Trgovački sud u Zagrebu donio je odluku kojom se predmeti u sporovima grupacije Fantasyland protiv HPBa, HFP-a, AUDIO, CERP-a i Republike Hrvatske prenose na drugi nadležni sud. Na koji sud će biti izmješteni odlučit će se naknadno.
Grupacija Fantasyland već više od 10 godina vodi sudske sporove radi naknade štete protiv Hrvatske poštanske banke d.d., Hrvatskog fonda za privatizaciju, Agencije za upravljanje državnom imovinom, Centra za restrukturiranje i prodaju kao pravnog slijednika HFP-a i AUDIO te Republike Hrvatske.
Predmetom tih sporova su brojna nezakonita postupanja HFP-a koji je 2010.g., a što je i više nego zanimljivo kao tadašnji 99%-tni vlasnik HPB-a, pokrenuo sudske postupke pred Općinskim sudom u Samoboru protiv grupacije Fantasyland stavljajući privremene mjere i zabilježbe na nekretninama vodenog i zabavnog parka te hotelskog kompleksa Šmidhen onemogućujući time ishođenje pravomoćne projektne dokumentacije i realizaciju projekta Fantasyland Šmidhen. U konačnici, svi ti sudski postupci su nakon višegodišnjeg trajanja pravomoćno okončani u korist grupacije Fantasyland.
Istodobno Hrvatska poštanska banka ( a koja se tada u tom istom razdoblju 2009.g.-2012.g. nalazila u vlasništvu HFP-a) je zaključivala sa grupacijom Fantasyland sporazume, ugovore i nagodbe po kojima je HPB zaprimao milijune kuna, a nakon čega je HPB pod vodstvom Čede Maletića odbijao postupati po tim sporazumima, ugovorima i nagodbama kao da isti nikada nisu sklopljeni, itd.
U tom istom razdoblju 2009/2010 godine HFP je kao 99%-tni vlasnik HPB-a i ugovorna strana iz ugovora o pravu građenja ( a koji ugovor je između HFP-a i Fantazije zaključen 2007.g. uz suglasnost Vlade RH i Državnog odvjetništva) podnio i više kaznenih prijava protiv Slavena Čolaka i grupacije Fantasyland te njihovih odgovornih osoba.
U tim prijavama HFP i njegov tadašnji predsjednik Vedran Duvnjak su navodili da Fantazija projekt d.o.o. nije vlasnik nekretnina na zemljištu Šmidhen upisanom u zk.ul. 4268 k.o. Samobor već da je vlasnik HFP; da je izvršeno nezakonito fiktivno povećanje temeljnog kapitala društva Fantazija projekt d.o.o. dana 20. kolovoza 2007. godine; da je izvršeno nezakonito povećanje temeljnog kapitala društva Fantazija projekt d.o.o. od dana 18. siječnja 2008. godine unosom stvari, odnosno 26/100 suvlasničkog dijela zemljišta i u cijelosti građevinskih objekata TRC Šmidhen izgrađenih na zemljištu Šmidhen iz zk.ul. 4268 k.o. Samobor, da je nezakonito sklopljen ugovor o pravu građenja koji je između HFP-a i Fantazije zaključen 2007.g. uz suglasnost Vlade RH i Državnog odvjetništva, itd. U konačnici, tek nakon više od 8 godina trajanja istrage i kriminalističkog istraživanja nad Slavenom Čolakom i grupacijom Fantasyland, sve te prijave HFP-a odbačene su u cijelosti kao neosnovane.
Vrijednost svih sporova koji se vode pred Općinskim sudom u Zagrebu i Trgovačkim sudom u Zagrebu premašuje iznos od 1,6 milijardi EUR-a za proteklo razdoblje od 15 godina u kojem je onemogućena realizacija projekta Fantasyland.
Kako su mediji već i ranije izvijestili, 2019-te godine je grupacija Fantasyland na prijedlog tadašnjeg ministra u Ministarstvu državne imovine i predsjednika Upravnog vijeća CERP-a Gorana Marića dostavila prijedlog nagodbe po tužbenim zahtjevima protiv HFP-a, AUDIO, CERP-a kao pravnog slijednika HFP-a i AUDIO te Republike Hrvatske.
No do sklapanja nagodbe nije došlo što je rezultiralo i novim tužbama zbog nezakonitog postupanja HFP-a i njegovih pravnih slijednika (AUDIO i CERP) po čijim je lažnim prijavama Državno odvjetništvo protivno zakonu više od 8 godina vodilo istragu i kriminalističko istraživanje nad Slavenom Čolakom i društvima Fantazija projekt d.o.o. i dr. te njihovim odgovornim osobama, zbog nezakonitog postupanja CERP-a i svih nadležnih i CERP-u nadređenih tijela i institucija (DUUDI, Ministarstvo državne imovine, Vlade RH,…) koji su se bez ikakve zakonske i pravne osnove tijekom razdoblja listopad 2013.g. – 2021.g. pisanim putem proglasili nenadležnim za postupanje po ugovoru o pravu građenja i rješavanju formalno-pravnih pitanja neophodnih za realizaciju projekta. itd.
