Nikola Šubić Zrinski uzvikivao je “Za Dom sad u boj”, a ban Jelačić “Za dom”, a vojska mu je odgovarala “Spremni umrijeti”. U NDH se koristio pozdrav “Za dom” te “Za Poglavnika i dom”, a vojnici su odgovarali “Spremni”
Šibensko-kninska Policijska uprava je 10. kolovoza 2011. godine kazneno je prijavila obrtnika Jakova Markovića da je 5. kolovoza te godine, za proslave Oluje u Čavoglavama, izložio i prodavao suvenire s natpisom “Za dom spremni” čime je počinio kazneno djelo poticanja na nacionalnu i vjersku mržnju.
Četiri mjeseca kasnije, 22. prosinca 2011. godine, Katarina Peršen, sutkinja Prekršajnog suda u Kninu, u žurnom postupku i izvan glavne rasprave, odbacila je prijavu policije kao neutemeljenu. U obrazloženju presude navodi se da je “pozdrav Za dom spremni poznat kroz cijelu hrvatsku povijest još od vremena Šubića i Zrinskog, te da time ne predstavlja nikakvo tzv. ustaško obilježje kako mu se vjerojatno stavlja u teret”.
Budući je u Hrvatskoj uobičajeno mišljenje da je “Za dom spremni” isključivo ustaški pozdrav, da se upitnom smatra i presuda Prekršajnog suda u Kninu, a u svijetlu aktualne Peticije za uvođenjem spornog pozdrava u Hrvatsku vojsku, zavirili smo malo o povijesne knjige i ustanovili činjenice.
Nikola Šubić Zrinski branio je Siget 1566. godine od najezde brojnijih Turaka. Nakon dugotrajnih borbi i opsada krenuli su u posljednji juriš. Nikola Šubić Zrinski uzviknuo je “Za Dom sad u boj”.
Opera Nikola Šubić Zrinski sadrži u sebi domoljubnu pjesmu “U boj, u boj” u kojoj je i poklič: “Za dom”.
Ban Josip Jelačić 280 godina kasnije za motivaciju vojnika koristio je sličan poklič kao i Nikola Šubić Zrinski. Jelačić je bio potomak plemićke obitelji iz Petrovaradina, general i ban hrvatski, dalmatinski i slavonski od 1848. do 1859.. U Hrvatskoj se slavi kao nacionalni junak jer je bio veliki vojskovođa i dobrotvor, ukinuo je kmetstvo i sazvao prve izbore za Hrvatski sabor. Kao vojskovođa je pobijedio u nizu bitaka protiv ustanika u Habsburškoj Monarhiji za vrijeme Revolucije u Mađarskoj 1848. Kad bi s vojskom polazio u bitku Jelačić bi uzviknuo “Za dom”, a vojska bi odgovarala “Spremni umrijeti”.
U vrijeme NDH ustaški poglavnik dr. Ante Pavelić u službenu upotrebu uveo je pozdrav “Za dom”, a vojska je odgovarala “Spremni”. Druga inačica tog pozdrava bila je “Za Poglavnika i dom”, a vojnici su također odgovarali “Spremni!”.
Kad su 1991. godine formirana Hrvatske obrambene snage (HOS) znak te postrojbe u sebi je sadržavao pozdrav “Za dom spremni”. Velika je afera izbila nakon što je u Splitu postavljen spomenik HOS-ovcima poginulim u Domovinskom ratu, a još veća kad je ministar policije Ranko Ostojić zapovjedio da se taj pozdrav sa spomenika iskleše. Poglavito što su Ostojićevi policajci to izveli noći i, kao kriminalci, bili maskirani kapuljačama.
Pogledajte preslik presude iz Knina:
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u istražnom zatvoru zbog sumnje na korupciju u…
Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, je u podcastu Krešendo Nove tv ispričao kako je…
Dragan Marković Palma preminuo je u 65. godini nakon kratke bolesti. Osebujni bivši gradonačelnik Jagodine…
Komentiraj