Serijal “HPB Bankomat” (17): Jadranka Kosor i Zlata Hrvoj Šipek sudjelovali su u sklapanju ugovora Fantasylanda i HFP-a

20 kolovoza, 2024 maxportal
Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Maxportal je godinama pratio maratonsko suđenje pred Županijskim sudom u Zagrebu u predmetu USKOK-a tzv. “HPB BANKOMAT” koji je nakon više od 14 godina trajanja okončan oslobađajućom presudom za sve optužene u tom predmetu.



Maxportal je u proteklim godinama nazočio na brojnim raspravama tog najdužeg maratonskog predmeta USKOK-a tzv. „HPB Bankomat“ pa tako i na iznošenju obrane i završene riječi optuženih te i izricanju presude dana 4. svibnja 2023 godine.

Objavljeni su i video zapisi sa završne riječi Slavena Čolaka kao jednog od optuženih u tom kaznenom postupku, a u kojoj završnoj riječi su i svi nazočni mediji ( a nazočni su bili gotovo svi) imali priliku i javno te neposredno pred Županijskim sudom u Zagrebu saznati za mnogobrojne teške oblike zlouporaba i nezakonitosti počinjenih od strane Državnog odvjetništva i USKOK-a te  njihovih odgovornih službenih osoba u svim fazama postupka tzv. „HPB Bankomat“, i u fazi predistražnih radnji, i u fazi istrage, i u fazi podnošenja optužnice, i pred optužnim vijećem Županijskog suda u Zagrebu, i pred raspravnim vijećem Županijskog suda u Zagrebu.

Maxportal će u ovom serijalu od 100 nastavaka objaviti više od 100 teških oblika prijavljenih i dokumentiranih zlouporaba i nezakonitosti počinjenih tijekom razdoblja prosinac 2009. godine – 2024. godine od strane državnih i pravosudnih tijela i institucija te njihovih odgovornih osoba

Njihovim (ne)radom je onemogućena realizacija projekta Fantasyland Šmidhen te godinama nezakonito vršen progon neviđenih razmjera nad Slavenom Čolakom i grupacijom Fantasyland iz Samobora,  a u kojim višegodišnjim zlouporabama i nezakonitostima su sudjelovali Državno odvjetništvo RH, USKOK, ŽDO Zagreb i MUP te njihove odgovorne službene osobe ( Sani Ljubičić, Saša Manojlović i dr.), Hrvatski fond za privatizaciju (HFP), Agencija za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) i Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) kao pravni slijednik HFP-a i AUDIO te njihove odgovorne osobe (Vedran Duvnjak – predsjednik HFP-a i ravnatelj AUDIO, Dubravka Jakić Maurman – pravna služba HFP-a i dr.), Hrvatska poštanska banka d.d. te njene odgovorne osobe (Čedo Maletić – predsjednik uprave HPB d.d. i dr.), itd.

Pogledajte video zapise sa završne riječi Slavena Čolaka u predmetu tzv. „HPB Bankomat.

Kako smo već i prethodno objavili, pri kraju je izrada dokumentarnog filma pod nazivom „Institucionalni kriminal – Kako je onemogućena realizacija projekta Fantasyland Šmidhen?!“ čija se promocija očekuje u jesen ove godine.     

Ugovor o pravu građenja između HFP-a i Fantazije zaključen je 2007. godine za dio zemljišta Šmidhen koje se nalazilo u zajedničkom suvlasništvu tadašnjeg Hrvatskog fonda za privatizaciju i društva Fantazija projekt d.o.o., a na kojem zemljištu je društvo Fantazija projekt d.o.o. 100%-tni vlasnik svih postojećih objekata površine 50 000m2 BRP (hotel, motel, bazeni, kupališni objekti,…). Za sklapanje ugovora o pravu građenja dana je suglasnost Državnog odvjetništva i Vlade RH ispred koje je suglasnost potpisala tadašnja zamjenica predsjednika Vlade RH gđa. Jadranka Kosor. 

Bivša glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek je 2007. godine ispred Državnog odvjetništva kao tadašnja zamjenica GDO – Imovinsko pravni odjel sudjelovala u izradi elemenata ugovora o pravu građenja te je upravo na njen zahtjev i ugrađena ugovorna odredba po kojoj FOND ima pravo zatražiti reviziju ulaganja i ispunjenja ugovornih obveza temeljem ugovora o pravu građenja te za izvršenje revizije odabrati revizorsku tvrtku prema odabiru Hrvatskog fonda za privatizaciju, a što je FOND, odnosno tadašnji predsjednik FONDA Vedran Duvnjak i učinio dana 08. prosinca 2009. godine. 

Revizijom ispunjenja ugovornih obveza izvršenom na zahtjev HFP-a i od strane revizorske tvrtke Refinal odabrane od strane HFP-a, potvrđeno je da su društva Fantazija projekt d.o.o. i dr. u cijelosti ispunili sve ugovorne obveze i prema Hrvatskom fondu za privatizaciju, i prema Republici Hrvatskoj, te sukladno zaključku tog revizorskog izvješća rokovi za ishođenje građevinskih dozvola i početak izgradnje nisu još niti počeli teći (konačno revizorsko izvješće  Refinal od 26.02.2010.g., str. 19).

Istog tog dana 8. prosinca 2009. godine kada je HFP naručio reviziju ulaganja i ispunjenja ugovornih obveza, HFP je putem službenog podneska od 8. prosinca 2009. godine kao većinski vlasnik Hrvatske poštanske banke ( a koja Banka se tada nalazila u 99%-tnom vlasništvu HFP-a, odnosno Republike Hrvatske) podnio prijavu DORH-u u kojoj se između ostalog lažno prijavljuje i neistinito navodi da društva Fantazija projekt d.o.o. i dr. iz Samobora nisu ispunila ugovorne obveze iz ugovora o pravu građenja koji je između HFP-a i Fantazija projekt d.o.o. zaključen 2007. godine uz suglasnost Vlade RH i Državnog odvjetništva. Temeljem te prijave HFP-a od 8. prosinca 2009. godine protiv grupacije Fantasyland i njenih odgovornih osoba, zamjenik glavnog državnog odvjetnika u Građansko-pravnom odjelu DORH-a Boris Koketi službenim je dopisom DORH-a od 23. prosinca 2009. godine naložio USKOK-u provođenje istrage kojom treba utvrditi navode iz prijave HFP-a od 8. prosinca 2009. godine slijedom čega su dana 30. prosinca 2009. godine USKOK i tadašnja zamjenica ravnatelja USKOK-a Sani Ljubičić pokrenuli postupak tzv. „HPB Bankomat“ i pritvorili upravu Hrvatske poštanske banke Josipa Protegu i dr. te klijente Hrvatske poštanske banke Borisa Šimunića, Svetimira Gadžu, Olivera Beidenegela i Ivana Galića.

