U RIJECI je u ponedjeljak predstavljena Antifašistička liga. Na skupu u foajeu riječkoga Hrvatskog narodnog kazališta Ivan pl. Zajca predsjednik AL Zoran Pusić izjavio je da je “Liga asocijacija organizacija i udruga građana kojima je zajednička zabrinutost razvojem događaja u Hrvatskoj, ustvrdivši da se nekim postupcima i izjavama ugrožavaju dosegnute razine demokracije i ljudskih prava u zemlji”.
Prema Pusićevim riječima javno poricanje naravi fašizma postaje legitimna politička opcija te su sve češće pojave da se protiv političkih neistomišljenika zaziva fizičko nasilje. Dodao je kako je Hrvatska više puta prolazila kroz razdoblja relativiziranja ustaškog pokreta, da su se pojavljivale teritorijalne pretenzije i da je Hrvatska vojska sudjelovala u ratu u drugoj državi.
Pusić je naglasio da su “hrvatsko pravosuđe i policija znali biti pristrani u slučajevima kada su se građani izbacivali iz svojih domova ili su im kuće dizane u zrak te su se javno slavili ustaški ratni zločinci”.
Govoreći o nazivu Antifašističke lige, Pusić je napomenuo da se mogla zvati i antitotalitaristička, ali da danas u Europi prijetnja nisu Crveni Kmeri i staljinizam nego desne političke opcije koje njeguju ideju nacizma, a na ovim prostorima su to apologeti ustaštva u Hrvatskoj i četništva u Srbiji.
Pusić ocijenjuje da “ideje i dijabolička privlačnost fašizma nije danas samo relikt prošlosti nego suvremena pojava koja bi trebala biti zabrinjavajuća”.
Intendant riječkoga HNK-a Oliver Frljić rekao je da fašizam nije nestao 1945. godine, da sve što se radi danas u riječkome HNK-u je “pokušaj da se bore protiv fašizma”, jer su, kako tvrdi, “pojedinci i institucije benevolentno gledale na pokušaje revizije ustaštva”.
Dodao je da većina “kazališnih kolega zabija glavu u pijesak” i ne govori kritički o stvarnosti. Frljić je naglasio kako treba podsjetiti da je i Hitler došao demokratski na vlast, rekavši da to što imamo demokraciju ne znači da je politički izbor nepogrješiv i da se ne može izabrati ovaj ili onaj oblik totalitarizma.
Također je ustvrdio da je iz Hrvatske izvršena agresija na dio BIH, dodavši da su tamo otvarani koncentracijski logori za Bošnjake. Rekao je i da je Njemačka u više navrata obavila denacifikaciju, te da u Hrvatskoj treba označiti pojedince i skupine koje rade na tome da degradiraju ljudska prava.
Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel rekao je da je antifašizam temelje razvoja današnje moderne Europe.
“Neki su kod nas intenzivno radili na povratku fašizma u društvo, a drugi to nisu zaustavljali te je zadnje vrijeme da se prestanemo praviti da nas se to ne tiče”, naglasio je Obersnel.
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić prozvao je Katoličku crkvu rekavši da se ne ograđuje od brojnih ispisanih simbola “krilatog U s križem”. Osudio je izjave, kako je rekao, biskupa iz Siska, prema kojima je aktualna vlast nenarodna i zločinačka. Mesić je upitao zašto onda od te vlasti dobija novac i ne zatraži izmjenu Vatikanskih ugovora, po kojima od te vlasti dobija novac.
D. Lukić/Foto:H