Apple je objavio svoju „velikodušnu“ odluku da će ipak poštovati odluku EU Komisije i isplatiti 13 milijardi eura Irskoj na ime zaostalih poreza koje godinama nije plaćao.
Radi se o dogovoru Irske i Applea starom više od dva desetljeća po kojemu je ova tvrtka bila praktički posve izuzeta od plaćanja poreza, a posve mimo zakona te posve različito od konkurencije koja je uglavnom morala plaćati poreze u potpunosti.
Iako se radi o „naslijeđenom problemu“, odnosno odnosima na osnovu dogovora iz 1991. i 2007. koji prethode kasnije donesenim smjernicama i pravilima EU, europska povjerenica za tržišnu utakmicu Margrethe Vestager donijela je prošle godine odluku da je sporazume protivan europskim propisima i da je ukupan dug tvrtke prema Irskoj 13 milijardi eura
Protiv odluke su se istodobno pobunili i Apple i sama Republika Irska koja mu je dala porezne olakšice.
Apple tvrdi da nema legalnog uporišta za odluku, odnosno da je poreze plaćao „po zakonima“ (iako bi bilo točnije reći po direktnoj pogodbi s predstavnicima države), a Irska također ne želi uzeti taj novac jer smatraju da je svoj dio pogodbe Apple ispoštovao.
Apple je, pak, jučer objavio da će ipak isplatiti presuđene zaostatke poreza na založni račun (escrow account) tijekom prvog kvartala iduće godine, iako je u tijeku i dalje postupak pred Vrhovnim sudom EU od kojega Irska i Apple traže dobacivanje odluke EU Komisije.
Prema njihovom podnesku, Apple nema nikakav „poseban“ status u odnosu na sve druge, iako ne negiraju da su plaćali 0,005 do 1% poreza godišnje, a u Irskoj je propisan porez od 12,5% na prihod od prodaje i 25% na ostale prihode.
Apple u cijeloj Irskoj (4,8 milijuna stanovnika) ima 5.000 zaposlenika, a na svojim stranicama vole se hvaliti da su odgovorni za 241.000 novih poslova kreiranih u svim EU zemljama (ukupno u samom Appleu zaposlenih 22.000) zahvaljujući rastu Applea.
MP/Foto:press