Nedugo potom, dana 18. veljače 2010. godine USKOK, odnosno Sani Ljubičić kao tadašnja zamjenica ravnatelja USKOK-a Dinka Cvitana, proširuje istragu u predmetu tzv. „HPB Bankomat“ te pritvaraju i Slavena Čolaka kao vlasnika i predsjednika uprave društava Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o. i dr. iz Samobora. Istovremeno tijekom razdoblja prosinac 2009.g.- veljača 2010 godine za vrijeme trajanja revizije predsjednik HFP-a Vedran Duvnjak u medijima (Bussiness.hr, Poslovni dnevnik,…) javno proziva društva Fantazija iz grupacije Fantasyland navodeći o navodno neispunjenim ugovornim obvezama i prekoračenim rokovima izgradnje od strane grupacije Fantasyland odbijajući bilo kakvu komunikaciju sa grupacijom Fantasyland i investitorom Slavenom Čolakom prije nego se izvrši revizija od strane revizorske tvrtke Refinal.

Dana 26. veljače 2010. godine revizorska tvrtka Refinal  ( a koja je za izvršenje revizije odabrana od strane HFP-a) utvrdila je da su društva Fantazija iz Samobora ispunila sve ugovorne i zakonske obveze prema HFP-u i Republici Hrvatskoj te da rokovi za početak izgradnje projekta Fantasyland nisu niti počeli teći.

Unatoč u cijelosti pozitivnom nalazu revizorske tvrtke Refinal kojim je utvrđeno da su društva Fantazija iz Samobora ispunila sve ugovorne i zakonske obveze i prema HFP-u i Republici Hrvatskoj te da rokovi za početak izgradnje nisu niti počeli teći, predsjednik HFP-a Vedran Duvnjak je i nadalje nastavio u medijima neistinito navoditi o navodno neispunjenim ugovornim obvezama i prekoračenim rokovima izgradnje od strane grupacije Fantasyland.

Sastavnim dijelom tog revizorskog izvješća Refinal od 26. veljače 2010. godine su i službene potvrde Ministarstva financija, Porezne uprave iz kojih je vidljivo da su na dan 31.12.2009.g. u cijelosti podmirene i sve obveze prema državi od strane svih društava Fantazija iz Samobora (Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o. i Fantazija sport d.o.o.).

Uskok je u razdoblju siječanj 2010.- lipanj 2010 godine provodio opsežnu istragu i kriminalističko istraživanje tijekom čega je izuzeo cjelokupnu poslovnu dokumentaciju grupacije Fantasyland i HFP-a vezano uz ugovor o pravu građenja. USKOK je izuzeo cjelokupnu dokumentaciju i sa Trgovačkog suda u Zagrebu vezanu uz nekretninu Šmidhen, povećavanje temeljnog kapitala društva Fantazija projekt d.o.o., itd. Potom je USKOK tijekom istrage saslušao i više od 90 osoba, između ostalih zaposlenike Hrvatskog fonda za privatizaciju i grupacije Fantasyland iz Samobora, zaposlenike Hrvatske poštanske banke, gradonačelnika i pročelnike Grada Samobora, Ivana Bezjaka – direktora geodetske tvrtke GEO BIM d.o.o. iz Samobora koja je izradila parcelacijski elaborat vodenog parka, itd.

Također, predsjednik FONDA za privatizaciju Vedran Duvnjak je u ožujku 2010. godine tijekom istrage u predmetu tzv. „HPB Bankomat“ čak i pred USKOK-om neistinito iskazivao o navodno neispunjenim ugovornim obvezama i prekoračenim rokovima izgradnje od strane grupacije Fantasyland, iako je FOND već prethodno zaprimio konačno revizorsko izvješće Refinal od 26. veljače 2010. godine kojim je utvrđeno da su sva društva Fantazija iz Samobora ispunila sve ugovorne i zakonske obveze prema HFP-u i Republici Hrvatskoj te da rokovi za početak izgradnje projekta Fantasyland još nisu niti počeli teći, a da bi potom Vedran Duvnjak pred Županijskim sudom u Zagrebu 2014. godine iskazao da je grupacija Fantasyland ispunila sve ugovorne obveze kako je to i bilo već prethodno u veljači 2010. godine utvrđeno konačnim revizorskim izvješćem Refinal od 26. veljače 2010. godine.

Također, HFP i njegov tadašnji predsjednik Vedran Duvnjak dana 28. svibnja 2010. godine podnijeli su DORH-u, USKOK-u i ŽDO Zagreb kaznenu prijavu protiv Slavena Čolaka i grupacije Fantasyland te njenih odgovornih osoba.

Tako je HFP između ostalog lažno prijavio Državnom odvjetništvu i USKOK-u da društvo Fantazija projekt d.o.o. nije vlasnik nekretnina na zemljištu Šmidhen upisanom u zk.ul. 4268 k.o. Samobor već da je vlasnik HFP; da je izvršeno nezakonito fiktivno povećanje temeljnog kapitala društva Fantazija projekt d.o.o. dana 20. kolovoza 2007. godine; da je izvršeno nezakonito povećanje temeljnog kapitala društva Fantazija projekt d.o.o. od dana 18. siječnja 2008. godine unosom stvari, odnosno 26/100 suvlasničkog dijela zemljišta i u cijelosti građevinskih objekata TRC Šmidhen izgrađenih na zemljištu Šmidhen iz zk.ul. 4268 k.o. Samobor, da je nezakonito sklopljen ugovor o pravu građenja koji je između HFP-a i Fantazije zaključen 2007.g. uz suglasnost Vlade RH i Državnog odvjetništva, itd.

