Industrijska proizvodnja u Hrvatskoj pala je u studenome drugi mjesec zaredom, i to oštrije nego mjesec dana prije, više od 6 posto na godišnjoj razini, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
U studenome je, u odnosu na listopad, industrijska proizvodnja pala za 2,4 posto, dok je u odnosu na studeni prošle godine potonula za 6,6 posto. Tako je proizvodnja pala drugi mjesec zaredom, i to oštrije nego u listopadu, kada je skliznula 2,1 posto na godišnjoj razini.
Pad proizvodnje u studenome na godišnjoj razini zabilježen je u četiri od pet sektora, a najviše u proizvodnji trajnih proizvoda za široku potrošnju, 18,9 posto.
S padom od 15,8 posto slijedi proizvodnja kapitalnih proizvoda, dok je proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju smanjena za 9,6, a proizvodnja intermedijarnih proizvoda za 4,2 posto.
S druge strane, proizvodnja energije porasla je 3,5 posto na godišnjoj razini. U prvih 11 mjeseci ove godine industrijska je proizvodnja pala za 3,1 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Promet u industriji u listopadu za 5,4 posto veći
Ukupni promet industrije porastao je u listopadu 2024. za 5,4 posto u odnosu na isti mjesec 2023., dok je u odnosu na rujan porastao za 5,8 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Ukupni kalendarski prilagođen promet industrije u listopadu je prema istom mjesecu 2023. na domaćem tržištu porastao za 4,2 posto, a na nedomaćem za 9,4 posto.
Prema glavnim industrijskim grupacijama, u listopadu 2024. je u usporedbi s listopadom 2023. ukupna prodaja intermedijarnih proizvoda bila veća za 13,4 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 4,9 posto, a kapitalnih proizvoda za 3,9 posto.
Istodobno, ukupna prodaja energije bila je manja za 13,8 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za 7,7 posto. U odnosu na rujan 2024., u listopadu 2024. ukupna prodaja energije porasla je za 26 posto, intermedijarnih proizvoda za 11,6 posto.
Također, kapitalnih proizvoda za 9,5 posto. Prodaja netrajnih proizvoda za široku potrošnju viša je 5,3 posto, a ukupna prodaja trajnih proizvoda za široku potrošnju manja za 35 posto.
Hina/Foto: Ilustracija