U Slavoniji je krenulo skupljanje žireva. Kilogram žira hrasta lužnjaka bit će plaćen 4 eura, a za žir hrasta kitnjaka 4,50 eura za kilogram. Riječ je o novcu iz redovitog poslovanja HŠ-a namijenjenog osiguranju planirane proizvodnje kvalitetnih sjemenskih sadnica za što su predvidjeli 11.835.000 eura.
Uprava šuma Vinkovci otkupljuje 20 vagona pa su sakupljači krenuli na posao.Taj sezonski posao prilika je mnogima da podebljaju kućni budžet, piše HRT.
S kantom u ruci umirovljenica Ivanka prebire po šumskom tlu. Traži male smećkaste plodove koji imaju kapicu i nisu šuplji.
“Sad je pao list pa ga je malo teže vidjeti ispod lista. Mora se list razgrtati da se vidi ima li ga ili nema”, govori Ivanka Margić iz Nijemaca Dnevno skupi 60-ak kilograma žira. U potrazi je za zaradom obilazi cijelu šumu.
Iz lova na šumske plodove i Dino se vratio s punim kantama.
“Mora se prvo pronaći veći hrast i mora se ići malo šire kolika je krošnja. Nekad bude iznad lišća, nekad ispod. Mora se malo prokopati”, pokazuje Dino Knežević iz Otoka.
“Dobra dnevnica”
Šumarija Lipovac izdala je već 50-ak dozvola skupljačima žira.
“Cijena je poznata, 4 eura. Mislim da je to prihvatljiva priča. Dobar sakupljač je imao neki prosjek od 40-ak kila, sada je to 30. Mislim da je to solidna dnevnica”, naglašava Krasnodar Sabljić, voditelj UŠP-a Vinkovci.
“Mi trebamo ogromne količine i sve što oni donesu na otkup mi ćemo to preuzeti”, istaknuo je Josip Gregorović, revirnik u Šumariji Lipovac.
Ako se pitate koja je svrha, hrast orijaš nekada je bio maleni žir, pa se ovih dana žirevi rasipavaju po spačvanskoj šumi.
“Unosimo 300 kilograma po hektaru, a ovaj žir koji nije obojen, to je domaći autohtoni žir iz ove sastojine”, pokazuje Željko Stipanović, upravitelj Šumarije Gunja.
“Ova površina je zahvaćena elementarnom nepogodom. Famoznom stoljetnom olujom. Mi bismo voljeli da skupimo žir preko našeg plana jer imamo i dio koji možemo uskladištiti u hladnjaču za iduću godinu”, rekao je Sabljić. U šumi uništenoj u oluji trebala bi uz njegovu pomoć niknuti mala vojska novog hrasta.
Informacija iz Hrvatskih šuma
Prije početka sakupljanja, sve fizičke i pravne osobe trebaju doći u pripadajuću šumariju gdje im se izdaje Dozvola za sakupljanje sjemenskog materijala. Pravne osobe dodatno moraju potpisati Okvirni sporazum s Hrvatskim šumama.
Pri izdavanju dozvola u šumarijama sve fizičke i pravne osobe upućene su o načinima sakupljanja i mjestu sakupljanja šumskog sjemenskog materijala te gdje je organizirano njegovo preuzimanje, odnosno gdje se nalaze mjesta preuzimanja.
Sakupljanje se vrši pod nadzorom djelatnika Hrvatskih šuma. Preuzeti žir se na sabirnim mjestima mora nekoliko puta tijekom dana prevrtati radi očuvanja zdravosti i po potrebi zalijevati kako ne bi ostao bez prijeko potrebne vlage prije nego se unese u šumu. Zato ovo razdoblje u Hrvatskim šumama traži veliki dodatni angažman, koncentraciju i stručnost svih djelatnika, osobito u šumarijama i sabirnim mjestima.
Preuzima se samo kvalitetan žir, zdrav, bez vidljivih oštećenja i zaraženosti. Onaj lošije kvalitete vratit će se sakupljačima na prebiranje jer se kao takav ne može upotrijebiti za sjetvu ili kasnije za pošumljavanje
Nakon preuzimanja, sjemenski materijal (žir) prolazi propisane postupke ispitivanja kvalitete nakon čega se unosi u unaprijed pripremljene sastojinske i rasadničke površine.
Plan ukupnih potreba za žirom hrasta lužnjaka je oko 2.700.000 kilograma, a za žirom hrasta kitnjaka oko 230.000 kilograma, za što su spremni izdvojiti 11.835.000 eura.
M.M. /Foto: press