Potom su HFP i njegov predsjednik Vedran Duvnjak u lipnju 2010. godine pred Općinskim sudom u Samoboru podnijeli i prijedlog za osiguranje privremenom mjerom zabrane raspolaganja imovinom i pravom građenja na svim nekretninama vodenog i zabavnog parka te hotelskog kompleksa Fantasyland u Samoboru lažno prikazujući pred sudom o navodno neispunjenim ugovornim obvezama grupacije Fantasyland te navodno prekoračenim rokovima izgradnje iako je već prethodno još u veljači 2010. godine revizorskim izvješćem Refinal ( a koje je izrađeno na zahtjev HFP-a te od strane revizorske tvrtke Refinal koju je odabrao HFP) utvrđeno da su sva društva Fantazija iz Samobora u cijelosti ispunila sve ugovorne i zakonske obveze i prema HFP-u i prema Republici Hrvatskoj te da rokovi za početak izgradnje još nisu niti počeli teći. 

U konačnici, svi prethodno navedeni sporovi okončani su pred sudom i Državnim odvjetništvom u korist grupacije Fantasyland. Nakon više od 8 godina trajanja istrage i kriminalističkog istraživanja, Činjeničnom pravnom analizom ŽDO Osijek br. KR-DO-704/2015 od 21. lipnja 2017.g. i državnoodvjetničkom odlukom ŽDO Osijek br. KR-DO-704/2015 od 30. svibnja 2018. godine odbačene su u cijelosti kao neosnovane kaznene prijave HFP-a i AUDIO protiv Slavena Čolaka i grupacije Fantasyland.

Tako je između ostalog istragom i kriminalističkim istraživanjem utvrđeno da je društvo Fantazija projekt 100%-tni vlasnik svih nekretnina na zemljištu Šmidhen koje je predmetom ugovora o pravu građenja te u cijelosti odbačena kaznena prijava HFP-a kojom je društvu Fantazija projekt d.o.o. osporavano pravo vlasništva na nekretninama upisanim na zemljištu Šmidhen iz zk.ul 4268 k.o. Samobor ( hotel, motel, bazeni, kupališni objekti i dr. površine 50 000 m2 BRP-a).

Također, nakon više od 8 godina trajanja istrage i kriminalističkog istraživanja odbačena je i prijava HFP-a o navodno neispunjenim ugovorim obvezama grupacija Fantasyland te činjenično pravnom analizom ŽDO Osijek br. KR-DO-704/2015 od 21. lipnja 2017.g. potvrđeno da su društva Fantazija iz Samobora ispunila sve ugovorne i zakonske obveze i prema HFP-u i Republici Hrvatskoj te da rokovi za početak izgradnje projekta Fantasyland nisu niti počeli teći kao što je to i prethodno utvrđeno revizorskim izvješćem Refinal od 26. veljače 2010. godine.

Nadalje, nakon više od 8 godina trajanja istrage i kriminalističkog istraživanja odbačena je i kaznena prijava HFP-a o navodno izvršenom nezakonitom fiktivnom povećanju temeljnog kapitala društva Fantazija projekt d.o.o. dana 20. kolovoza 2007. godine te odbačena i kaznena prijava da je izvršeno nezakonito povećanje temeljnog kapitala društva Fantazija projekt d.o.o. od dana 18. siječnja 2008. godine unosom stvari, odnosno 26/100 suvlasničkog dijela zemljišta i u cijelosti građevinskih objekata TRC Šmidhen izgrađenih na zemljištu Šmidhen iz zk.ul. 4268 k.o. Samobor.

Također, odbačeni su i svi ostali navodi iz kaznenih prijava HFP-a i njegovih pravnih slijednika protiv Slavena Čolaka i grupacije Fantasyland te njenih odgovornih osoba, pa tako između ostalog odbačena i apsurdna prijava HFP-a koji je kao ugovorna strana iz ugovora o pravu građenja prijavio DORH-u i USKOK-u da je nezakonito sklopljen taj ugovor o pravu građenja koji je između HFP-a i Fantazije zaključen 2007.g. uz suglasnost Vlade RH i Državnog odvjetništva. 

Prethodno navedene zlouporabe i nezakonitosti državnih i pravosudnih tijela evidentno ukazuju na organiziranu opstrukciju projekta Fantasyland u Samoboru, a o čemu su pred Županijskim sudom u Zagrebu svjedočili i brojni ostali svjedoci, između ostalih Ozren Matijašević – član Upravnog odbora HFP-a  u razdoblju 2008.g. – 2011.g., Tomislav Boban – ravnatelj Agencije za upravljanje državnom imovinom u razdoblju 2011.g. – 2012.g. koji je potom obnašao dužnost čelne osobe Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom i državnog tajnika u Ministarstvu državne imovine, Artur Gedike – glavni izvršni direktor projekta Fantasyland, Oskar Fleisher – glavni projektant Fantasylanda, Ivan Bezjak – direktor geodetske tvrtke GEO BIM iz Samobora, itd.

U ovom izdanju serijala od 100 nastavaka objavljujemo samo neke od brojnih medijskih istupa Hrvatskog fonda za privatizaciju i njihovih odgovornih osoba (Vedran Duvnjak i dr.) kojima je tijekom 2010/2011 godine lažno prikazivano pred javnosti o navodno neispunjenim ugovornim obvezama Fantazija projekt d.o.o. i prekoračenim rokovima izgradnje temeljem ugovora u pravu građenja, a sve to unatoč činjenici da je revizijom ispunjenja ugovornih obveza izvršenom na zahtjev HFP-a i od strane revizorske tvrtke Refinal odabrane od strane HFP-a, potvrđeno da su društva Fantazija projekt d.o.o. i dr. u cijelosti ispunili sve ugovorne obveze i prema Hrvatskom fondu za privatizaciju, i prema Republici Hrvatskoj, te sukladno zaključku tog revizorskog izvješća rokovi za ishođenje građevinskih dozvola i početak izgradnje nisu još niti počeli teći (konačno revizorsko izvješće  Refinal od 26.02.2010.g., str. 19).

