Osim problema s ovom novčanicom, EK će tražiti da se pojača kontrola poslovanja virtualnim novcem poput bitcoina, a carinici će lakše moći plijeniti artefakte
Riječ je o novčanici za koju mnogi stanovnici eurozone kažu da “zapravo ne postoji jer je nikad nisu vidjeli”, aludirajući na vrijednost koju predstavlja: gotovo 4000 kuna ili 540 dolara.
Ona je nastala po uzoru na novčanice slične vrijednosti koje su postojale prije uvođenja eura, recimo 1000 – u mnogim dijelovima Europe – nikad prežaljenih njemačkih maraka. EK bi je uklonila iz optjecaja jer su policijske istrage u više zemalja izvijestile kako se tom novčanicom prije svega koriste kriminalci, a nedavne su istrage nakon napada u Parizu potvrdile i da je omiljena među teroristima.
Osim toga, dat će se veće ovlasti carinicima za zapljenu artefakata ako postoji i najmanja sumnja da bi se mogli koristiti za financiranje terorizma, a bit će napravljena i “crna lista” nečlanica s “ozbiljnim nedostacima kad je riječ o pranju novca ili borbi protiv financiranja terorizma”.
Konačno, EK planira i jače kontrole u poslovanju virtualnim novcem poput bitcoina.
FT/Foto: Ilustracija
Hrvatski košarkaši uvjerljivo su poraženi u 4. kolu kvalifikacija za EuroBasket 2025. od reprezentacije Bosne…
Haški sud je podignuo optužnicu za ratne zločine protiv izraelskog premijera Netanyahua i ministra obrane…
Predsjednički kandidat Miro Bulj je žestoko napao premijera Andreja Plenkovića zbog uhićenja i afere Vilija…
Komentiraj