No, to nije sve. Istovremeno tijekom 2009/2010 godine, dakle za vrijeme uprave HPB-a pod vodstvom Čede Maletića te u vrijeme kada je na čelnom mjestu HFP-a bio predsjednik HFP-a Vedran Duvnjak, pokrenut je i postupak tzv. „HPB Bankomat“ koji je tek prošle godine, a nakon 14 godina trajanja, okončan pred Županijskim sudom u Zagrebu oslobađajućom presudom za sve okrivljene u tom kaznenom postupku, što će zasigurno prouzročiti i daljnje enormne troškove po Hrvatsku poštansku banku i Republiku Hrvatsku.
Kako stvari stoje, epilog postojećih i nadolazećih postupaka se već daje i naslutiti. Samo je pitanje iznosa štete i tko će štetu platiti. HFP, AUDIO, CERP, HPB ili Republika Hrvatska. Ili moguće i svi zajedno.
Trgovački sud u Zagrebu je dana 18.03.2024.g. i 19.03.2024.g. donio više rješenja kojima su prihvaćeni zahtjevi – prijedlozi tužitelja Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o. i dr. za promjenu mjesne nadležnosti više predmeta Trgovačkog suda u Zagrebu po kojima su stranke u postupku tužitelji Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o. i dr. a s druge strane tuženici Republika Hrvatska te pravne osobe čiji je osnivač i vlasnik Republika Hrvatska – Hrvatski fond za privatizaciju, Agencija za upravljanje državnom imovinom, Centar za restrukturiranje i prodaju kao pravni sljednik HFP-a i AUDIO, HPB d.d.
Maxpoortal je prije nešto više od mjesec dana objavio kao je
grupacija Fantasyland iz Samobora, skupina tvrtki koju čine Fantazija projekt, Fantazija vodeni park, Fantazija zabavni park i Fantazija hoteli, putem odvjetničkog društva Matić i partneri, podnijela zahtjev Ministarstvu pravosuđa, državnom sudbenom vijeću i predsjedniku Vrhovnog suda Republike Hrvatske za izvanrednim inspekcijskim nadzorom nad radom Trgovačkog suda u Zagrebu zbog, a kako to stoji u prijavama „višegodišnjeg nezakonitog rada suda i uredujućih sudaca predmetima u kojima su stranke u postupku s jedne strane društva Fantazija iz Samobora a s druge strane Republika Hrvatska te pravne osobe čiji je osnivač i vlasnik Republika Hrvatska (Hrvatski fond za privatizaciju, Agencija za upravljanje državnom imovinom, Centar za restrukturiranje i prodaju kao pravni sljednik HFP-a i AUDIO, Hrvatska poštanska banka d.d. – predmeti Trgovačkog suda u Zagrebu posl. br. P-2513/2014, P-2617/2013, P-899/2021, P-1364/2021, P-1080/2019, P-119/2020,…)“.Predmetom zahtjeva za provođenje izvanrednog inspekcijskog nadzora nad radom Trgovačkog suda u Zagrebu je između ostalog
Nadalje se u prijavama grupacije Fantasyland upućenim Ministarstvu pravosuđa, DSV-u i predsjedniku Vrhovnog suda Republike Hrvatske navodi
„…Sijedom navedenih nezakonitosti u radu Trgovačkog suda u Zagrebu i uredujućih sudaca u predmetima posl. br. P-2513/2014, P-2617/2013, P-899/2021, P-1364/2021, P-1080/2019,… (a koje nezakonitosti predstavljaju teški oblik narušavanja pravne sigurnosti i temeljnih prava društava Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o. i dr. propisanih zakonom i zajamčenih Ustavom RH i Europskom konvencijom), jasno proizlazi da ne postoje pravne pretpostavke da bi se prethodno navedeni predmeti mogli nepristrano voditi pred Trgovačkim sudom u Zagrebu.
