Maxportal je godinama pratio maratonsko suđenje pred Županijskim sudom u Zagrebu u predmetu USKOK-a tzv. “HPB BANKOMAT” koji je nakon više od 14 godina trajanja okončan oslobađajućom presudom za sve optužene u tom predmetu.
Maxportal je u proteklim godinama nazočio na brojnim raspravama tog najdužeg maratonskog predmeta USKOK-a tzv. „HPB Bankomat“ pa tako i na iznošenju obrane i završene riječi optuženih te i izricanju presude dana 4. svibnja 2023 godine.
Objavljeni su i video zapisi sa završne riječi Slavena Čolaka kao jednog od optuženih u tom kaznenom postupku, a u kojoj završnoj riječi su i svi nazočni mediji ( a nazočni su bili gotovo svi) imali priliku i javno te neposredno pred Županijskim sudom u Zagrebu saznati za mnogobrojne teške oblike zlouporaba i nezakonitosti počinjenih od strane Državnog odvjetništva i USKOK-a te njihovih odgovornih službenih osoba u svim fazama postupka tzv. „HPB Bankomat“, i u fazi predistražnih radnji, i u fazi istrage, i u fazi podnošenja optužnice, i pred optužnim vijećem Županijskog suda u Zagrebu, i pred raspravnim vijećem Županijskog suda u Zagrebu.
Maxportal će u ovom serijalu od 100 nastavaka objaviti više od 100 teških oblika prijavljenih i dokumentiranih zlouporaba i nezakonitosti počinjenih tijekom razdoblja prosinac 2009. godine – 2024. godine od strane državnih i pravosudnih tijela i institucija te njihovih odgovornih osoba
Njihovim (ne)radom je onemogućena realizacija projekta Fantasyland Šmidhen te godinama nezakonito vršen progon neviđenih razmjera nad Slavenom Čolakom i grupacijom Fantasyland iz Samobora, a u kojim višegodišnjim zlouporabama i nezakonitostima su sudjelovali Državno odvjetništvo RH, USKOK, ŽDO Zagreb i MUP te njihove odgovorne službene osobe ( Sani Ljubičić, Saša Manojlović i dr.), Hrvatski fond za privatizaciju (HFP), Agencija za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) i Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) kao pravni slijednik HFP-a i AUDIO te njihove odgovorne osobe (Vedran Duvnjak – predsjednik HFP-a i ravnatelj AUDIO, Dubravka Jakić Maurman – pravna služba HFP-a i dr.), Hrvatska poštanska banka d.d. te njene odgovorne osobe (Čedo Maletić – predsjednik uprave HPB d.d. i dr.), itd.
Pogledajte video zapise sa završne riječi Slavena Čolaka u predmetu tzv. „HPB Bankomat.
Kako smo već i prethodno objavili, pri kraju je izrada dokumentarnog filma pod nazivom „Institucionalni kriminal – Kako je onemogućena realizacija projekta Fantasyland Šmidhen?!“ čija se promocija očekuje u jesen ove godine.
HDZ-OVAC MARIO KAPULICA BRAT JE SANJE ČOLAK, BRAČNOG PARTNERA SLAVENA ČOLAKA
Maxportal objavljuje video zapise sa svjedočenja Sanje Čolak u predmetu tzv. “HPB Bankomat” gdje je ista pred Županijskim sudom u Zagrebu iskazivala o zlouporabama i nezakonitostima USKOK-a, HPB-A, HFP-a te opstrukciji projekta Fantasyland od strane Hrvatske poštanske banke i Hrvatskog fonda za privatizaciju.
Sanja Čolak, djevojački Kapulica, bračni je partner Slavena Čolaka, predsjednika uprave grupacije Fantasyland iz Samobora. Javnosti je manje poznato da je Čolakova supruga Sanja Čolak sestra istaknutog HDZ-ovca Maria Kapulice, bliskog Plenkovićevog suradnika.
Iako je zakonom bračni partner oslobođen obveze svjedočenja, Sanja Čolak jedna je od rijetkih bračnih partnera optuženika, ako ne i jedna jedina, koja tu tzv. blagodat nesvjedočenja nije koristila, već naprotiv. U svom svjedočenju koje je pred sudskim vijećem Županijskog suda u Zagrebu potrajalo više od 60 minuta očitala je lekciju svim akterima koji su sudjelovali u pokretanju postupka tzv. HPB Bankomat i opstrukciji realizacije projekta Fantasyland Šmidhen u Samoboru.
Navela je pred sudom čitav niz konkretno počinjenih zlouporaba i nezakonitosti od strane USKOK-a, HPB-a, i Hrvatskog fonda za privatizaciju kojima je onemogućavana realizacija projekta Fantasyland te od strane DORH-a i USKOK-a vršen progon nad njezinim suprugom Slavenom Čolakom.
Sanja Čolak po struci je diplomirana pravnica koja je za vrijeme istrage u predmetu tzv. „HPB Bankomat“ tijekom razdoblja 2009.g. – 2012.g. obnašala dužnost savjetnice uprave grupacije Fantasyland, a u svom svjedočenju pred Županijskim sudom u Zagrebu navela je i brojne zlouporabe i nezakonitosti Hrvatske poštanske banke i Hrvatske pošte kojima je onemogućavano poslovanje tvrtki Inter media public d.o.o. u vlasništvu Sanje Čolak, a koja tvrtka Inter media public d.o.o. je u poslovnicama Hrvatske pošte imala postavljene reklamne medije za oglašavanje.
