Parafrazirajući staru kinesku izreku mogli bismo reći kako je najbolje vrijeme za „sadnju drveća“ u hrvatsko-kineskim odnosima bilo prije trinaest godina, a kako je drugo najbolje vrijeme upravo sada. Naime, punih je trinaest godina prošlo otkako je jedan hrvatski šef države otišao „putem svile“ u državnički posjet Narodnoj Repulici Kini, putem koji je još u 13. stoljeću prokrčio Korčulanin Marko Polo zapečativši hrvatski trag u temeljima europsko-kineskog partnerstva.
Stoga i ne čudi što se u pozivu kineskog predsjednika upućenog hrvatskoj predsjednici netom nakon inauguracije nazire stanovita povijesna simbolika koju ona svojim dolaskom ispunjava ne samo kao hrvatska predsjednica, već i predstavnica najmlađe države članice velike europske obitelji u godini koja slavi četiri desetljeća uspostave diplomatskih odnosa između Narodne Republike Kine i Europske unije, ali i puno desetljeće otkako su hrvatsko-kineske odnose obvezali tadašnji premijeri potpisavši 25. svibnja 2005. Zajedničku izjavu o partnerstvu i suradnji.
No, od dogovora postignutog u Pekingu, prošle su godine, a iako su obje države u prethodnom razdoblju ostvarile izvjesne individualne, strateške ciljeve, dojam je kako je puni potencijal međusobne suradnje ostao neiskorišten. Stoga je s namjerom revitalizacije odnosa s posebnim naglaskom na gospodarsku sastavnicu, hrvatska delegacija predvođena Predsjednicom Republike Kolindom Grabar Kitarović, u srijedu, 14.listopada stigla u petodnevni državni posjet Narodnoj Republici Kini gdje je Predsjednicu na Trgu nebeskog mira (Tiananmen) uz najviše državne počasti dočekao njezin kineski kolega Xi Jinping.
Prvog dana boravka, izaslanstva dviju zemalja održala su bilateralni sastanak na kojem su se dotakli niza tema poglavito vezanih uz gospodarstvo. Uspoređujući svoj program “Kineski san” s Predsjedničinim programom “Za bolju Hrvatsku”, predsjednik Xi izrazio je uvjerenje kako će Hrvatska pod vodstvom Predsjednice postići još više na svom razvojnom putu. Na zauzimanje Predsjednice, izrazio je spremnost za razgovor o većem uvozu hrvatske robe na kinesko tržište.
Prilikom sastanka, predsjednik Xi je izrazio i punu podršku Predsjedničinoj incijativi „Jadran-Baltik-Crno more“ naglasivši kako Kina Hrvatsku vidi kao važnu državu za svojevrsno stvaranje „novog puta svile“ kroz kinesku inicijativu „Jedan pojas, jedan put“ kao i za jačanje kineske suradnje s državama Srednje Europe u sklopu inicijative „Kina + 16“, s posebnim naglaskom na energetiku i promet.
Uz suglasje oko niza političkih i međudržavnih tema, sastanak su zaključili pozivom Predsjednice Republike u uzvratni posjet Republici Hrvatskoj što je kineski predsjednik sa zadovoljstvom prihvatio.
Drugog dana boravka, tragom izreke kako su svi cvjetovi budućnosti u sjemenu sadašnjosti, Predsjedničina delegacija krenula je u punu gospodarsku ofenzivu te je održan sastanak s kineskim premijerom Li Keqiang i glavnim koordinatorom inicijative „Kina + 16“, zamjenikom ministra vanjskih poslova, Wangom Chaom.
Nastavno na ostvareno suglasje o jačanju hrvatsko-kineskog partnerstva između predsjednice Grabar-Kitarović i predsjednika Xija, sastanak s premijerom Lijem usredotočio se na podrobnije mogućnosti jačanja gospodarske suradnje, prilikom kojeg je potvrđen kineski interes za većim uvozom hrvatskih poljoprivrednih proizvoda, kao i one u sklopu kineske inicijative „Kina+16“ i Predsjedničine inicijative “Jadran-Baltik-Crno more”. Osvrnuvši se na mogućnosti koje nudi inicijativa „Kina+16“ u vidu povoljnijih kreditnih uvjeta i sredstava iz posebnog fonda, premijer Li pozvao je Hrvatsku na veći angažman predlaganjem konkretnih ulagačkih projekata, o čemu je Predsjednica podrobnije razgovarala i tijekom sastanka s glavnim koordinatorom inicijative, zamjenikom ministra vanjskih poslova Wangom Chaom.
Gospodarski karakter putovanja potvrdio je i predsjednik Hrvatske gospodarske komore, Luka Burilović koji je kao dio hrvatskog izaslanstva premijeru Liju predstavio jačanje komorskih aktivnosti prema kineskom tržištu. Tom je prilikom istaknuo kako je Hrvatska mala zemlja, ali je njezin geostrateški položaj čini vratima Europe čime Kini i drugim državama nudi pristup tržištu Europske unije od 500 milijuna ljudi što je posebno izraženo kroz mrežu jadranskih luka koje svojom pozicijom omogućuju najbrži i najkraći put preko mora i kopna u Europu, primjer čega je upravo morska ruta prema Bliskom i Dalekom Istoku koja je sedam dana kraća nego iz Sjevernog mora.
Predsjednik HGK pozvao je Kinu na uvoz većeg broja hrvatskih roba, koje, kako ističe, zadovoljavaju najviše svjetske standarde kvalitete ne bi li time kao naši partneri pomogli hrvatskome gospodarstvu. Također je pozvao na još snažnije investiranje u Hrvatskoj te ponudio pomoć HGK koja će na proljeće službeno otvoriti svoje Predstavništvo u Šangaju , što kao treći Ured HGK u svijetu dovoljno ilustrira važnost suradnje s NR Kinom.
Predsjednica je u toku dana posjetila i istraživački centar kineske tvrtke Huawei, uputivši poziv da ta tvrtka razmotri mogućnost ulaganja u Hrvatsku, posebice u području istraživanja i razvoja, a dan je završila susretom sa sve brojnijom hrvatskom zajednicom u NR Kini u rezidenciji Veleposlanstva Republike Hrvatske u Pekingu.