U Poljskoj zabranjeni komunistički simboli: Za majicu s likom Che Guevare dvije godine zatvora

Širi dalje

Komunistički simboli – srp i čekić, crvena zvijezda ili himna SSSR – u Poljskoj su zabranjeni od 2009. godine, Mađarskoj od 1994. a u Litvi i Latviji od 2008.



EUROPSKO vijeće za toleranciju i pomirbu službeno je u EU parlamentu pokrenulo inicijativu da se u svim zemljama Europske unije najstrože zabrani propagiranje totalitarnih ideja i njihovih simbola, s naglaskom na komunizam, te da taj čin bude kazneno djelo

Poljski predsjednik Lech Kaczynski je 2009.  odobrio je zakon koji predviđa kaznu zatvora zbog posjedovanja ili kupnje komunističkih simbola. Po tom zakonu osobe koje kupuju, naručuju ili šire predmete ili snimke koji sadrže komunističke simbole mogu biti kažnjeni novčano ili poslati u zatvor na do dvije godine.

Novi zakon kritizirali su oporba s ljevice ali i drugi kao loše definiran i težak za provođenje. Zakon ne navodi listu zabranjenih simbola, a iz kažnjavanja je izuzeta uporaba tih simbola u umjetničke i obrazovne svrhe, kao i kolekcionarstvo.

Zakon je predložila oporbena stranka desnice Pravo i pravda, u čijem je osnivanju sudjelovao Kaczynski i koja nastoji iz Poljske ukloni naslijeđe 40-godišnje komunističke vladavine.

Prijedlog zakona je podržala vladajuća Građanska platforma, a kritizrale su ga stranke ljevice. Zakon se nadovezuje na postojeći zakon u Poljskoj prema kojem je kazneno djelo zastupanje nacizma ili drugih totalitarnih režima, s tim da komunistički simboli nisu spomenuti u prethodnom zakonu.

Senator iz stranke Pravo i pravda Zbigniew Romaševski rekao je da je zakon potreban zato što se zaboravljaju zločini komunističkih režima, što omogućuje cvjetanje prodaje slika sovjetskih lidera i simbola kao što su srp, čekić ili crvena zvijezda.

“Komunizam treba tretirati isto kao i nacizam”, rekao je Romaševski, navodeći da je usporediv broj žrtava ova dva načina, ako se uzmu u obzir glad u Ukrajini i deportacije u Sibir za vrijeme sovjetskog lidera Josifa Staljina.

“Mi u Poljskoj smo živjeli između ta dva ekstremna sustava i znamo što su oni bili”, dodao je, a kad je Zakon usvojen svjetski mediji komentirali su ga kao želju Poljsku da se “oslobodi od ostataka komunizma“.

Po slovu tog zakona svi oni koji budu nosili majice s likom revolucionara Che Guevare mogu očekivati dvije godine zatvora i novčanu kaznu. Komunistički simboli dozvoljeni su samo u svrhu obrazovanja te u kolekcionarske svrhe.

Komunistički simboli (srp i čekić, crvena zvijezda ili himna SSSR) u Poljskoj su zabranjeni od 2009. godine, Mađarskoj od 1994. a u Litvi i Latviji od 2008.

Mađarska je u lipnju 2010. usvojila zakon koji zabranjuje poricanje komunističkih zločina. Tko genocid ili druge zločine protiv čovječnosti počinjen od strane nacional-socijalističkog ili komunističkog sustava poriče, ili umanjuje njegove dimenzije može biti kažnjen sa zatvorom do tri godine.

Hrvatska je prihvatila Europsku deklaraciju o zabrani veličanja svih totalitarizma, ali još uvijek nije kažnjivo veličanje komunizma, partizanskoga pokreta,  crvene zvijezde petokrake i isticanje slika komunističkog diktatora J.B. Tita.

Nakon što Inicijativa Vijeće za toleranciju i pomirbu dobije zeleno svjetlo u Europarlamentu te ga usvoji svih 28 država članicaEU, javno isticanje Titove slike ili zvijezde petokrake bit će tretirano kao mahanje kukastim križem ili negiranje holokausta.

M. Radev
Foto:Hrsvijet


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Vili Beroš iz zatvora Saboru uputio dva zahtjeva. Prvi je aktivacija mandata

Bivši ministar zdravstva Vili Beroš iz istražnog je zatvora u petak uputio predsjedniku Sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na…

5 sati prije

Boban opet pobijedio Milan na sudu, dobit će još 1.2 milijuna eura

Zvonimir Boban dobio je dugogodišnji spor s AC Milanom oko smjene s mjesta sportskog direktora…

6 sati prije

Vatreni doznali protivnika u Ligi nacija, Hrvatska protiv Francuske

U Nyonu je održan ždrijeb četvrtfinala Lige nacija. Ždrijeb je odlučio da Hrvatska za Final…

6 sati prije