Inače, Hrvatski fond za privatizaciju i Hrvatska pošta d.d. su u to vrijeme pokretanja istrage tzv. „HPB BANKOMAT“ 2009. godine bili većinski 99%-tni vlasnici Hrvatske poštanske banke čiji je pokušaj nezakonite privatizacije spriječen u prosincu 2013. godine kada je grupacija Fantasyland, neposredno prije dostavljanja ponuda tada zainteresiranih kupaca za kupnju 99% dionica HPB d.d. kojih su 99%-tni vlasnici bili tadašnji Hrvatski fond za privatizaciju i Hrvatska pošta d.d., stavila zabilježbu na upravnu zgradu Hrvatske poštanske banke na adresi Jurišićeva ulica 4 u centru Zagreba kao jedno od osiguranja za naplatu spora vrijednog 658,8 milijuna kuna koji grupacija Fantasyland već gotovo 14 godina vodi protiv Hrvatske poštanske banke.
Maxportal je prije nekoliko mjeseci objavio najnoviju sudsku odluku Vrhovnog suda Republike Hrvatske koji je u veljači 2024.g. prihvatio reviziju koju je podnijela grupacija Fantasyland u predmetu radi naknade štete pokrenutom 2013.godine pred Trgovačkim sudom u Zagrebu protiv Hrvatske poštanske banke d.d. u iznosu od 658,8 milijuna kuna, a što sada nakon više od 10 godina i višestruko premašuje taj iznos zajedno sa svim troškovima i zateznim kamatama za proteklo razdoblje.
Upravo taj prvi spor pokrenut 2013. godine protiv Hrvatske poštanske banke bio je prepreka Vladi Republike Hrvatske Zorana Milanovića i njegovom tadašnjem ministru financija Slavku Liniću prilikom pokušaja prodaje HPB-a kao posljednje banke u državnom vlasništvu tada zainteresiranom kupcu Erste&Steiermärkische Bank d.d.
Erste&Steiermärkische Bank d.d., a koja je prije objave natječaja iskazala zainteresiranost za kupnju HPB-a za iznos od 135 milijuna EUR-a, dostavila je tadašnjoj Vladi RH pod vodstvom Zorana Milanovića umanjenu ponudu za kupnju 99% dionica HPB d.d. za iznos od 103,5 milijuna EUR-a, i to uz uvjet izdavanja garancije Vlade RH za sudske sporove protiv HPB-a koji tada (2013-te godine) protivno zakonu i propisanim procedurama nisu bili iskazani u financijskim izvješćima HPB-a.
Tadašnji predsjednik Vlade RH Zoran Milanović odbio je uvjetovanu ponudu Erste&Steiermärkische Bank d.d., a ostanak HPB-a u državnom vlasništvu imao je višestruke pozitivne učinke po državu i njenu financijsku stabilnost. Time je HPB-u između ostalog omogućeno pripajanje Jadranske banke a potom i preuzimanje Sberbank za iznos od 71 milijun kuna čime je Hrvatska poštanska banka nastavila još 2006. godine započeto strateško širenje na hrvatskom bankarskom tržištu, a što je između ostalog, kako su mediji već prenijeli, spriječilo štetu i izdatke po državni proračun u iznosu 8 milijardi kuna.
Predmetom tužbenog zahtjeva protiv HPB-a po kojem je Vrhovni sud RH prihvatio reviziju grupacije Fantasyland je između ostalog kršenje ugovornih i zakonskih obveza od strane HPB-a koji je tijekom razdoblja 2010.g. -2012.g. izradio više sporazuma, ugovora i nagodbi koji su dostavljeni grupaciji Fantasyland na suglasnost, a nakon što je na zahtjev HPB-a grupacija Fantasyland izdala HPB-u suglasnost na te sporazume, ugovore i nagodbe koji su izrađeni i predloženi od strane HPB-a te potom na zahtjev HPB-a sukladno ugovorenom i izvršila plaćanja u korist HPB-a u milijunima kuna, Hrvatska poštanska banka odbijala je postupati po tim sporazumima, ugovorima i nagodbama kao da isti nikada nisu sklopljeni, sve to protivno odredbama čl. 247, čl. 248., čl. 252 st. 1., čl. 253. st. 1., čl. 262. i čl. 293. Zakona o obveznim odnosima.
Naime, člankom 262. Zakona o obveznim odnosima propisano je da je ponuda prihvaćena kad ponuditelj primi izjavu ponuđenika da prihvaća ponudu, a i kad ponuđenik pošalje stvar ili plati cijenu, te kad učini neku drugu radnju koja se na temelju ponude, prakse utvrđene između zainteresiranih strana ili običaja može smatrati izjavom o prihvatu, itd.
