Na Facebook stranici Grčka i latvijska euro solidarnost, objavljeno je pismo umirovljenika iz Latvije koji na satričan i podrugljiv način podržava nastojanje Grka da riješe tešku krizu u kojoj se ta zemlja našla.
“Dragi grčki narode!
Mi, umirovljenici, liječnici, policajci, učitelji i ostali obični europski građani Latvije oduševljeni smo vašim zahtjevom za europskom solidarnošću! Sigurni smo kako ćete biti obradovani spoznajom kako ste pronašli nove saveznike – nas! Pa hajmo zajedno promijeniti Europu!
Prosječna mirovina u Grčkoj iznosi 800 eura. Prosječna mirovina u Latviji iznosi 300 eura. Prosječna neto plaća u Grčkoj je 820 eura, a u Latviji 600 eura. Usto, Latvija je sjeverna zemlja, ovdje postoji nešto što nazivamo “sezonom grijanja” – temperature padnu ispod -10°C, a troškovi režija skoče za više od 150 eura mjesečno.
Podijelite s nama trećinu plaća i mirovina
Uzimajući sve to u obzir, ne bi li bilo divno kada biste ljubazno s nama podijelili jednu trećinu svojih, penzija, poreza i plaća? To je naš demokratski odabir, tako da vas molimo da ga poštujete! Svi mi to želimo. Ipak smo svi mi dio jedne europske obitelji.
Osim što mi nikada nismo posudili novac koji nismo u stanju otplatiti, samo kako bismo kasnije ucjenjivali vjerovnike samoubojstvom i krivili njih za promašenu politiku naše nacionalne vlade koju smo sami izabrali. Naš omjer duga i BDP-a ne prelazi 40 posto. Za vrijeme financijske krize, uspjeli smo sanirati svoje banke i vratiti se na pretkrizno stanje četiri godine nakon što nam je Trojka nametnula politiku štednje i rezova. Ta nam je politika pomogla da provedemo važne strukturne reforme i da potaknemo našu ekonomiju da raste najbrže u cijeloj Europi!
I znate što, prije nego što smo ušli u Europsku uniju i u eurozonu bili smo mnogo siromašniji nego danas, zato što smo nakon 50 godina istočnoeuropske ‘solidarnosti’ sa SSSR-om zaboravili što to znači biti konkurentan. Zaboravili smo proizvoditi proizvode koji su konkurentni na slobodnom tržištu, ali otada smo naučili neke lekcije.
Posuđeno se mora vratiti
Naučili smo da se ne bi trebalo trošiti više nego što se zarađuje. Naučili smo da kad se novac posuđuje, onda moraš imati barem minimum poštenja da priznaš kako to nije poklon i kako se posuđeno mora vratiti. Nikada nismo lagali o svojem javnom dugu kada smo pristupili eurozoni i nikada nismo imali potrebu napustiti obranu tečaja između naše nacionalne valute i eura. Ni prije ni nakon preuzimanja eura.
Saberite se. Budite barem toliko pristojni da priznate pogreške koje su vaše demokratskim putem izabrane vlade činile desetljećima. Nemojte kriviti Europu zbog toga što vam ne daje besplatan novac (ili što vam ne otpisuje dugove). Da, bilo bi bolje kada bi se dio duga otpisao, no o tome ne odlučuje dužnik. I ako želite da vam vjerovnici više pomognu – oni će to učiniti, ako ih budete poštovali, ako im priznate pravo da sami odlučuju o tom dugu te ako pokažete rezultate i političku volju da se Grčka promijeni, da postane konkurentna i da ponovno počne rasti.
Grčka je Europa. Europa je Grčka”
Tragom usporedbi cijena u njemačkom i hrvatskom DM-u koje su izazvale burne reakcije u javnosti,…
Poštarica Ines (36) te je noći bila toliko žedna da je odlučila provaliti u restoran…
Chef Tomica Đukić, glavni kuhar hrvatske reprezentacije, koji našim nogometašima kuha još od Eura 2016.…
Komentiraj