Branimir Glavaš je na Facebook profilu objavio fotografije koje su izazvale mnoge reakcije. Na stolu ispred Galavaša stoji vino s Hitlerovim likom.
Nakon što je nedavno pozirao pod slikom Ante Pavelića i “putovao na Drinu” Glavaš je ponovno je isprovocirao javnost pozirajući pred bocama talijanskog vina koje proizvodi vinarija Vini Lunardelli kraj Udina. Iako su talijanske vlasti pokušale zabraniti tu fašističko-nacističku liniju, vina se i dalje prodaju.
Glavaš je pozirao s dvjema bocama vina naziva ‘Führerwein‘ i ‘Ein Volk, Ein Reich, Ein Führer‘. Vina su svojedobno bila zabranjena, a fotografija je snimljena za vrijeme godišnjeg odmora uz potpis “Ljetna večer u Lukoranu”. U Lukoranu na otoku Ugljanu Glavaš je sagradio raskošnu vikendicu koju je u vrijeme bijega od hrvatskog pravosuđa, zbog optužbe za ratne zločine, prepisao na sina Filipa.
U Njemačkoj zabranjeno, Nijemci najveći kupci
Vlasnik vinarije je Andrea Lunardelli i 1995. je počeo proizvodnju čak 60 različitih etika vina na kojima se, osim Hitlera i Eve Braun, nalaze nacistički prvaci poput Hermanna Göringa, Rudolfa Hessa i Heinricha Himmlera s popratnim nacističkim sloganima i propagandom.
Istodobno je pokrenuo i vino koje slavi Benita Mussolinija, a nešto kasnije i ‘komunističku liniju vina’, na čijim bocama se nalaze Staljin, Karl Marx i Che Guevara, za koju je vlasnik naveo da služi kao protuteža ‘nacističkim sortama’.
Za kolekcionare i ljubitelje kapljice koji nisu simpatizeri totalitarnih društava pokrenuta je linija vina koja slavi Napoleonove i Churchillove ratne uspjehe, no prema vlasnikovu priznanju, ta vina nisu ni približno prodavana poput Hitlerovim i Mussolinijevih.
Lunardellijevia vina su zabranjena u Njemačkoj, iako su, po navodima vlasnika, Nijemci najčešći kupci, a na bojkot te vinarije godine poziva i Centar Simon Wiesenthal.
U čemu je Glavašev grijeh?
Talijanske vlasti također su pokušale 2007. zabraniti prodaju, no nakon žalbe sud je Lunardelliju vratio 20.000 oduzetih boca vina i dopustio nastavak prodaje.
Glavašava fotografija izazvla je brojne polemike, narazumijevanja i osude.
No, možemo razmišljati i na drugačiji način. Ako se vino već može kupiti je li ga zabranjeno piti. Ako se vino Hitlerovim likom – i porukama – može proizvoditi i nabaviti u većini zemalja svijeta, u čemu je onda Glavašev grijeh? Ako ga uopće ima?
Ne govorimo ovdje o moralnim katagorijama, ni o liku i djelu nacističkog vođe, čija je politika u smrt odvela oko 60 milijuna ljudi. To je druga tema i suludo je danas, pa makar i kao crni humor, javno se poigravati s Hitlerom i njegovim porukama. A tu je sadržan i odgovor na pitanje u čemu je Glavašev grijeh i ima li ga uopće.
MP/foto:facebook