Predmetom tog istog tužbenog zahtjeva protiv HPB-a i revizije grupacije Fantasyland koju je prihvatio Vrhovni sud Republike Hrvatske je između ostalog i „nezakonito postupanje HPB d.d. koji je nezakonito vodio ovršne postupke te dana 27. travnja 2012.g. nezakonito te protivno ugovorenom prodao nekretnine koje su se nalazile kao sredstvo osiguranja pod teretom Banke procijenjene vrijednosti 2.154.915 EUR-a za iznos manji od 100.000 kuna, a sve to unatoč činjenici da su te nekretnine kao sredstvo osiguranja sastavnim dijelom Ugovora o nagodbi od 22.03.2012.g. zaključenog između Fantazija projekt d.o.o. i HPB d.d. koji je bio aktivan i na snazi do dana 30.09.2012.g., te sukladno tom Ugovoru o nagodbi od 22.03.2012.g. HPB d.d. nije imao niti ugovorno niti zakonsko pravo voditi ovršne postupke i prodavati imovinu pod teretom banke za vrijeme trajanja tog ugovora, što je po društvo Fantazija projekt imalo za posljedicu nemogućnost realizacije zaključenih Sporazuma i Ugovora, a nakon čega su uslijedila i daljnja kontinuirana nezakonita postupanja HPB d.d. tijekom razdoblja travanj 2012.g. – 2024.g. kojim je onemogućeno ishođenje pravomoćne projektne dokumentacije i realizacija zaključenih ugovora o financiranju izgradnje projekta Fantasyland Šmidhen čime je nastala enormna materijalna šteta društvima Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o. i Fantazija zabavni park d.o.o.“
SANJA ČOLAK SVJEDOČILA O ZLOUPORABAMA I NEZAKONITOSTIMA USKOK-A, HPB-A I HFP-A KOJIMA JE ONEMEOGUĆENA REALIZACIJA PROJEKTA FANTASYLAND U SAMOBORU!
Grupacija Fantasyland je 2009. godine bila na korak do početka gradnje. Za vodeni park kompleksa Fantasyland u Samoboru proveden je Detaljni plan uređenja Šmidhen.
U lipnju 2009.g. izrađen parcelacijski elaborat vodenog parka od strane geodetske tvrtke GEO BIM d.o.o. iz Samobora sukladno provedenom Detaljnom planu uređenja Šmidhen I. Parcelacijski elaborat vodenog parka dostavljen je 2009. godine na potpis suvlasnicima dijela zemljišta Šmidhen radi ishođenja pravomoćne projektne dokumentacije za izgradnju vodenog parka kao prve faze izgradnje projekta Fantasyland Šmidhen sukladno predinvesticijskoj studiji izgradnje koja je sastavnim dijelom zaključenog ugovora o pravu građenja. Zagrebački holding i Grad Samobor kao suvlasnici zemljišta Šmidhen potpisali su parcelacijski elaborat u kratkom roku (15 dana), a HFP i njegov tadašnji predsjednik Vedran Duvnjak su bez ikakve zakonske i pravne osnove odbijali potpisati parcelacijski elaborat onemogućujući time ishođenje pravomoćne projektne dokumentacije za izgradnju kompleksa Fantasyland Šmidhen.
Umjesto potpisivanja suglasnosti na parcelacijski elaborat, HFP i njegov predsjednik Vedran Duvnjak zaustavili su sve poslovne procese te dana 08. prosinca 2009. godine zatražili provođenje revizije ispunjenja ugovornih obveza temeljem ugovora o pravu građenja koji je između HFP-a i Fantazija zaključen uz suglasnost Vlade RH i Državnog odvjetništva, a za koje izvršenje revizije je HFP odabrao ovlaštenu revizorsku tvrtku Refinal iz Dubrovnika.
Istog tog dana 8. prosinca 2009. godine kada HFP naručuje reviziju ulaganja i ispunjenja ugovornih obveza, HFP je putem službenog podneska od 8. prosinca 2009. godine kao većinski vlasnik Hrvatske poštanske banke ( a koja Banka se tada nalazila u 99%-tnom vlasništvu HFP-a, odnosno Republike Hrvatske) podnio prijavu DORH-u u kojoj se između ostalog navodi da društva Fantazija projekt d.o.o. i dr. iz Samobora nisu ispunila ugovorne obveze iz ugovora o pravu građenja koji je između HFP-a i Fantazija projekt d.o.o. zaključen 2007. godine uz suglasnost Vlade RH i Državnog odvjetništva.
Upravo temeljem te prijave HFP-a od 8. prosinca 2009. godine protiv grupacije Fantasyland i njenih odgovornih osoba, zamjenik glavnog državnog odvjetnika u Građansko-pravnom odjelu DORH-a Boris Koketi službenim je dopisom DORH-a od 23. prosinca 2009. godine naložio USKOK-u provođenje istrage kojom treba utvrditi navode iz prijave HFP-a od 8. prosinca 2009. godine slijedom čega su dana 30. prosinca 2009. godine USKOK i tadašnja zamjenica ravnatelja USKOK-a Sani Ljubičić pokrenuli postupak tzv. „HPB Bankomat“ i pritvorili upravu Hrvatske poštanske banke Josipa Protegu i dr. te klijente Hrvatske poštanske bankeBorisa Šimunića, Svetimira Gadžu, Olivera Beidenegela i Ivana Galića.
Nedugo potom, dana 18. veljače 2010. godine USKOK, odnosno Sani Ljubičić kao tadašnja zamjenica ravnatelja USKOK-a Dinka Cvitana, proširuje istragu u predmetu tzv. „HPB Bankomat“ te pritvaraju i Slavena Čolaka kao vlasnika i predsjednika uprave društava Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o. i dr. iz Samobora.
Istovremeno tijekom razdoblja prosinac 2009.g.- veljača 2010 godine za vrijeme trajanja revizije predsjednik HFP-a Vedran Duvnjak u medijima (Bussiness.hr, Poslovni dnevnik,…) javno proziva društva Fantazija iz grupacije Fantasyland navodeći o navodno neispunjenim ugovornim obvezama i prekoračenim rokovima izgradnje od strane grupacije Fantasyland odbijajući bilo kakvu komunikaciju sa grupacijom Fantasyland i investitorom Slavenom Čolakom prije nego se izvrši revizija od strane revizorske tvrtke Refinal.
