Kategorije Novac

U Hrvatskoj je izrađen najmanji zlatnik na svijetu! Kako je nastao!

Širi dalje

Hrvatska kovnica novca zbog uvođenja eura mora proizvesti ukupno 650 milijuna kovanica, oko dvije trećine tog posla odrađeno je prošle godine, a ove bi trebao biti gotov i preostali dio – oko 200 milijuna eurokovanica.



U suvremeno opremljenoj Kovnici novca, koja je u vlasništvu Hrvatske narodne banke (HNB), izrađuju se i vrlo tražene numizmatičke kovanice, zlatnici i srebrnjaci, a pripremaju se i za moguću proizvodnju eurokovanica za druge članice Europske unije.

U jednoj minuti iz strojeva izađe oko četiri tisuće hrvatskih eurokovanica. U malo više od pet mjeseci prošle godine, u Hrvatskoj kovnici novca iskovati su čak 405 milijuna kovanica. Radilo se u tri smjene, 24 sata dnevno, rekao je  Roman Husta, direktor proizvodnje u Hrvatskoj kovnici novca.

Hrvatska kovnica novca ušla je u uski europski krug od samo 17 akreditiranih za proizvodnju eurokovanica pa je otvorena mogućnost da se u budućnosti javljaju i na natječaje za kovanice koje raspisuju druge članice Europske unije.

Uz novac za optjecaj, u Kovnici se izrađuje numizmatički novac, srebrenjaci i zlatnici. Najnoviji zlatnik Hum izazvao je posebnu pozornost javnosti. Najmanja je kovanica na svijetu. Zlatnik je promjera 1,99 milimetara a težine svega 0,05 grama!

“Nama je bio izazov da osim na euru pokažemo i na drugim područjima da smo sposobni napraviti nešto više. Tako je bila ideja zašto mi ne bi napravili najmanju kovanicu i napravljena je. Sretno rješenje za motiv je Hum, koji ima status najmanjeg grada na svijetu”, istaknuo je Bolta.

Goran Paladin, direktor Proizvodnje Hrvatske kovnice novca, kaže:

“Glavna ideja iza kovanice bila je pokazati da Hrvatska kovnica novca, novi igrač na tržištu modernih prigodnih kovanica, može proizvesti kovanicu kao bilo koja druga kovnica u svijetu. Zato smo napravili najmanju kovanicu i stavili čitav grad na nju, i to ne bilo koji: Hum je poznat kao najmanji grad na svijetu te se pokazao savršenim motivom za našu kovanicu.”

Kako bi se otkovala najmanja kovanica na svijetu, svi koraci u procesu izrade morali su biti prilagođeni. Sve kreće razvojem prikaza na samoj kovanici tako da je kovnica u suradnji s umjetnicom, kiparicom Anom Divković, izradila prikaz koji je dovoljno detaljan za prikaz cijelog grada na 1,99 mm, a opet tehnički izvediv.

Posebnom obradom čelika dobiven je najmanji alat za najmanju kovanicu na svijetu. Prikaz je ugraviran najmodernijim laserom tvrtke Acsys, Femto laserom, i njihovom tehnologijom pulsnog formiranja dok je kovanje najmanje kovanice na svijetu odrađeno modernom i automatiziranom prešom Sack & Kiesselbach.

Također, u slučaju materijala za kovanje, osmišljen je potpuno nov pristup izradi istoga.

Kod takvih dimenzija malo je prostora za tečenje materijala, te se prilagodbom same pločice za kovanje uspjelo dobiti kvalitetno popunjavanje praznina alata i tako dobiti konačni otisak. Konačno, kovanice su izrađene jedna po jedna, gdje je svaka, nakon kovanja, podvrgnuta kontroli kvalitete otiska na mikroskopu.

Što kipari kažu o kovanicama iz numizmatičkog kompleta.

Ana Divković, kiparica, autorica kovanice Hum:

“Za idejno rješenje male kovanice pošla sam od reduciranja motiva gotovo na znak, čitljiv na prvi pogled. Motiv kvake ulaznih vrata u sam grad Hum u obliku je glave autohtonog istarskog goveda boškarina. Na drugu stranu usudila sam se staviti cijeli gradić kako bih pokazala koliko je malen. Oslonila sam se na iznimnu vještinu majstora iz kovnice, znajući da je Hrvatska mala zemlja jako sposobnih ljudi.”

Nikola Vudrag, kipar, autor kovanice Zvjezdarnica Višnjan:

 

“Najveći izazovi na kovanici zapravo su oni oku nevidljivi, odsjaji rubova kuća i obrisi mišića boškarina na naličju kovanice, koji se u modeliranju više osjete nego vide, dok je najzahtjevniji od svih zadataka bio sakriti mali teleskop u prozor zvjezdarnice. Kako nisu sve zvijezde uvijek vidljive prostom oku, tako ni teleskop u prozoru zvjezdarnice možda nije odmah lako uočljiv, ali je ipak prisutan.”

Ograničena serija posljednjih investicijskih zlatnika s apoenom kune

Numizmatički komplet izdaje se u seriji od svega 199 komada, a možete ga kupiti OVDJE. Također je dostupan kod nekih od prodajnih partnera HKN-a te kod  ovlaštenih zastupnika u inozemstvu.

R.I. /Foto: Božidar Bengez /HNB

 


Širi dalje
Komentiraj

Najnovije

Podravka otvorila logističko-distributivni centar vrijedan 48 milijuna eura

Podravkin  logističko-distributivni centar u Koprivnici, vrijedan 48 milijuna eura, koji se prostire na 26.000 četvornih…

2 sata prije

HRT-ova anketa: Milanović vodi, ali nije tako siguran u drugom krugu

Na dan kada je vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju…

14 sati prije

Slučaj Beroš, analiza postupanja: Turudić – Milanović 3:0

EPPO je od slučaja Beroš htio napraviti „TOPOVSKI UDAR“ na Turudića i Plenkovića (više…)

14 sati prije