Također, u ovom izdanju serijala od 100 nastavaka objavljujemo samo neke od brojnih medijskih istupa Hrvatskog fonda za privatizaciju kojima je tijekom 2010/2011 godine lažno prikazivano pred javnosti da je raskinut ugovor o pravu građenja sa Fantazija projektom, iako ugovor o pravu građenja nikada nije bio raskinut jer je HFP pred Općinskim sudom u Samoboru u konačnici izgubio sve sudske sporove koje je godinama neosnovano vodio protiv grupacije Fantasyland zbog navodno neispunjenih ugovornih obveza.

Maxportal je već prethodno u ovom serijalu broj 2 i 14 objavio video zapise sa svjedočenja Vedrana Duvnjaka pred Županijskim sudom u Zagrebu 2014. godine gdje je isti pred sudskim vijećem iskazao da je grupacija Fantasyland sukladno revizorskom izvješću Refinal iz siječnja i veljače 2010. godine ispunila sve ugovorne obveze prema HFP-u, a što ujedno i potvrđuje da su HFP i Vedran Duvnjak te ostale odgovorne osobe FONDA tijekom 2010/2011 godine svjesno i s namjerom onemogućavanja realizacije projekta Fantasyland lažno prikazivali pred USKOKOM te u javnosti putem medija o navodno neispunjenim ugovornim obvezama Fantazija projekt d.o.o. i prekoračenim rokovima izgradnje temeljem ugovora u pravu građenja, iako je HFP već prethodno uredno zaprimio konačno revizorsko izvješće Refinal od 26. veljače 2010. godine koje je u cijelosti pozitivno za grupaciju Fantasyland. 

Članak u Večernjem listu od 22.02.2010. godine pod naslovom „Vodeni park trebao biti gotov
2008.“

Aktualno Poslovni.hr 21. srpnja 2010.g. – Članak pod nazivom „Raskinut ugovor sa Fantazija projektom za Šmidhen“

Članak u Businnes.hr 22. srpnja 2010. godine pod naslovom “Čolak u nevjerici zbog odluke HFP-a”

Aktualno Poslovni.hr 20/21 svibnja 2011.g. – Članak pod nazivom „Ruse nakon HFP-a koči i AUDIO“

Business.hr od 11.01.2010. – Članak pod nazivom „Čolak ne ispunjava rokove, zato mu se ne javljam na telefon“ 

 

Istražni postupak tzv. „HPB Bankomat“ pokrenut u prosincu 2009. godine popraćen je medijskim linčem neviđenih razmjera ( više od 1 000 medijskih objava) kojim su svi osumnjičeni i pritvoreni odmah prijekim putem te bez ikakvog znaka upitnosti pred cjelokupnom hrvatskom javnosti unaprijed proglašeni krivim, sve to bez poštivanja temeljnog načela presumpcije nevinosti zajamčenog Ustavom RH i Europskom konvencijom.

I USKOK PUTEM MEDIJA DEZINFORIRAO JAVNOST 

Tako su već u prvim mjesecima istražnog postupka tzv. „HPB Bankomat“, dakle još u fazi istrage, objavljeni brojni bombastični naslovi u medijima kojima se na sve moguće načine diskreditiralo osumnjičene, pa je tako primjerice, odmah nakon uhićenja Slavena Čolaka kao vlasnika projekta Fantasyland u Samoboru, Večernji list dana 22.02.2010. godine objavio veliki članak pod naslovom „Šmidhen se neće obnoviti jer je vlasnik završio u Remetincu“.

U tom članku Večernjeg lista, bez ikakvog znaka upitnika navodi se između ostalog slijedeće, citirano:

“Veliki projekt obnove nekad popularnog kupališta Šmidhen u Samoboru, na mjestu kojega su trebali biti sagrađeni vodeni i zabavni park, propao je nakon što su u akciji Bankomat uhićeni Boris Šimunić i Slaven Čolak, njegovi idejni začetnici. Šimunić je uhićen jer je od Hrvatske poštanske banke bez jamstva dobio kredit od 53 milijuna kuna, a Čolak jer je čelnike banke poticao na zloporabu položaja.”

Presumpcija nevinosti za optužene ne samo da nije postojala, već je nije bilo niti u naznakama, barem ne za optužene u predmetu tzv. „HPB Bankomat“. U konačnici, provedenim dokaznim postupkom na Županijskom sudu u Zagrebu je utvrđeno da nitko od optuženih nije počinio nikakvu zlouporabu niti je itko ikoga poticao na zlouporabu.

Boris Šimunić je kao osiguranje za povrat kredita Hrvatskoj poštanskoj banci predao pod zalog i višestruko veći hipotekarni kolateral procijenjene vrijednosti veće od 29 milijuna EUR-a ( cca 220 milijuna kuna) te je u razdoblju 2006.g. – 2009.g. prema HPB-u po kreditnim plasmanima HPB-a odobrenim Borisu Šimuniću uplaćeno i više od 20 milijuna kuna po osnovi kamata, naknada i drugih troškova.

Postavlja se sasvim logično pitanje tko je Večernjem listu dao neistinite informacije koje su plasirane u javnost tijekom istrage, i to samo 4 dana nakon što je uhićen Slaven Čolak.

I tužiteljica Sani Ljubičić je u više navrata, i pred sudskim vijećem Županijskog suda u Zagrebu te i svim nazočnim medijima, lažno navodila kako je kredit od 33,6 milijuna kuna odobren bez ikakvih sredstava osiguranja, a da bi se u konačnici tijekom 15 godina trajanja postupka tzv. „HPB Bankomat“ utvrdilo da je taj kredit osiguran višestrukim hipotekarnim kolateralom većim od 17 milijuna EUR-a te utvrdilo da je HPB i na današnji dan, sada već više od 18 godina, uknjižen u prvom redu založnog prava kao sredstvu osiguranja za povrat kredita. 

