Monografiju povjesničara dr. Marija Jareba “Sovjetski zločin u Katynskoj šumi – Uloga doktora Eduarda Luke Miloslavića” objavili su u sunakladništvu Hrvatski institut za povijest (HIP) i zagrebačka naklada AGM.
Staljinstički zločini i teror pripadaju najmračnijim epizodama djelovanja totalitarnih režima 20. stoljeća, pišu nakladnici na omotu knjige i dodaju kako se pritom među počinjenim zločinima nedvojbeno izdvaja ubojstvo tisuća časnika i dočasnika poljske vojske u Katynskoj šumi i na krajnjem zapadu Rusije u proljeće 1940. godine.
To su područje, napominju, u ljeto 1941. zaposjele njemačke postrojbe. No, tek početkom 1943. Nijemci su doznali da na njemu postoje masovne grobnice koje dokazuju sovjetske zločine, pa su u tadašnjoj europskoj i svjetskoj javnosti objavili njihovo postojanje, a u Katyn su doveli niz međunarodnih stručnjaka sudske medicine, među njima i profesora s Medicinskoga fakulteta u zagrebu Eduarda Miloslavića.
Stručnjaci su, kažu nakladnici, potvrdili sumnje o tomu da je zločin počinjen u proljeće 1940. pod sovjetskim nadzorom.
Nijemci su, koristeći se dokazima o katynskom zločinu, započeli svojevrsni promidžbeni rat protiv SSSR-a, ali i protiv zapadnih saveznika kao boljševičkih saveznika.
“O katynskom zločinu i njegovim posljedicama postoji brojna literatura na poljskom, engleskom i drugim jezicima, pišu nakladnici i dodaju kako je svjetska javnost dobro upoznata sa svim što okružuje taj slučaj.
U hrvatskoj javnosti, smatraju, slučaj je nedovoljno poznat premda se njime bavio i hrvatski stručnjak svjetskoga glasa Eduard Luka Miloslavić, profesor Medicinskoga fakulteta u Zagrebu. On je, navode, bio uključen u forenzičko vještačenje.
Jareb ističe kako je ubojstvo 14. 500 časnika i dočasnika Poljske vojske u proljeće 1940. godine, od kojih je 4500 ubijeno u Katynskoj šumi, jedan od najpoznatijih zločina staljinizma u svijetu.
Potpisivanjem Ugovora o nenapadanju između Trećega Reicha i SSSR-a 23. kolovoza 1939., posebice njegova tajnoga dodatnog protokola zapečaćena je sudbina Poljske, napominje Jareb i dodaje kako su njezino područje trebale podijeliti te dvije zemlje.
Poljska je, naglašava, izbrisana sa zemljivida, a njemačkim i sovjetskim agresorima pale su u ruke stotine tisuća poljskih vojnika. Vojnici koje su zarobili Sovjeti odvedeni su u zarobljeničke logore diljem SSSR-a, a preostalo je poljsko stanovništvo na područjima koje je otela ta zemlja izvrgnuto za njih dodat neviđenu staljinističkom teroru, napominje Jareb.
Knjiga “Sovjetski zločin u Katynskoj šumi – Uloga doktora Eduarda Luke Miloslavića” (335 str.) podijeljena je na 10 poglavlja.
Od priloga su objavljeni: Miloslavićeva Znanstvena istraživanja grobova u šumi kod Katyna i Predavanje o strahovitom boljševičkom zločinu u Katynskoj šumi te vapaj iz Katynske šume: Majko Božja Czestochowa! – razgovor prof. Miloslavića s američkom novinarkom i Testimony of Dr. Edward Lucas Miloslavich, St. Louis, Washington, DC: United States Government Printing Office, 1952.
Na kraju knjige objavljena je literatura, sažetak na engleskom jeziku, imensko te mjesno i zemljopisno kazalo.
Mario Jareb rođen je u Zagrebu 1969. radi u Hrvatskom institutu za povijest. Autor je niza znanstvenih radova i knjiga, među kojima i knjige “Hrvatski nacionalni simboli”.
R.I. /Hina/Foto:
U Skupštini Srbije došlo je do fizičkog obračuna između zastupnika nakon što su pripadnici oporbe…
Zamjenica gradonačelnice Sarajeva i kandidatkinja za v.d. gradonačelnice, Anja Margetić Stakić, prilikom gostovanja u emisiji…
Postoji jedan tipični obrazac koji se ponavlja kroz povijest ove zemlje. Nije važno radi li…
Komentiraj