BIVŠI predsjednik Ivo Josipović uputio je kritiku svojoj nasljednici Kolindi Grabar-Kitarović jer nije reagirala na misu za ustaške generale, a napao je generala i saborskog zastupnika Željka Glasnovića.
“Zar predsjednica Republike i Vrhovna zapovjednica oružanih snaga RH Grabar-Kitarović zaista neće ništa reći, još manje učiniti, u povodu mise za ustaške generale i zločince na kojoj vojni vikar 3. gardijske brigade slavi ustaštvo!?
Zanimljivo, novinari je o tome, kao ni o ispadima generala Glasnovića protiv studenata, ništa ne pitaju. Zapravo, i bez upita, predsjednica bi trebala, kako je obećavala, lupiti šakom o stol”, objavio je Josipović jučer na Facebooku.
Na objavu je dobio i pozitivne i negativne komentare. Na upit kako ni njega nitko nije pitao o tome što je njegov otac, partizan i komunistički dužnosnik Ante Josipović radio u Drugom svjetskom rata Josipović odgovorio.
– Evo, reći ću vam. Bio je u Africi u El Shattu – odgovorio mu je Josipović.
El Shatt je bio izbjeglički logora u Egiptu u kojemu je krajem rata boravilo stanovništvo iz Dalmacije. Kad su Nijemci, nakon kapitulacije Italije, zauzeli Dalmaciju oko 30 tisuća ljudi izbjeglo je na Vis a onda u El Shatt.
Pitanje je slijedilo jer se Ante Josipović spominje kao jedan od partizanskih ubojica koji se povezuje s likvidacijom franjevačkih svećenika na Širokom Brijegu (ubijeno je 66 hercegovačkih franjevaca), ali u tim likvidacijama sudjelovao je drugi Ante Josipović
Ante Josipović, otac Ive Josipovića, u El Shattu je kao partizanski aktivist sudjelovao o organizaciji logora, a poslije rata obnašao je važne dužnosti u komunističkom pokretu. Nakon sloma Hrvatskog proljeća postojala je famozna “Antina bilježnica” i tko se u njoj našao imao je gadnih problema, ostao bi bez posla i završavao na robiji.
Što mu je otac radio nakon rata, poglavito nakon sloma Hrvatskog proljeća, Josipović nikad nije govorio.
U to vrijeme Ante Josipović bio je predsjednik Ideološko komisije CK SKH, najmoćnijeg partijskog tijela koje je odlučivalo o bitnim pitanjima unutar komunističke parije. Među inim i o poduzimanju “ofenazivnih akcija” prema neprijateljima komunističkog sustava.
U vrijeme njegovog predsjedanja tom Komisijom izveden je veći broj likvidacija hrvatskih političkih emigranata, među kojima je najpoznatije ubojstvo obitelji Ševo – Stjepana, Tatjane i osmogodišnje djevojčice Rosemarie.
Josipovićev otac Ante dovodio se u (in) direktnu vezu s tom likvidacijom, a u Njemačkoj i Italiji još se vodi istraga o tom zločinu. U talijanskom parlamentu tražili su da se slučaj dovede do kraja, a kao naredbodavac tog monstruoznog ubojstva spominje se upravo Ante Josipović.
M. Marković/Foto:
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…
Komentiraj