U fazi istrage, dakle prije otvaranja glavne rasprave u predmetu tzv. „HPB Bankomat“, i brojni drugi mediji izvršili su stotine objava kojima se javnost dezinformirala na način da su putem medija plasirani neistiniti podaci te osumnjičeni unaprijed proglašeni krivima, sve to bez ikakvog znaka upitnika i prije nego je podnesena optužnica tzv. „HPB Bankomat“.

U konačnici, medijski najeksponiraniji kazneni postupak tzv. “HPB BANKOMAT” je nakon više od 14 godina trajanja okončan oslobađajućom presudom za sve optužene u tom predmetu te je presudom Županijskog suda u Zagrebu utvrđeno u cijelosti postupanje sukladno zakonu i propisanim procedurama od strane Slavena Čolaka i društava Fantazija projekt d.o.o. i dr. u vlasništvu Slavena Čolaka kao i utvrđeno da Slaven Čolak nije počinio nikakvo kazneno djelo „jer niti jedan provedeni dokaz ne upućuje, a kamoli da bi dokazao navedenu tvrdnju.“

Članak u Večernjem listu od 22.02.2010. godine pod naslovom „Šmidhen se neće obnoviti jer je vlasnik završio u Remetincu“

TUŽITELJICA SANI LJUBIČIĆ PRIJAVLJENA ZA BROJNE ZLOUPORABE I NEZAKONITOSTI POČINJENE TIJEKOM SVIH STADIJA POSTUPKA TZV. „HPB BANKMAT“

Slaven Čolak je u završnoj riječi pred Županijskim sudom u Zagrebu istaknuo brojne teške oblike zlouporaba i nezakonitosti koje su počinjene od strane Državnog odvjetništva RH, USKOK-a, ŽDO Zagreb i MUP-a te njihovih odgovornih službenih osoba ( Sani Ljubičić, Saše Manojlovića i dr.), Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP-a) i njegovog tadašnjeg predsjednika Vedrana Duvnjaka i dr., pa tako između ostalog 

  • nezakonito postupanje tužiteljice Sani Ljubičić koja je pred istražnim sucem Županijskog suda u Zagrebu Krešimirem Devčićem lažno prikazala da su društva Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o. i Fantazija sport d.o.o. kreditirani od Hrvatske poštanske banke d.d. u znatnim iznosima, a sve to unatoč činjenici da niti Slaven Čolak, niti društva Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o. i Fantazija sport d.o.o. nikada nisu bili korisnici niti jednog kredita u Hrvatskoj poštanskoj banci d.d. što je za posljedicu imalo da je po lažnim prijavama HFP-a i predsjednika HFP-a Vedrana Duvnjaka od 8. prosinca 2009. godine ( a koji Vedran Duvnjak je istovremeno obnašao i dužnost zamjenika predsjednika NO HPB d.d. koja se nalazila u većinskom 99%-tnom vlasništvu HFP-a) pokrenuta istraga i kriminalističko istraživanje nad Slavenom Čolakom i društvima Fantazija te njihovim odgovornim osobama (Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o., Slaven Čolak, Boris Šimunić,…)
  • nezakonito postupanje tužiteljice Sani Ljubičić koja je kao službena osoba pred optužnim vijećem Županijskog suda u Zagrebu pod predsjedanjem Ivana Turudića lažno prikazala da je Slaven Čolak korisnik kredita u Hrvatskoj poštanskoj banci d.d. te lažno prikazala da se vještačio cjelokupni portfelj kredita Hrvatske poštanske banke d.d. pa da iz tog razloga u odnosu na Slavena Čolaka i društvo Inter media public d.o.o. u kojem je Slaven Čolak obnašao dužnost direktora nije bilo potrebno izdavanje pisanog naloga USKOK-a za vještačenje sukladno obvezujućoj odredbi iz članka 309. Zakona o kaznenom postupku  (a sve to protivno zakonu te unatoč činjenici da je Sani Ljubičić kao službena osoba imala prethodna saznanja koje proizlaze iz istrage i kriminalističkog istraživanja da Slaven Čolak nikada nije bio korisnik niti jednog kredita u Hrvatskoj poštanskoj banci d.d. upravo identično kao što niti jedna tvrtka u vlasništvu Slavena Čolaka nije bila korisnik kredita u Hrvatskoj poštanskoj banci d.d. te imala i saznanja da nikada nije vještačen cjelokupni kreditni portfelj Hrvatske poštanske banke d.d.), sve to kako bi uspjela u svojoj nakani da zlouporabama i nezakonitim radnjama kao službena osoba USKOK-a ishoduje potvrđenu optužnicu protiv Slavena Čolaka bez ijednog materijalnog ili personalnog dokaza koji bi upućivao na inkriminacije koje mu se stavljaju na teret, a što je u konačnici za posljedicu imalo da je Županijski sud u Zagrebu tijekom proteklih više od 14 godina na prijedlog USKOK-a izvršio ispitivanje više od 90 svjedoka, te između ostalih i odgovorne osobe Hrvatske narodne banke i vještake USKOK-a Antu Blaževića i Vladimira Krkleca koji su i sami pred raspravnim sudskim vijećem Županijskog suda u Zagrebu potvrdili da nikada nije vještačen cjelokupni kreditni portfelj Hrvatske poštanske banke d.d. te da je prijavljena Sani Ljubičić u odnosu na Slavena Čolaka i društvo Inter media public d.o.o. davala usmene naloge za vještačenje što je protivno članku 309. ZKP-a kojim je izričito propisano da se vještačenje određuje pisanim nalogom koji se dostavlja strankama
  • nezakonito postupanje tužiteljice Sani Ljubičić koja je kao službena osoba sačinila i optužnicu tzv. „HPB Bankomat“ sa iskonstruiranim i neistinitim navodima u kojoj je lažno prijavila – optužila Slavena Čolaka, te Borisa Šimunića kao korisnika kredita br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna neistinito navodeći da je Hrvatska poštanska banka plasirala Borisu Šimuniću kredit br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna čime je Hrvatska poštanska banka d.d. oštećena u iznosu od 33.600.000,00 kuna, te da je time stečena protupravna imovinska korist korisnika kredita Borisa Šimunića i Slavena Čolaka u iznosu od 33.600.000,00 kuna a što nije niti teoretski moguće obzirom da je Hrvatska poštanska banka d.d. (a što proizlazi i iz dokazne dokumentacije koja je pribavljena tijekom istrage koja je provedena upravo po nalogu Sani Ljubičić ) sredstva iz odobrenog kreditnog plasmana br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna direktno doznačila na račun Trgovačkog suda u Zagrebu kao dio kupovnine za kupnju dijela nekretnine Šmidhen iz zk.ul.4268 k.o. Samobor površine 202 404 m2, a na kojoj nekretnini je i na današnji dan uknjižena Hrvatska poštanska banka d.d. kontinuirano od 26. lipnja 2006.g., sada već više od 18 godina te je za odobreni kreditni plasman br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna (cca 4,5 milijuna EUR-a) HPB d.d. pod teret Banke stavio hipotekarni kolateral procijenjene vrijednosti od 17 milijuna EUR-a
  • nezakonito postupanje tužiteljice Sani Ljubičić koja je kao službena osoba lažno prikazivala pred Županijskim sudom u Zagrebu i hrvatskom javnosti da je Hrvatska poštanska banka odobrila kreditni plasman br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna bez ikakvih sredstava osiguranja čime je Hrvatska poštanska banka d.d. navodno oštećena u iznosu od 33.600.000,00 kuna, a sve to unatoč činjenici da je iz dokazne dokumentacije pribavljene tijekom istrage koja je izvršena upravo po nalogu tužiteljice Sani Ljubičić jasno proizlazilo da je za odobreni kreditni plasman br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna (cca 4,5 milijuna EUR-a) HPB d.d. pod teret Banke stavio hipotekarni kolateral procijenjene vrijednosti od 17 milijuna EUR-a te jasno proizlazilo i da je po kreditnom plasmanu HPB d.d. br. 5301724508 u iznosu od 33.600.000,00 kuna u razdoblju 2006.g. – travnja 2009.g. uplaćeno u korist HPB d.d. više od 15 milijuna kuna po osnovi kamata, naknada i drugih troškova, itd.

