To su Mladen Marelić (SDP), Jakša Baloević (Novi val), Valter Boljunčić (IDS), Mile Horvat (SDSS) i Ivan Šimunović (HSP dr. Ante Starčević). Tportal otkrio je koliko su ti uglavnom posve nepoznati parlamentarci koristili saborske povlastice i na što su najviše trošili novac poreznih obveznika
Zastupnici Hrvatkog sabora pored visokih plaća imaju i posebna prava na pokrivanje troškova za korištenje privatnih automobila u službene svrhe, cestarine, avione, hotele, javni prijevoz, stanarine, naknade za odvojeni život, režije, dnevnice i ‘ostalo’. Za to smo, piše tportal,u prošle četiri godine potrošili za 151 zastupnika više od 36 milijuna kuna!
Najviše novca zastupnici za ekstra troškove ‘izvuku’ na tzv. korištenje privatnog automobila u službene svrhe. SDP-ovac Mladen Marelić drži neslavno drugo mjesto na ukupnoj listi potrošača našeg novca po toj povlastici i prvo mjesto u ovoj skupini petero rastrošnih, ali nezapaženih parlamentaraca prošlog saziva. Od njih pet samo je jedan ponovno izabran za zastupnika.
1. Mladen Marelić (SDP) – 488.000 kuna u četiri godine
Ukupno smo za mandat Mladena Marelića u četiri godine platili 488 tisuća posebnih troškova.
Od svih dodatnih povlastica koje je mogao koristiti, Marelić nije iskoristio samo pravo na dnevnice. Marelić nije ponovno izabran za zastupnika Hrvatskog sabora.
2. Valter Boljunčić (IDS) – 448.000 kuna u četiri godine
Drugo mjesto na ovoj listi drži IDS-ovac Valter Boljunčić koji nije ponovno izabran za zastupnika.
Boljunčićeve režije platili smo 14,8 tisuća kuna, hotelska noćenja 22,8 tisuća kuna, avionske letove platili smo 8,4 tisuće kuna, koristio je i javni prijevoz (630 kuna), na dnevnicama je digao 19.000 kuna, a iskoristio je pravo i na pokrivanje ‘ostalih troškova’ u visini od 680 kuna.
3. Jakša Baloević (Novi val) – 420.000 kuna u četiri godine
Jakša Baloević, pripadnik Novog vala Ljube Jurčića, osvojio je treće mjesto ove neslavne liste.
Baloević je koristio privatni automobil u službene svrhe u vrijednosti od 180 tisuća kuna, njegova cestarina nas je koštala 36 tisuća kuna, stanarina 133 tisuće kuna, režije 20.000 kuna, odvojeni život 42.000 kuna, avion 5.000, dnevnice 1.200 kuna. Baloević nije koristio javni prijevoz, a nije ni ponovno izabran za zastupnika.
U vrh su se probila i dva zastupnika koja su bila u Hrvatskom saboru oko tri godine jer su ušli kao zamjenici drugih zastupnika. To su Mile Horvat (SDSS) i Ivan Šimunović (HSP dr. Ante Starčević).
4. Mile Horvat (SDSS) – 248.000 kuna u tri godine
U tri godine zastupničkog mandata u 7. sazivu posebni troškovi Mile Horvata iznosili su ukupno 248 tisuća kuna.
Na korištenje automobila u službene svrhe otišlo je 139 tisuća kuna, za cestarinu smo platili 24,8 tisuća kuna, službeni stan 41,6 tisuća kuna, odvojeni život 35.000 kn te na dnevnice 1.500 kuna. SDSS-ov Horvat nije iskoristio pravo na plaćene letove, javni prijevoz i režije.
5. Ivan Šimunović (HSP dr. Ante Starčević) – 221 tisuća kuna u tri godine
Široj javnosti nepoznati pravaš Ivan Šimunović ušao je u Sabor kao zamjenik Ruže Tomašić u srpnju 2013. godine.
Šimunoviću smo nadoknadili troškove za cestarinu od 16.100 kuna, za odvojeni život 26 tisuća kuna, za avion 14 tisuća kuna, koristio je javni prijevoz za 450 kuna, a dobio je i 1.600 kuna dnevnica. Šimunović nije koristio pravo na naknadu troškova za stanarinu i režije.
AUTO:MP/tportal
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…
U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…
Komentiraj