Stoga su društva Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o. i Fantazija zabavni park d.o.o. sukladno zakonu i propisanim procedurama zatražili nadležna tijela i sudske instance te njihove odgovorne osobe (Vrhovni sud RH, Ministarstvo pravosuđa RH, Državno sudbeno vijeće,…) provođenje izvanrednog inspekcijskog nadzora radi utvrđenja, sankcioniranja i otklanjanja prethodno navedenih teških oblika nezakonitosti i nepravilnosti u radu Trgovačkog suda u Zagrebu u predmetima posl. br. P-2513/2014, P-2617/2013, P-899/2021, P-1364/2021, P-1080/2019,…, a sve kako bi se odmah i bez odlaganja spriječilo daljnje nezakonito postupanje Trgovačkog suda u Zagrebu te spriječila teško nadoknadiva i nenadoknadiva šteta društvima Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija hoteli d.o.o. i Fantazija zabavni park d.o.o. ( a za koju štetu sukladno zakonu odgovornost snosi Republika Hrvatska).,…
Neovisno o tome što su predmetom postupaka radi naknade štete pred Trgovačkim sudom u Zagrebu zlouporabe i nezakonitosti državnih i pravosudnih tijela i institucija kojima se kontinuirano od 2009.g. pa sve do danas onemogućuje realizacija projekta Fantasyland Šmidhen, nadležna tijela i sudske instance obvezni su osigurati zakonit i pravilan rad sudova i uređujućih sudaca kojim će se I-IV tužiteljima Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o. i dr. osigurati pravedno i pošteno suđenje zajamčeno Ustavom RH i Europskom konvencijom, a što je u proteklom razdoblju 2013.g. – 2024.g. u potpunosti izostalo.
Zakonit i pravilan rad te odgovorno, savjesno i nepristrano postupanje suda i sudaca, neizostavan su preduvjet za pravedno i pošteno suđenje, a što je u potpunosti izostalo u svim predmetima Trgovačkog suda u Zagrebu u kojima su stranke u postupku s jedne strane društva Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o. i Fantazija hoteli d.o.o., a s druge pak strane Republika Hrvatska te pravne osobe čiji je osnivač i vlasnik Republika Hrvatska (Hrvatski fond za privatizaciju, Agencija za upravljanje državnom imovinom, Centar za restrukturiranje i prodaju kao pravni sljednik HFP-a i AUDIO, Hrvatska poštanska banka d.d. – predmeti TSZ posl. br. P-2513/2014, P-2617/2013, P-899/2021, P-1364/2021, P-1080/2019, P-119/2020,…).
Slijedom navedenog, predlaže se nadležnim tijelima i sudskim instancama te njihovim odgovornim osobama (Vrhovni sud RH, Ministarstvo pravosuđa RH, Državno sudbeno vijeće,…) do okončanja izvanrednog inspekcijskog nadzora staviti daljnju zabranu rada Trgovačkog suda u Zagrebu u predmetima u kojima su stranke u postupku s jedne strane društva Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o., Fantazija zabavni park d.o.o. i Fantazija hoteli d.o.o., a s druge pak strane Republika Hrvatska te pravne osobe čiji je osnivač i vlasnik Republika Hrvatska (Hrvatski fond za privatizaciju, Agencija za upravljanje državnom imovinom, Centar za restrukturiranje i prodaju kao pravni sljednik HFP-a i AUDIO, Hrvatska poštanska banka d.d.).“
Zbog prethodno navedenih prijavljenih nezakonitih postupanja Trgovačkog suda u Zagrebu i uredujućih sudaca u predmetima posl. br. P-2513/2014, P-2617/2013, P-899/2021, P-1364/2021, P-1080/2019,…, društva Fantazija iz Samobora podnijeli su Trgovačkom sudu u Zagrebu zahtjev – prijedlog za promjenu mjesne nadležnosti predmeta Trgovačkog suda u Zagrebu u kojima su stranke u postupku s jedne strane tužitelji Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o. i dr. a s druge strane tuženici Republika Hrvatska te pravne osobe čiji je osnivač i vlasnik Republika Hrvatska – Hrvatski fond za privatizaciju, Agencija za upravljanje državnom imovinom, Centar za restrukturiranje i prodaju kao pravni sljednik HFP-a i AUDIO, HPB d.d.…
Trgovački sud u Zagrebu je dana 18.03.2024.g. i 19.03.2024.g. donio više rješenja kojima su prihvaćeni zahtjevi – prijedlozi društava Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o. i dr. za promjenu mjesne nadležnosti više predmeta Trgovačkog suda u Zagrebu u kojima su stranke u postupku s jedne strane društva Fantazija projekt d.o.o., Fantazija vodeni park d.o.o. i dr. a s druge strane Republika Hrvatska te pravne osobe čiji je osnivač i vlasnik Republika Hrvatska – Hrvatski fond za privatizaciju, Agencija za upravljanje državnom imovinom, Centar za restrukturiranje i prodaju kao pravni sljednik HFP-a i AUDIO, HPB d.d.… ( predmeti TSZ posl. br. P-2513/2014, P-899/2021, P-881/2022, P-882/2022, P-2809/2023, P-1080/2019).
Objava:
BONUS VIDEO:
D.M. /Foto: Press
Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…
EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)
OBJAVLJUJEMO SNIMKE OBRANE SLAVENA ČOLAKA - ŽUPANIJSKOM SUDU U ZAGREBU S KONKRETNIM DOKAZIMA PREZENTIRAN INSTITUCIONALNI…
Komentiraj