Panenić je zatražio stanku na današnjoj sjednici Sabora kako bi upozorio na odnos INA-e i MOL-a. Izjavio je kako uznemiruju izjave čelnika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija kako će MOL grupa slijediti svoj poslovni put s INA-om ili bez nje.
“Bez obzira kako mi trpjeli stanje, izgleda da je zatvaranje rafinerije u Sisku neminovno”, upozorio je Panenić, a prenio je i izjavu Hernadija koji je priznao da se loše upravljalo INA-om.
“Sada MOL pokušava do odluke Arbitražnog suda implementirati svoju strategiju rada što uključuje prestanak rada rafinerije u Sisku i maksimalno odugovlačenje modernizacije rafinerije u Rijeci. Bojim se da je to stvaranje pretpostavki da se na kraju zatvore i jedna i druga. Time bi se kontinentalni dio Hrvatske opskrbljivao u Budimpešti i Bratislavi, a naš mediteranski dio putem terminala u lukama. Stoga je jasno da MOL provodi politiku osiguranja statusa energetskog lidera u regiji”, naglasio je Panenić.
Aktualni ministar ministar zaštite i okoliša Slaven Dobrović potvrdio je pred Vladom za novinare najave Panenića o tome da će rafinerija u Sisku biti zatvorena, a dodao je i kako se razmišlja o gašenju rafinerije u Rijeci.
“Moramo shvatiti da je cijelo društvo u tranziciji. Idemo u postfoslino društvo, konzumacija derivata se smanjuje, neminovno dolazi do toga da se neki kapaciteti moraju ugasiti.
Druga je stvar što se ta tranzicija mora napraviti tako da se vodi računa o radnim mjestima”, kazao je Dobrović, dodajući da tu brigu mora voditi država.
Mostov Miro Bulj snažno se protivi gašenju rafinerije:
“Ja sam protiv zatvaranja rafinerije u Sisku i treba je obraniti. Ona je od nacionalnog interesa. Ako ugasimo rafineriju što ćemo biti samo tranzit nečijih interesa?”, kazao je Bulj novinarima u Saboru.
Zanimljivo je da cijeli dan nitko iz HDZ-a nije imao potrebu oglasiti se na temu gašenja Rafinerije u Sisku.