Prethodno navedena, kao i brojna ostala nezakonita postupanja bivše zamjenice ravnatelja USKOK-a Sani Ljubičić i dr., prijavljena su i Ministarstvu pravosuđa RH i glavnom državnom odvjetniku Republike Hrvatske te su ista i predmetom više podnesenih kaznenih prijava Slavena Čolaka i društava Fantazija projekt d.o.o. i dr. protiv Sani Ljubičić i dr. temeljem kojih su postupci u tijeku pred nadležnim pravosudnim tijelima i sudskim instancama.

ŠTO SU O VEDRANU DUVNJAKU I SANI LJUBIČIĆ TE OPSTRUKCIJI PROJEKTA FANTASYLAND I TUŽBAMA GRUPACIJE FANTASYLAND PROTIV CERP-A I REPUBLIKE HRVATSKE GOVORILI JADRANKA KOSOR, KREŠO BELJAK, IVAN VILIBOR SINČIĆ, GORAN MARIĆ, OZREN MATIJAŠEVIĆ, TOMISLAV BOBAN,…?!

Grupacija Fantasyland i dr. već više od 10 godina vode sudske sporove radi naknade štete protiv Hrvatske poštanske banke d.d., Hrvatskog fonda za privatizaciju, Agencije za upravljanje državnom imovinom, Centra za restrukturiranje i prodaju kao pravnog slijednika HFP-a i AUDIO te Republike Hrvatske, a sveukupna vrijednost svih sporova premašuje iznos od 1,6 milijardi EUR-a za proteklo razdoblje od 15 godina u kojem je onemogućena realizacija projekta Fantasyland. Predmetom tih sporova je između ostalog i nezakonito postupanje HFP-a koji je 2010. godine, a što je i više nego zanimljivo kao tadašnji 99%-tni vlasnik Hrvatske poštanske banke, pokrenuo sudske postupke pred Općinskim sudom u Samoboru protiv grupacije Fantasyland stavljajući privremene mjere i zabilježbe na nekretninama vodenog i zabavnog parka te hotelskog kompleksa Šmidhen onemogućujući time ishođenje pravomoćne projektne dokumentacije i realizaciju projekta Fantasyland Šmidhen. U konačnici, svi ti sudski postupci su nakon višegodišnjeg trajanja pravomoćno okončani u korist grupacije Fantasyland.

Slaven Čolak i grupacija Fantasyland uputili su DORH-u i USKOK-u te Ministarstvu pravosuđa RH i drugim nadležnim tijelima i institucijama RH više od 100 dopisa kojima je godinama opetovano traženo dostavljanje državnoodvjetničke odluke i sankcioniranje prijavljenog nezakonitog postupanja s jedne strane HFP-a koji je lažno prijavljivao Slavena Čolaka i grupaciju Fantasyland za počinjenje kaznenih djela a s druge pak strane nezakonitog postupanja Državnog odvjetništva koje je protivno zakonu godinama držalo otvorenim taj kazneni predmet koji je formiran temeljem kaznenih prijava HFP-a i njegovih pravnih slijednika kojima se društvu Fantazija projekt d.o.o. čak osporavalo i pravo vlasništva na nekretninama upisanim na zemljištu Šmidhen iz zk.ul 4268 k.o. Samobor koje je predmetom ugovora o pravu građenja koji je između HFP-a i Fantazije zaključen 2007. godine uz suglasnost Vlade RH.

