Dobar san je nužan za održavanje mentalnog i fizičkog zdravlja. Jedan od najbitnijih faktora za postizanje kvalitetnog sna je okruženje u kojem spavamo.
Spavaća soba treba biti pažljivo uređena kako bi poticala mir i udobnost. Zbog toga vam Namještaj Mima u nastavku donosi čak 9 savjeta koji će vam pomoći urediti spavaću sobu za bolji san.
1. Odabir odgovarajućih boja
Boje igraju značajnu ulogu u našem raspoloženju i stanju uma. Za spavaću sobu idealne su umirujuće boje koje pomažu tijelu i umu da se opuste.
Nježne nijanse plave, zelene, sive i pastelnih tonova mogu stvoriti mirnu atmosferu, dok jarke i intenzivne boje poput crvene i narančaste mogu biti previše stimulativne.
Ako preferirate toplije tonove, razmislite o mekim nijansama bež ili blijedo ružičaste.
2. Udoban krevet
Krevet je temelj dobrog sna. Ako se budite s bolovima ili nelagodom, moguće je da je vaš madrac prestar ili nije prilagođen vašim potrebama.
Preporučuje se mijenjati madrac svakih 7 do 10 godina, ovisno o kvaliteti i vrsti madraca.
Prilikom odabira madraca, važno je uzeti u obzir svoju poziciju spavanja, tjelesnu težinu i eventualne zdravstvene probleme poput bolova u leđima. Jastuci također trebaju biti udobni i pružati dobru potporu vratu.
3. Prigušeno osvjetljenje
Svjetlost ima snažan utjecaj na naš cirkadijalni ritam, tj. biološki sat koji regulira ciklus budnosti i spavanja.
Za dobar san, spavaća soba treba biti tamna. Zavjese ili rolete mogu učinkovito spriječiti prodor vanjskog svjetla i tako poboljšati kvalitetu sna. Prigušena rasvjeta u večernjim satima, poput noćnih lampi s toplim žaruljama, može stvoriti ugodnu atmosferu prije spavanja.
4. Uređenje prostora
Organiziran i uredan prostor može značajno utjecati na kvalitetu sna. Spavaća soba ne bi trebala biti pretrpana namještajem ili dekoracijama jer to može stvoriti osjećaj klaustrofobije i nemira.
Minimalistički pristup s nekoliko pažljivo odabranih komada namještaja može stvoriti osjećaj prostranosti i slobode. Koristite minimalističke klizne ormare ili noćne ormariće za pohranu kako bi soba ostala uredna i bez nepotrebnih predmeta.
Klizni ormari su puno bolja opcija od tradicionalnih ormara jer njihova vrata ne zauzimaju puno prostora kada se otvore.
5. Odabir tkanina
Tkanine koje koristite u spavaćoj sobi također su važne za stvaranje ugodne atmosfere. Posteljina od prirodnih materijala poput pamuka ili lana omogućava prostoriji da diše i održava ugodnu temperaturu tijekom noći.
Izbjegavajte sintetičke tkanine koje mogu zadržavati toplinu i vlagu, čime se smanjuje kvaliteta sna. Udobna deka i meki prekrivači mogu dodatno poboljšati osjećaj udobnosti.
6. Kontrola temperature
Optimalna temperatura u spavaćoj sobi je veoma važna za dobar san. Soba koja je previše topla ili previše hladna može izazvati nelagodu i prekidati san. Idealna temperatura za spavanje kreće se između 15 i 19 stupnjeva.
Ako je pretoplo, razmislite o ventilaciji ili upotrebi ventilatora, dok zimi mekani prekrivači mogu pomoći da ostanete topli bez pregrijavanja.
7. Eliminacija buke
Buka je jedan od glavnih uzroka poremećaja sna. Ako živite u bučnom okruženju, razmislite o upotrebi zvučnih barijera, poput teških zavjesa ili tepiha koji mogu apsorbirati zvuk.
Bijeli šum, poput zvuka ventilatora ili uređaja za bijeli šum, može pomoći u maskiranju vanjskih zvukova i stvoriti ugodnu zvučnu pozadinu.
8. Uvođenje prirodnih elemenata
Biljke u spavaćoj sobi mogu poboljšati kvalitetu zraka i stvoriti osjećaj smirenosti. Biljke poput lavande, jasmina i aloe vere poznate su po svojim umirujućim svojstvima i mogu pridonijeti boljem snu.
Međutim, izbjegavajte previše biljaka koje mogu povećati vlažnost u sobi.
9. Tehnološki detoks
Izbacivanje tehnologije iz spavaće sobe može značajno poboljšati kvalitetu sna. Elektronski uređaji emitiraju plavo svjetlo koje može ometati prirodni ritam sna, a konstantne obavijesti i zvukovi mogu prekinuti vaš san.
Pokušajte isključiti sve uređaje barem sat vremena prije spavanja i držati ih izvan dosega tijekom noći.
D. M. / Naslovna fotografija: Spavaća soba Ricciano