske, Mađarske i Slovenije potpisali su u ugovor o uspostavi nečega što se zove Multinacionalno središte za obuku helikopterskih posada za provedbu zadaća specijalnih zračnih snaga (Multinational Special Aviation Program – MSAP) . što novoga Hrvatska tim središtem za obuku može ponuditi, a da već ne postoji u NATO-u? Ništa.

Umjesto kopiranja i stvaranja obučnih kapaciteta za kakvima, realno, neće biti potrebe jer su već zastupljeni i razrađeni u Češkoj, Slovačkoj i drugim europskim zemljama, Hrvatska bi se u svijetu helikopterskih posada trebala orijentirati na obuku onih sposobnosti koje će se u NATO-u zahtijevati u bližoj budućnosti.

Zadržimo se na zrakoplovstvu. Hrvatska raspolaže s dvije obalne vojne zrakoplovne luke na obali (Pula, Udbina) velikog smještajnog kapaciteta, dva pomorska vojna poligona, prostranu morsku pučinu Jadranskog mora, otoke i hridi, ali i planinske masive idealne za uvježbavanje borbenih lovaca.

Dakle, zračni prostor koji može pružiti pun razvoj zrakoplovnih brzina, potrebne visine leta, vremensko trajanje obuke, kao i različite scenarije vježbe. Moraš biti popriličan antitalent da sve te blagodati ne iskoristiš za pozicioniranje vlastite države unutar NATO-a kao jedinstvenu meku za letačke obuke. No, ništa. Autizam vlada.

Nemoćni smo unutar NATO-a izlobirati povoljniju ulogu za Hrvatsku i njezine oružane snage ma koliko god šutjeli o tome…

Foto:morh

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

53 minute prije

Boban opet pobijedio Milan na sudu, dobit će još 1.2 milijuna eura

Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…

2 sata prije

Vatreni doznali protivnika u Ligi nacija, Hrvatska protiv Francuske

U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…

2 sata prije