Da apsurd bude veći, HFP je kao ugovorna strane iz ugovora o pravu građenja lažno prijavio DORH-u i USKOK-u da je nezakonito sklopljen taj ugovor o pravu o pravu građenja koji je zaključen uz suglasnost Vlade RH i bivše zamjenice predsjednice Vlade RH Jadranke Kosor te Državnog odvjetništva Republike Hrvatske ispred kojeg je bivša glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek kao tadašnja zamjenica glavnog državnog odvjetnika sudjelovala u izradi elemenata ugovora o pravu građenja, a nakon čega je našem Državnom odvjetništvu trebalo više od 8 godina da odbaci tu kaznenu prijavu HFP-a i utvrdi da je ugovor o pravu građenja zaključen sukladno zakonu bez ijedne utvrđene nepravilnosti.

U konačnici, tek nakon više od 8 godina trajanja istrage i kriminalističkog istraživanja, Činjeničnom pravnom analizom ŽDO Osijek br. KR-DO-704/2015 od 21. lipnja 2017.g. i državnoodvjetničkom odlukom ŽDO Osijek br. KR-DO-704/2015 od 30. svibnja 2018. godine sve te prijave HFP-a protiv Slavena Čolaka i grupacije Fantasyland odbačene su u cijelosti kao neosnovane.

I prethodno navedeno nezakonito postupanje HFP-a i njegovih pravnih slijednika koji su godinama lažno prijavljivali, te nezakonito postupanje Državnog odvjetništva koje je po tim lažnim prijavama protivno zakonu više od 8 godina, zaključno sve do 30. svibnja 2018. godine provodilo istragu i kriminalističkog istraživanje nad Slavenom Čolakom i grupacijom Fantasyland te njenim odgovornim osobama, predmetom je više sudskih postupaka radi naknade štete koji se vode protiv HFP-a, AUDIO, CERP-a kao pravnog slijednika HFP-a i AUDIO te Republike Hrvatske.

Istodobno, već više od 10 godina u tijeku je i više postupaka radi naknade štete koje je grupacija Fantasyland pokrenula protiv Hrvatske poštanske banke d.d. Naime grupacija Fantasyland iz Samobora ( Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o. i Fantazija zabavni park d.o.o.) je još 2013-te godine, dakle prije više od 10 godina, pokrenula pred Trgovačkim sudom u Zagrebu prvi u nizu više sudskih postupaka radi naknade štete protiv Hrvatske poštanske banke d.d.

Maxportal je prije nekoliko mjeseci objavio i najnoviju sudsku odluku Vrhovnog suda Republike Hrvatske koji je u veljači 2024.g. prihvatio reviziju koju je podnijela grupacija Fantasyland u predmetu radi naknade štete pokrenutom 2013.godine pred Trgovačkim sudom u Zagrebu protiv Hrvatske poštanske banke d.d. u iznosu od 658,8 milijuna kuna, a što sada nakon više od 10 godina i višestruko premašuje taj iznos zajedno sa svim troškovima i zateznim kamatama za proteklo razdoblje.

Predmetom tužbenog zahtjeva protiv HPB-a po kojem je Vrhovni sud RH prihvatio reviziju grupacije Fantasyland je između ostalog kršenje ugovornih i zakonskih obveza od strane HPB-a koji je tijekom razdoblja 2010.g. -2012.g. izradio više sporazuma, ugovora i nagodbi koji su dostavljeni grupaciji Fantasyland na suglasnost, a nakon što je na zahtjev HPB-a grupacija Fantasyland izdala HPB-u suglasnost na te sporazume, ugovore i nagodbe koji su izrađeni i predloženi od strane HPB-a te potom na zahtjev HPB-a sukladno ugovorenom i izvršila plaćanja u korist HPB-a u milijunima kuna, Hrvatska poštanska banka odbijala je postupati po tim sporazumima, ugovorima i nagodbama kao da isti nikada nisu sklopljeni, sve to protivno odredbama čl. 247, čl. 248., čl. 252 st. 1., čl. 253. st. 1., čl. 262. i čl. 293. Zakona o obveznim odnosima.

Naime, člankom 262. Zakona o obveznim odnosima propisano je da je ponuda prihvaćena kad ponuditelj primi izjavu ponuđenika da prihvaća ponudu, a i kad ponuđenik pošalje stvar ili plati cijenu, te kad učini neku drugu radnju koja se na temelju ponude, prakse utvrđene između zainteresiranih strana ili običaja može smatrati izjavom o prihvatu, itd.

Predmetom tog istog tužbenog zahtjeva protiv HPB-a i revizije grupacije Fantasyland koju je prihvatio Vrhovni sud Republike Hrvatske je između ostalog i „nezakonito postupanje HPB d.d. koji je nezakonito vodio ovršne postupke te dana 27. travnja 2012.g. nezakonito te protivno ugovorenom prodao nekretnine koje su se nalazile kao sredstvo osiguranja pod teretom Banke procijenjene vrijednosti 2.154.915 EUR-a za iznos manji od 100.000 kuna, a sve to unatoč činjenici da su te nekretnine kao sredstvo osiguranja sastavnim dijelom Ugovora o nagodbi od 22.03.2012.g. zaključenog između Fantazija projekt d.o.o. i HPB d.d. koji je bio aktivan i na snazi do dana 30.09.2012.g., te sukladno tom Ugovoru o nagodbi od 22.03.2012.g. HPB d.d. nije imao niti ugovorno niti zakonsko pravo voditi ovršne postupke i prodavati imovinu pod teretom banke za vrijeme trajanja tog ugovora, što je po društvo Fantazija projekt imalo za posljedicu nemogućnost realizacije zaključenih Sporazuma i Ugovora, a nakon čega su uslijedila i daljnja kontinuirana nezakonita postupanja HPB d.d. tijekom razdoblja travanj 2012.g. – 2024.g. kojim je onemogućeno ishođenje pravomoćne projektne dokumentacije i realizacija zaključenih ugovora o financiranju izgradnje projekta Fantasyland Šmidhen čime je nastala enormna materijalna šteta društvima Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o. i Fantazija zabavni park d.o.o.“

Upravo taj prvi spor pokrenut 2013-te godine protiv Hrvatske poštanske banke bio je prepreka Vladi Republike Hrvatske Zorana Milanovića i njegovom tadašnjem ministru financija Slavku Liniću prilikom pokušaja prodaje HPB-a kao posljednje  banke u državnom vlasništvu tada zainteresiranom kupcu Erste&Steiermärkische Bank d.d.