Revizijom ispunjenja ugovornih obveza izvršenom na zahtjev Hrvatskog fonda za privatizaciju i od strane revizorske tvrtke Refinal odabrane od strane Hrvatskog fonda za privatizaciju, potvrđeno je da su tvrtke Fantazija Šmidhen iz Samobora u cijelosti ispunile sve ugovorne obveze i prema Hrvatskom fondu za privatizaciju, i prema Republici Hrvatskoj, te sukladno zaključku tog izvješća rokovi za ishođenje građevinskih dozvola i početak izgradnje nisu još niti počeli teći (konačno revizorsko izvješće Refinal od 26.02.2010.g., str. 19).
Sastavnim dijelom tog revizorskog izvješća Refinal od 26. veljače 2010. godine su i službene potvrde Ministarstva financija, Porezne uprave iz kojih je vidljivo da su na dan 31.12.2009.g. u cijelosti podmirene i sve obveze prema državi od strane svih društava Fantazija iz Samobora (Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o. i Fantazija sport d.o.o.).
Na zahtjev Hrvatskog fonda za privatizaciju proveden je inspekcijski nadzor nad parcelacijskim elaboratom vodenog parka izrađenim sukladno Detaljnom planu uređenja Šmidhen I i tvrtkom GEO BIM d.o.o. iz Samobora koja je izradila parcelacijski elaborat, a inspekcijskim nadzorom nad parcelacijskim elaboratom i tvrtkom GEO BIM d.o.o. iz Samobora, provedenim u lipnju 2010.g. od strane DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE je potvrđeno da je parcelacijski elaborat vodenog parka izrađen sukladno zakonskim propisima i pravilima struke, te sukladno DPU Šmidhen I, bez ijedne utvrđene pogreške.
Također, provedenim nadzorom izvršenim od strane Državne geodetske uprave je potvrđeno da u odnosu na tvrtku GEO BIM d.o.o. koja je izradila parcelacijski elaborat vodenog parka „nema osnova za postupanje sukladno čl. 153 ili 159 Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina, tj. nije utvrđena povreda Zakona ili posebnih propisa“ (točka 16 Zapisnika Državne geodetske uprave od 01. srpnja 2010.g.).
Unatoč tome što je na zahtjev Hrvatskog fonda za privatizaciju provedena revizija ispunjenja ugovornih obveza od strane revizorske tvrtke Refinal odabrane za izvršenje revizije od strane HFP-a kojom je potvrđeno da su tvrtke Fantazija Šmidhen ispunile sve zakonske i ugovorne obveze i prema HFP-u i prema Republici Hrvatskoj (revizorsko izvješće Refinal, 26.veljače 2010.g.), te unatoč tome što je i provedenim inspekcijskim nadzorom izvršenim na zahtjev HFP-a od strane Državne geodetske uprave utvrđeno da je parcelacijski elaborat vodenog parka od 04.06.2009.g. izrađen u skladu sa zakonskim propisima i pravilima struke, te u skladu s Detaljnim planom uređenja Šmithen I, bez ijedne utvrđene nepravilnosti (Inspekcijski nalaz Državne geodetske uprave od 01.07.2010.g.) HFP je protupravno bez ikakve zakonske osnove pokrenuo sudske postupke pred Općinskim sudom u Samoboru radi određivanja privremene mjere zabrane raspolaganja imovinom i pravom građenja nad tvrtkama Fantazija projekt d.o.o. , Fantazija hoteli d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o. i Fantazija zabavni park d.o.o. navodeći neistinito u svom Prijedlogu za osiguranje privremenom mjerom od 24. lipnja 2010.g. kako protivnik osiguranja Fantazija projekt d.o.o. nije ispunio ugovorne obveze prema HFP-u, kako parcelacijski elaborat sadrži bitne nedostatke u odnosu na važeći Detaljni plan uređenja Šmithen I, itd.
Fantasyland dobio sve sudske sporove
Svi sudski postupci pokrenuti od strane HFP-a pred Općinskim sudom u Samoboru pravomoćno su okončani u korist društava Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o. i Fantazija hoteli d.o.o. te su odbačeni svi prijedlozi HFP-a i AUDIO za osiguranje privremenom mjerom kao protupravni i neutemeljeni, a kojim protupravno pokrenutim postupcima su HFP i AUDIO stavljajući zabilježbe na cjelokupno zemljište predviđeno za izgradnju vodenog i zabavnog parka te hotelskog kompleksa onemogućili ishođenje pravomoćne projektne dokumentacije i realizaciju ugovorenog financiranja u iznosu od 174,1 milijun EUR-a direktno kršeći i čl. 248. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i članak 5. Ugovora o pravu građenja koji je zaključen uz suglasnost Vlade RH, a sve to svjesno i s namjerom iako upoznati da je nositeljima prava građenja (Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o. i Fantazija hoteli d.o.o.) sukladno čl. 5. Ugovora o osnivanju prava građenja dozvoljeno i prenošenje i opterećenje prava građenja, a što proizlazi iz zakona i ugovornog odnosa.
Svi nalazi, pravna mišljenja, revizije i kontrole koji su provedeni na zahtjev HFP-a od strane nadležnih tijela i institucija te revizorske tvrtke odabrane od strane HFP-a, u cijelosti su pozitivni za grupaciju Fantasyland (Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o. i Fantazija hoteli d.o.o.), te je utvrđeno postupanje grupacije Fantasyland sukladno zakonu i propisanim procedurama bez ijedne utvrđene nepravilnosti.
