Književnica i profesorica Julijana Matanović u kolovozu je objavila de jeda je primila dopis Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) u kojem je se obavještava da više nije članica HAZU-a.
“Stigla u Zagreb i pregledavam poštu. Dopis Akademije. Prestajem biti član suradnik, zahvaljuju se na suradnji. Za suradnika sam primljena u lipnju 2014. Nisam napredovala i križaju me. A napredovati mi nisu dali jer sam se 2017. udala za akademika. Razred za književnost me predlagao, Predsjedništvo nije dopuštalo (…)”, objavila je Matanović.
Na njenu izjavu sada su reagiralo Predsjedništvo i Uprava Akademije u izjavi naslovljenoj “Napadno medijsko širenje neistina o Akademiji”:
Predsjedništvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) želi upoznati javnost sa svojim stajalištima o pitanjima koja pojedinci koriste za medijske istupe s neistinama o HAZU. Povod za te istupe jesu četiri načela kojima se rukovode Predsjedništvo i Uprava Akademije.
Ta četiri načala su:
1. HAZU želi pomladiti svoje članstvo;
2. Ne nepotizmu u HAZU;
3. HAZU ustraje na tajnom glasovanju prilikom izbora;
4. Akademija aktivno vodi brigu o nacionalnom blagu koje joj je povjereno
U izjavi naslovljenoj “Napadno medijsko širenje neistina o Akademiji” HAZU, a kademici su, potaknuti nedavnim medijskim istupima “s neistinama o HAZU” naveli i da se Uprava i Predsjedništvo optužuju zato što jedna dosadašnja članica suradnica HAZU (Julijana Matanović, op.a
.) , ali i supruga akademika ( Pavao Pavličić) u istome akademijinu razredu, nije izabrana za redovitu članicu.Dodaju kako je istina da ona niti jednom nije bila nominirana od pripadajućega Razreda kao predloženica za izbor u akademkinju na Skupštini HAZU.
“Točno jest da je Predsjedništvo HAZU zauzelo načelan stav da se u isti razred HAZU ne bi trebali izabirati supružnici kao niti najbliži srodnici. Objašnjenje je jednostavno.”
Po njihovim riječima, Hrvatska je nažalost još uvijek bremenita nepotizmom na mnogim razinama, a to se percipira kao jedan od glavnih problema u društvu i čest razlog koji mlade ljude potiče da napuštaju Domovinu, pa Akademija mora u tim pitanjima biti beskompromisna i postojana kao primjer čestitosti.
Tajno glasovanje
Podsjetili su i da se predlaganje kandidata za redovite, dopisne i suradne članove obavlja u razredima Akademije, a nakon rasprava se tajnim glasovanjem nominiraju predloženike za izbor na Skupštini HAZU. Informacija o predloženicima i njihovim životopisima potom se dostavlja svim članovima Skupštine.
Na Skupštini se o svakome predloženiku iznosi životopis i provodi rasprava, a potom redoviti članovi, tj. akademici, tajnim glasovanjem odlučuju o izboru svakoga pojedinog predloženika.
“Neodabir nekoga od nominiranih predloženika na Skupštini nije presedan, nego se događa povremeno, kada Skupština tako odluči natpolovičnom većinom u tajnom glasovanju. Tako se odabiru akademici, kao i dopisni i suradni članovi, otkad Akademija postoji”, zaključuju.
Pomlađivanje HAZU-a
Govoreći o nastojanjima da pomlade članstvo istaknuli su kako je prethodna praksa podrazumijevala da se članovi suradnici, ako ne budu u međuvremenu izabrani u redovito članstvo, nakon isteka razdoblja od deset godina u pravilu reizabiru i time ostaju u trajnom statusu člana suradnika do kraja života.
“Broj članova suradnika je ograničen, a iskustvo je pokazalo da, osim iznimaka, aktivan doprinos Akademiji jenjava u članova suradnika nakon što prijeđu u pozne godine i trajno suradničko zvanje”, ustvrdili su.
Predsjedništvo je usvojilo privremenu strategiju, u kojoj se preporučuje da se za članove suradnike izabiru osobe do 50. godina starosti, kako bi se omogućio odabir što aktivnijih članova u naponu stvaralačke snage, pri čemu svi članovi suradnici, kako tijekom suradničkoga statusa tako i nakon isteka mandata od deset godina, mogu biti predlagani i izabirani u redovite članove.
‘Članstvo nije ničije pravo’
Aktualna preporuka Predsjedništva HAZU da se redovite članove u pravilu izabire do navršene 70. godine života, u skladu je s namjerom pomlađivanja redovitoga članstva, radi njegova što većeg doprinosa aktivnostima Akademije u razdoblju nakon izbora. Iznimno postoji mogućnost za izbor redovitog člana u dobi iznad sedamdeset godina.
“HAZU izabire svoje članove tako da ne krši niti Statut niti zakonom propisane uvjete. Članstvo u Akademiji nije nečije pravo, nego samo mogućnost, a na Akademiji je da ocijeni kada i hoće li nekoga izabrati u svoje članstvo”, naglašavaju.
Hina/Foto: Facebook
Gradonačelnik Sinja Miro Bulj ponovno je odgovorio pučkoj pravobraniteljici Teni Šimonović Einwalter koja ga je…
Gosti emisije "Otvoreno" razgovarali su o tome kakve će biti posljedice sudjelovanja ili nesudjelovanja Hrvatske…
Predsjednički kandidat HDZ-a Dragan Primorac ustvrdio je u četvrtak kako nije važno je li predsjednik…
Komentiraj