Naime, grupacija Fantasyland je u prosincu 2013.-te godine, neposredno prije dostavljanja ponuda tada zainteresiranih kupaca za kupnju 99% dionica HPB d.d. kojih su 99%-tni vlasnici bili tadašnji Hrvatski fond za privatizaciju i Hrvatska pošta d.d., stavila zabilježbu na upravnu zgradu Hrvatske poštanske banke na adresi Jurišićeva ulica 4 u centru Zagreba kao jedno od osiguranja za naplatu spora vrijednog 658,8 milijuna kuna. Erste&Steiermärkische Bank d.d., a koja je prije objave natječaja iskazala zainteresiranost za kupnju HPB-a za iznos od 135 milijuna EUR-a, dostavila je tadašnjoj Vladi RH pod vodstvom Zorana Milanovića umanjenu ponudu za kupnju 99% dionica HPB d.d. za iznos od 103,5 milijuna EUR-a, i to uz uvjet izdavanja garancije Vlade RH za sudske sporove protiv HPB-a koji tada (2013-te godine) protivno zakonu i propisanim procedurama nisu bili iskazani u financijskim izvješćima HPB-a.

Tadašnji predsjednik Vlade RH Zoran Milanović odbio je uvjetovanu ponudu Erste&Steiermärkische Bank d.d., a ostanak HPB-a u državnom vlasništvu imao je višestruke pozitivne učinke po državu i njenu financijsku stabilnost. Time je HPB-u između ostalog omogućeno pripajanje Jadranske banke a potom i preuzimanje Sberbank za iznos od 71 milijun kuna čime je Hrvatska poštanska banka nastavila još 2006. godine započeto strateško širenje na hrvatskom bankarskom tržištu, a što je između ostalog, kako su mediji već prenijeli, spriječilo štetu i izdatke po državni proračun u iznosu 8 milijardi kuna.

Prije više od 6 godina, dana 17.01.2018. godine na aktualnom satu Hrvatskog sabora Goran Marić je kao tadašnji predsjednik Upravnog vijeća CERP-a i ministar u Ministarstvu državne imovine istaknuo kako su u tijeku kazneni postupci bez čijeg epiloga nije moguće znati sudbinu projekta Fantasyland Šmidhen, a nakon čega je 30. svibnja 2018. godine donesena državnoodvjetnička odluka kojom su sve kaznene prijave HFP-a protiv Slavena  Čolaka i grupacije Fantasyland odbačene kao neosnovane.  Epilog kaznenih postupaka sada je poznat, a daje se naslutiti i sudbina projekta Fantasyland te i konačni epilog postupaka radi naknade štete koji već sada premašuju iznos od 1,6 milijardi EUR-a. Kako su mediji već i ranije izvijestili, grupacija Fantasyland je 2019-te godine je na prijedlog tadašnjeg ministra u Ministarstvu državne imovine i predsjednika Upravnog vijeća CERP-a Gorana Marića dostavila prijedlog nagodbe po tužbenim zahtjevima protiv HFP-a, AUDIO, CERP-a kao pravnog slijednika HFP-a i AUDIO te Republike Hrvatske. No, do sklapanja nagodbe nije došlo, a što je rezultiralo i novim tužbama protiv CERP-a i Republike Hrvatske zbog nezakonitog postupanja HFP-a i njegovih pravnih slijednika (AUDIO i CERP) po čijim je lažnim prijavama Državno odvjetništvo protivno zakonu više od 8 godina vodilo istragu i kriminalističko istraživanje nad Slavenom Čolakom i društvima Fantazija projekt d.o.o. i dr. te njihovim odgovornim osobama, zbog nezakonitog postupanja CERP-a i svih nadležnih i CERP-u nadređenih tijela i institucija (DUUDI, Ministarstvo državne imovine, Vlade RH,…) koji su se bez ikakve zakonske i pravne osnove tijekom razdoblja listopad 2013.g. – 2021.g. pisanim putem proglasili nenadležnim za postupanje po ugovoru o pravu građenja i rješavanju formalno-pravnih pitanja neophodnih za realizaciju projekta, itd.

Kako je 2023. godine donesena i presuda u predmetu USKOK-a tzv. “HPB BANKOMAT” koji je nakon više od 14 godina trajanja okončan oslobađajućom presudom za sve optužene u tom predmetu, i više je nego realno očekivati i nove tužbe protiv HFP-a, AUDIO, CERP-a, HPB-a i Republike Hrvatske, a što će zasigurno prouzročiti i daljnje enormne troškove po HPB d.d. i državni proračun.

Gledajte, poslušajte i čitajte svakodnevno na Maxportalu.

  • HPB Bankomat – Premijerka Jadranka Kosor o Vedranu Duvnjaku i Fantasylandu – Upozoravala sam svoje ministre

 

 

  • HPB Bankomat – Matijašević o Vedranu Duvnjaku i Fantasylandu – HFP je bio prepreka investiciji, štetu će platiti porezni obveznici

  • HPB Bankomat – Goran Marić i  Ozren   Matijašević o Vedranu Duvnjaku i Fantasylandu

  • HPB Bankomat – Svjedočenje Tomislava Bobana

  • HPB Bankomat – Svjedočenje Tomislava Bobana i Ozrena Matijaševića

  • „Krešo Beljak: Ministar Marić mi je priznao da država gubi spor i da će platiti stotine milijuna kuna

 

  • Video – Ivan Vilibor Sinčić ( video se nalazi na prilogu maxportala  „Fantasyland Šmidhen Sinčić i Beljak o tužbama protiv države većim od 1,6 milijardi EUR-a)

 

Gostovanje Kreše Beljak ana N1 tv, gdje je, kao gradonačelnik Samobora, govorio kako Hrvatske dnevno gubi  do 10 milijuna eura zbog afere Fantasyland, možete pogledati OVDJE 

D.M. /Foto: Arhiv Maxportal


Širi dalje
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


-->