Istražni postupak tzv. „HPB Bankomat“ pokrenut u prosincu 2009. godine popraćen je medijskim linčem neviđenih razmjera ( više od 1 000 medijskih objava) kojim su svi osumnjičeni i pritvoreni odmah prijekim putem te bez ikakvog znaka upitnosti pred cjelokupnom hrvatskom javnosti unaprijed proglašeni krivim, sve to bez poštivanja temeljnog načela presumpcije nevinosti zajamčenog Ustavom RH i Europskom konvencijom.
Uskok je u razdoblju siječanj 2010.- lipanj 2010 godine provodio opsežnu istragu i kriminalističko istraživanje u predmetu tzv. „HPB Bankomat“ tijekom čega je izuzeo cjelokupnu poslovnu dokumentaciju grupacije Fantasyland i HFP-a vezano uz ugovor o pravu građenja. USKOK je izuzeo i cjelokupnu dokumentaciju sa Trgovačkog suda u Zagrebu vezanu uz nekretninu Šmidhen u Samoboru, povećavanje temeljnog kapitala društva Fantazija projekt d.o.o., itd. Potom je USKOK tijekom istrage saslušao i više od 90 osoba, između ostalih zaposlenike Hrvatskog fonda za privatizaciju i grupacije Fantasyland iz Samobora, zaposlenike Hrvatske poštanske banke, gradonačelnika i pročelnike Grada Samobora, Ivana Bezjaka – direktora geodetske tvrtke GEO BIM d.o.o. iz Samobora koja je izradila parcelacijski elaborat vodenog parka, itd.
Također, predsjednik FONDA za privatizaciju Vedran Duvnjak je u ožujku 2010. godine tijekom istrage u predmetu tzv. „HPB Bankomat“ čak i pred USKOK-om neistinito iskazivao o navodno neispunjenim ugovornim obvezama i prekoračenim rokovima izgradnje od strane grupacije Fantasyland, iako je FOND već prethodno zaprimio konačno revizorsko izvješće Refinal od 26. veljače 2010. godine kojim je utvrđeno da su sva društva Fantazija iz Samobora ispunila sve ugovorne i zakonske obveze prema HFP-u i Republici Hrvatskoj te da rokovi za početak izgradnje projekta Fantasyland još nisu niti počeli teći.
Tako je predsjednik HFP-a Vedran Duvnjak u fazi istrage tzv. „HPB Bankomat“ ( a vezano uz nalaz revizorskog izvješća Refinal od 26. veljače 2010.g.) pred USKOK-om i zamjenicom ravnatelja USKOK-a dana 24.03.2010.g. lažno iskazivao o navodno neispunjenim ugovornim obvezama i prekoračenim rokovima izgradnje od strane društava Fantazija projekt d.o.o. i dr. ( a sve to znajući da davanje lažnog iskaza u prethodnom kaznenom postupku nije kazneno djelo), da bi potom 4 godine kasnije Vedran Duvnjak u svom svjedočenju pred Županijskim sudom u Zagrebu 2014.g. vezano uz taj isti nalaz revizorskog izvješća Refinal od 26. veljače 2010.g. iskazao kako je grupacija Fantsyland ispunila sve ugovorne obveze prema HFP-u ( a sve to znajući da je davanje lažnog iskaza pred sudom kazneno djelo).
Slaven Čolak je u svojoj završnoj riječi pred Županijskim sudom u Zagrebu istaknuo kako je revizorsko izvješće Refinal od 26. veljače 2010. godine u više navrata tijekom razdoblja veljača 2010.g. – 2011.g. dostavio i DORH-u i USKOK-u, i Mladenu Bajiću, i Dinku Cvitanu, i zamjenici ravnatelja USKOK-a Sani Ljubičić.
No unatoč navedenom, revizorsko izvješće Refinal iz veljače 2010. godine protivno zakonu nije bilo priloženo u spis tzv. „HPB Bankomat“ po kojem su tijekom 2010.g. – 2011.g. podnošene optužnice USKOK-a te je revizorsko izvješće Refinal iz veljače 2010. godine uvršteno u raspravni spis tek 2015.g., dakle nakon potvrđivanja optužnice tzv. „HPB Bankomat“ kada je na zahtjev Slavena Čolaka to odobrio Županijski sud u Zagrebu.
Slaven Čolak je u svojoj završnoj riječi pred Županijskim sudom u Zagrebu istaknuo i kako je tužiteljica Sani Ljubičić u spis tzv. „HPB Bankomat“ priložila prijedloge HFP-a podnesene Općinskom sudu u Samoboru za određivanje privremene mjere te privremenu mjeru zabrane raspolaganja imovinom i pravom građenja na zemljištu vodenog i zabavnog parka te hotelskog kompleksa Fantasyland Šmidhen u Samoboru, a da je ista u cilju manipulacije i obmanjivanja suda izostavila u spis priložiti pravomoćna rješenja Općinskog suda u Samoboru kojima su 2011. godine odbijeni svi prijedlozi HFP-a za osiguranje privremenom mjerom kao protupravni i neutemeljeni, a koja pravomoćna rješenja Općinskog suda u Samoboru su od strane Slavena Čolaka dostavljena i DORH-u i USKOK-u, i Mladenu Bajiću i Dinku Cvitanu, i zamjenici ravnatelja USKOK-a Sani Ljubičić
I pravomoćna rješenja Općinskog suda u Samoboru kojima su 2011. godine odbijeni svi prijedlozi HFP-a za osiguranje privremenom mjerom kao protupravni i neutemeljeni, upravo identično kao i revizorsko izvješće Refinal od 26. veljače 2010. godine te i brojna ostala dokazna dokumentacija koju je USKOK sakrivao, uvrštena je u raspravni spis tek 2015.g., dakle nakon potvrđivanja optužnice tzv. „HPB Bankomat“, i to kada je na zahtjev Slavena Čolaka to odobrio Županijski sud u Zagrebu što dokazuje da je USKOK u spis tzv. „HPB Bankomat“ selektivno odabirao koju će dokumentaciju pribavljenu tijekom istrage uvrstiti, odnosno iz spisa izostaviti onu dokumentaciju koja ide u korist osumnjičenih.
