Kategorije Kultura

Najveći hrvatski pjesnik Danijel Dragojević odbio nagradu za životno djelo

Širi dalje

Iz Ministarstva kulture priopćena je u utorak da je pjesnik Danijel Dragojević odbio je primiti Vladimira Nazora, najznačajniju državnu nagradu na području kulture i umjetnosti što ju dodjeljuje Republika Hrvatska za umjetnička ostvarenja.

Danijel Dragojević, kojeg mnogi nazivaju najznačajnijim živućim hrvatskim pjesnikom, poznat je po svojoj samozatajnosti.

Autor, rođen 1934. u Veloj Luci, intervjue ne daje, a nije niti član književnih udruženja

Ministarstvo kulture objavilo je jučer imena dobitnika Nagrade ‘‘Vladimir Nazor‘‘, najviše državne nagrade na području kulture i umjetnosti, koja se za najbolja umjetnička ostvarenja dodjeljuje u kategorijama godišnje nagrade i nagrade za životno djelo.

Dobitnici nagrada za životno djelo su Dunja Vejzović za područje glazbe, Marija Sekelez za područje kazališne umjetnosti, Nevenka Arbanas za likovne i primijenjene umjetnosti, Rade Šerbedžija za područje filmske umjetnosti i Branko Silađin za arhitekturu i urbanizam.

Nagrada za životno djelo na području književnosti dodijeljena je Danijelu Dragojeviću, ali ju dobitnik nije prihvatio te mu ona neće biti uručena, priopćilo je Ministarstvo.

Svečana dodjela Nagrade “Vladimir Nazor” održat će se u utorak, 18. lipnja, u Hrvatskom državnom arhivu.

Danijel Dragojević je objavio dvadesetak knjiga, a zadnja zbirka “Kasno ljeto” objavljena mu je prošle godine.

“Općepoznato je da gospodin Dragojević, naš najveći živući pjesnik, ne prima nagrade niti želi imati medijske nastupe. On smatra da su njegove knjige tu da govore u njegovo ime, same za sebe. To što je odbor odlučio dodijeliti njemu nagradu, jest njihovo pravo, kao što je njegovo pravo da je odbije. To je slična situacija kakva je bila sa J. P Sartreomi njegovom Nobelovom nagradom za književnost, koju je odbio šezdesetih”, rekao je Seid Serdarević iz Frakture, izdavačke kuće koja je tiskala Dragojevićeve zbirke “Negdje” i “Kasno ljeto”.

Pritom su, govori, poštovali odluku da se tiska samo jedno izdanje. Broj primjeraka nikada nije bio objavljen u javnosti.

R. I./Hina

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Kekin pušten na slobodu: Upali su mi u stan, skinuli mi vezice i strpali me u maricu

Mile Kekin, glazbenik i suprug saborske zastupnice Ivane Kekin, oglasio se na društvenim mrežama nakon…

9 sati prije

Plenković u slučaju Kekin: Da smo se mi tako ponašali, zapalili bi Banske dvore

Predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković nije u petak htio komentirati pojedinosti akcije Uskoka i…

9 sati prije

Prosvjed u Beogradu. U tri mjeseca iz Srbije protjerano 15 Hrvata

Posljednja tri mjeseca iz Srbije je protjerano 15 hrvatskih dražavljana, objavljeno je sinoć u Dnevenik…

11 sati prije