“Jučerašnjim danom završio je moratorij na provedbu ovrha, danas je prvi radni dan. Pandemija covida-19 je, s obzirom na okolnosti, s epidemiološko-zdravstvenim izvorima i uzrocima imala reprekusije na gospodarsku situaciju. Vlada RH označila je očuvanje radnih mjesta i zaposlenosti kao prioritetni cilj, uz naravno očuvanje ljudi, života i zdravstva”, kazao je ministar i potom ponovio mjere koje je Vlada provela, odgoda i otpisa plaćanja davanja, plaćanja plaća radnicima, itd.
Otpisali 2,5 milijardi kuna
“Preko šest milijardi kuna isplaćeno je za travanja za plaće radnika, za nešto više od 600.000 radnika, a mjera je i nastavljena za djelatnosti koje su najugroženije, poput turizma i transporta. Preko 2,5 milijardi kuna završilo u otpisu”, dodao je ministar.
Jesu li uspjeli u svom naumu? Ministar Marić smatra da jesu, pa tako kaže kako ‘podaci najbolje govore o tome.’
“Struktura i podaci o ukupnom broju nezaposlenih i zaposlenih i podaci o prosječnim plaćama govore u korist toga da je Vlada adekvatno i na vrijeme reagirala”, istaknuo je.
Istaknuo je kako problematika blokiranih i ovršenih građana nije nešto novo te je ona postojala i prije situacije s koronavirusom. Oko 20 posto duga je prema državi, kako središnjoj, tako i lokalnoj, a ostatak su dugovi za režije, telekomunikacije, pretplatu, itd.
🔴 [UŽIVO] U tijeku je zajednička konferencija za medije ministara Marića i @ivan_malenica na temu ovrha.
Prijenos ⬇️https://t.co/3iNz6UBBkg— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) October 19, 2020
“Odgoda provedbe ovrha nije sama po sebi značila oprost duga. Prema trenutnim podacima kojima raspolaže Fina, kada je bio na snazi mortorij, u tih šest mjeseci, zaprimljeno je oko 210.000 ovrha, a oko 170.000 u javnobilježničkim uredima. Kada zbrojimo jedan i drugi on je ukupno manji nego u istom razdoblju prethodne godine kada je zaprimljeno 410.000 ovrha”, kaže ministar.
Spriječiti “ovršni val”