Nadalje, HFP i njegov tadašnji predsjednik Vedran Duvnjak dana 28. svibnja 2010. godine podnijeli su DORH-u, USKOK-u i ŽDO Zagreb kaznenu prijavu protiv Slavena Čolaka i grupacije Fantasyland te njenih odgovornih osoba. Tako je HFP između ostalog lažno prijavio Državnom odvjetništvu i USKOK-u da društvo Fantazija projekt d.o.o. nije vlasnik nekretnina na zemljištu Šmidhen upisanom u zk.ul. 4268 k.o. Samobor već da je vlasnik HFP; da je izvršeno nezakonito fiktivno povećanje temeljnog kapitala društva Fantazija projekt d.o.o. dana 20. kolovoza 2007. godine; da je izvršeno nezakonito povećanje temeljnog kapitala društva Fantazija projekt d.o.o. od dana 18. siječnja 2008. godine unosom stvari, odnosno 26/100 suvlasničkog dijela zemljišta i u cijelosti građevinskih objekata TRC Šmidhen izgrađenih na zemljištu Šmidhen iz zk.ul. 4268 k.o. Samobor, da je nezakonito sklopljen ugovor o pravu građenja koji je između HFP-a i Fantazije zaključen 2007.g. uz suglasnost Vlade RH i Državnog odvjetništva, itd. Potom su HFP i njegov predsjednik Vedran Duvnjak u lipnju 2010. godine pred Općinskim sudom u Samoboru podnijeli i prijedlog za osiguranje privremenom mjerom zabrane raspolaganja imovinom i pravom građenja na svim nekretninama vodenog i zabavnog parka te hotelskog kompleksa Fantasyland u Samoboru lažno prikazujući pred sudom o navodno neispunjenim ugovornim obvezama grupacije Fantasyland te navodno prekoračenim rokovima izgradnje iako je već prethodno još u veljači 2010. godine revizorskim izvješćem Refinal ( a koje je izrađeno na zahtjev HFP-a te od strane revizorske tvrtke Refinal koju je odabrao HFP) utvrđeno da su sva društva Fantazija iz Samobora u cijelosti ispunila sve ugovorne i zakonske obveze i prema HFP-u i prema Republici Hrvatskoj te da rokovi za početak izgradnje još nisu niti počeli teći.
No, niti prethodno navedeno nije sve. Istovremeno sa pokretanjem postupka tzv. „HPB Bankomat“ i pritvaranjem osumnjičenika, pa zatim podnošenja kaznene prijave HFP-a od 28. svibnja 2010. godine protiv Slavena Čolaka i grupacije Fantasyland te njenih odgovornih osoba temeljem čega je otvorena i nova istraga i kriminalističko istraživanje protiv Slavena Čolaka i grupacije Fantasyland te njenih odgovornih osoba, pa zatim u lipnju 2010. godine i pokretanje od strane HFP-a sudskih postupaka pred Općinskim sudom u Samoboru protiv grupacije Fantasyland kojima je stavljena privremena mjera i zabilježbe na svim nekretninama vodenog i zabavnog parka te hotelskog kompleksa Šmidhen čime je onemogućeno ishođenje pravomoćne projektne dokumentacije i realizaciju projekta Fantasyland Šmidhen,
Hrvatska poštanska banka po nalogu tadašnjeg predsjednika uprave HPB-a Čede Maletića pokreće i ovrhu na dijelu nekretnina Šmidhen iz zk.ul 4268 k.o. Samobor koja je predmetom ugovora o pravu građenja, a o kojem nezakonitom postupanju HPB-a i predsjednika uprave HPB-a Čede Maletića je pred Županijskim sudom u Zagrebu svjedočio između ostalih i direktor HPB-a Damir Vujić o čemu su već objavljeni video zapisi.Tako je HFP kao 99%-tni vlasnik HPB-a s jedne strane podnio kaznenu prijavu od 28. svibnja 2010. godine kojom je DORH-u lažno prijavljeno između ostalog da društvo Fantazija projekt d.o.o. nije vlasnik 100% nekretnina na zemljištu Šmidhen iz zk.ul 4268 k.o. Samobor koje je predmetom ugovora o pravu građenja već da je vlasnik HFP,
S druge pak strane HPB koji se tada 2009./2010 god. nalazio u većinskom vlasništvu HFP-a u srpnju 2010. godine pokrenuo je i ovrhu na tim istim nekretninama upisanim na zemljištu Šmidhen iz zk.ul 4268 k.o. Samobor za koje je HFP putem podnesene kaznene prijave osporavao društvu Fantazija projekt d.o.o. pravo vlasništva, a sve to unatoč činjenici da je iz zemljišnih knjiga i pravomoćnih rješenja Trgovačkog suda u Zagrebu od prije više od 15 godine, jasno proizlazilo da je društvo Fantazija projekt d.o.o. 100%-tni vlasnik svih nekretnina na zemljištu Šmidhen iz zk.ul 4268 k.o. Samobor.
U konačnici, svi prethodno navedeni sporovi okončani su pred sudom i Državnim odvjetništvom u korist grupacije Fantasyland. Nakon više od 8 godina trajanja istrage i kriminalističkog istraživanja, Činjeničnom pravnom analizom ŽDO Osijek br. KR-DO-704/2015 od 21. lipnja 2017.g. i državnoodvjetničkom odlukom ŽDO Osijek br. KR-DO-704/2015 od 30. svibnja 2018. godine odbačene su u cijelosti kao neosnovane kaznene prijave HFP-a i AUDIO protiv Slavena Čolaka i grupacije Fantasyland.
Tako je između ostalog istragom i kriminalističkim istraživanjem utvrđeno da je društvo Fantazija projekt 100%-tni vlasnik svih nekretnina na zemljištu Šmidhen koje je predmetom ugovora o pravu građenja te u cijelosti odbačena kaznena prijava HFP-a kojom je društvu Fantazija projekt d.o.o. osporavano pravo vlasništva na nekretninama upisanim na zemljištu Šmidhen iz zk.ul 4268 k.o. Samobor ( hotel, motel, bazeni, kupališni objekti i dr. površine 50 000 m2 BRP-a).
Također, nakon više od 8 godina trajanja istrage i kriminalističkog istraživanja odbačena je i prijava HFP-a o navodno neispunjenim ugovorim obvezama grupacija Fantasyland te činjenično pravnom analizom ŽDO Osijek br. KR-DO-704/2015 od 21. lipnja 2017.g. potvrđeno da su društva Fantazija iz Samobora ispunila sve ugovorne i zakonske obveze i prema HFP-u i Republici Hrvatskoj te da rokovi za početak izgradnje projekta Fantasyland nisu niti počeli teći kao što je to i prethodno utvrđeno revizorskim izvješćem Refinal od 26. veljače 2010. godine.
Nadalje, nakon više od 8 godina trajanja istrage i kriminalističkog istraživanja odbačena je i kaznena prijava HFP-a o navodno izvršenom nezakonitom fiktivnom povećanju temeljnog kapitala društva Fantazija projekt d.o.o. dana 20. kolovoza 2007. godine te odbačena i kaznena prijava da je izvršeno nezakonito povećanje temeljnog kapitala društva Fantazija projekt d.o.o. od dana 18. siječnja 2008. godine unosom stvari, odnosno 26/100 suvlasničkog dijela zemljišta i u cijelosti građevinskih objekata TRC Šmidhen izgrađenih na zemljištu Šmidhen iz zk.ul. 4268 k.o. Samobor.
Također, odbačeni su i svi ostali navodi iz kaznenih prijava HFP-a protiv Slavena Čolaka i grupacije Fantasyland te njenih odgovornih osoba, pa tako između ostalog odbačena i apsurdna prijava HFP-a koji je kao ugovorna strana iz ugovora o pravu građenja prijavio DORH-u i USKOK-u da je nezakonito sklopljen taj ugovor o pravu građenja koji je između HFP-a i Fantazije zaključen 2007.g. uz suglasnost Vlade RH i Državnog odvjetništva.
U konačnici, medijski najeksponiraniji kazneni postupak tzv. “HPB BANKOMAT” je nakon više od 14 godina trajanja okončan oslobađajućom presudom za sve optužene u tom predmetu te je presudom Županijskog suda u Zagrebu utvrđeno u cijelosti postupanje sukladno zakonu i propisanim procedurama od strane Slavena Čolaka i društava Fantazija projekt d.o.o. i dr. u vlasništvu Slavena Čolaka kao i utvrđeno da Slaven Čolak nije počinio nikakvo kazneno djelo „jer niti jedan provedeni dokaz ne upućuje, a kamoli da bi dokazao navedenu tvrdnju.“
Kako je 2023. godine donesena i presuda u predmetu USKOK-a tzv. “HPB BANKOMAT” koji je nakon više od 14 godina trajanja okončan oslobađajućom presudom za sve optužene u tom predmetu, i više je nego realno očekivati i nove tužbe protiv HFP-a, AUDIO, CERP-a, HPB-a i Republike Hrvatske, a što će zasigurno prouzročiti i daljnje enormne troškove po HPB d.d. i državni proračun.
TUŽBE FANTASYLANDA PROTIV HPB-A, HFP-A, AUDIO, CERPA I REPUBLIKE HRVATSKE VEĆE OD 1,6 MILIJARDI EUR-A
Kako je već i objavljeno u medijima, zbog brojnih višegodišnjih zlouporaba i nezakonitih postupanja HFP-a, AUDIO, CERP-a (pravni sljednik HFP-a i AUDIO), Državnog odvjetništva i dr. te njihovih odgovornih osoba kojima je godinama onemogućavana realizacija projekta Fantasyland Šmidhen, Slaven Čolak i grupacija Fantasyland podnijeli su osam tužbi radi naknade štete pred Trgovačkim sudom u Zagrebu i Općinskim građanskim sudom u Zagrebu, a sveukupna vrijednost svih sporova premašuje iznos od 1,6 milijardi EUR-a za proteklo razdoblje od 15 godina u kojem je onemogućena realizacija projekta Fantasyland.
Predmetom tih sporova je između ostalog i nezakonito postupanje HFP-a koji je 2010. godine, a što je i više nego zanimljivo kao tadašnji 99%-tni vlasnik Hrvatske poštanske banke, pokrenuo sudske postupke pred Općinskim sudom u Samoboru protiv grupacije Fantasyland stavljajući privremene mjere i zabilježbe na nekretninama vodenog i zabavnog parka te hotelskog kompleksa Šmidhen onemogućujući time ishođenje pravomoćne projektne dokumentacije i realizaciju projekta Fantasyland Šmidhen. U konačnici, svi ti sudski postupci su nakon višegodišnjeg trajanja pravomoćno okončani u korist grupacije Fantasyland.
Slaven Čolak i grupacija Fantasyland uputili su DORH-u i USKOK-u te Ministarstvu pravosuđa RH i drugim nadležnim tijelima i institucijama RH više od 100 dopisa kojima je godinama opetovano traženo dostavljanje državnoodvjetničke odluke i sankcioniranje prijavljenog nezakonitog postupanja s jedne strane HFP-a koji je lažno prijavljivao Slavena Čolaka i grupaciju Fantasyland za počinjenje kaznenih djela a s druge pak strane nezakonitog postupanja Državnog odvjetništva koje je protivno zakonu godinama držalo otvorenim taj kazneni predmet koji je formiran temeljem kaznenih prijava HFP-a i njegovih pravnih slijednika kojima se društvu Fantazija projekt d.o.o. čak osporavalo i pravo vlasništva na nekretninama upisanim na zemljištu Šmidhen iz zk.ul 4268 k.o. Samobor koje je predmetom ugovora o pravu građenja koji je između HFP-a i Fantazije zaključen 2007. godine uz suglasnost Vlade RH.
Da apsurd bude veći, HFP je kao ugovorna strane iz ugovora o pravu građenja lažno prijavio DORH-u i USKOK-u da je nezakonito sklopljen taj ugovor o pravu o pravu građenja koji je zaključen uz suglasnost Vlade RH i bivše zamjenice predsjednice Vlade RH Jadranke Kosor te Državnog odvjetništva Republike Hrvatske ispred kojeg je bivša glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek kao tadašnja zamjenica glavnog državnog odvjetnika sudjelovala u izradi elemenata ugovora o pravu građenja, a nakon čega je našem Državnom odvjetništvu trebalo više od 8 godina da odbaci tu kaznenu prijavu HFP-a i utvrdi da je ugovor o pravu građenja zaključen sukladno zakonu bez ijedne utvrđene nepravilnosti.
I prethodno navedeno nezakonito postupanje HFP-a i njegovih pravnih slijednika koji su godinama lažno prijavljivali, te nezakonito postupanje Državnog odvjetništva koje je po tim lažnim prijavama protivno zakonu više od 8 godina, zaključno sve do 30. svibnja 2018. godine provodilo istragu i kriminalističko istraživanje nad Slavenom Čolakom i grupacijom Fantasyland te njenim odgovornim osobama, predmetom je više sudskih postupaka radi naknade štete koji se vode protiv HFP-a, AUDIO, CERP-a kao pravnog slijednika HFP-a i AUDIO te Republike Hrvatske.
Istodobno, već više od 10 godina traje i više postupaka radi naknade štete koje je grupacija Fantasyland pokrenula protiv Hrvatske poštanske banke d.d. Naime grupacija Fantasyland iz Samobora ( Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o. i Fantazija zabavni park d.o.o.) je još 2013-te godine, dakle prije više od 10 godina, pokrenula pred
Trgovačkim sudom u Zagrebu prvi u nizu više sudskih postupaka radi naknade štete protiv Hrvatske poštanske banke d.d.O prethodno navedenim te ostalim nezakonitostima Hrvatskog fonda za privatizaciju i Hrvatske poštanske banke kojima je onemogućavana realizacija projekta Fantasyland, a što je između ostalog predmetom tužbenih zahtjeva grupacije Fantasyland i dr. protiv HPB-a, HFP-a, AUDIO, CERP-a i Republike Hrvatske, pred Županijskim sudom u Zagrebu u predmetu tzv. „HPB Bankomat“ svjedočili su brojni svjedoci, između ostalih Ozren Matijašević – član Upravnog odbora HFP-a u razdoblju 2008.g. – 2011.g., Tomislav Boban – ravnatelj Agencije za upravljanje državnom imovinom u razdoblju 2011.g. – 2012.g. koji je potom obnašao dužnost čelne osobe Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom i državnog tajnika u Ministarstvu državne imovine, Vedran Duvnjak – predsjednik HFP-a i ravnatelj AUDIO u razdoblju 2008.g. – travanj 2011.g., Artur Gedike – glavni izvršni direktor projekta Fantasyland, Oskar Fleisher – glavni projektant Fantasylanda, Ivan Bezjak – direktor geodetske tvrtke GEO BIM iz Samobora, sada nažalost pokojni Damir Vujić – direktor Sektora HPB-a za upravljanje naplatom 2009.g. – rujan 2010.g., Mate Filipović – glavni izvršni direktor Sektora HPB d.d. za plasmane fizičkim osobama, Dubravka Kolarić – članica uprave HPB-a pod vodstvom Čede Maletića, itd.
U ovom izdanju serijala od 100 nastavaka objavljujemo video zapis svjedočenja Sanje Čolak vezano uz projekt Fantasland u Samoboru i grupaciju Fantasyland te zlouporabe i nezakonitosti od strane USKOK-a, HPB-a, i Hrvatskog fonda za privatizaciju kojima je onemogućavana realizacija projekta Fantasyland.
U narednim izdanjima serijala objavit ćemo i video zapis sa svjedočenja Sanje Čolak vezano uz brojne zlouporabe i nezakonitosti Hrvatske poštanske banke i Hrvatske pošte kojima je onemogućavano poslovanje tvrtki Inter media public d.o.o. u vlasništvu Sanje Čolak.
D.M. /Foto: YouTube
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj