Bivši agent tajne službe Clint Hill, bacio se na stražnji dio predsjedničkog automobil nekoliko sekundi nakon što je odjeknula pucnjava. Unatoč svom herojstvu, zakasnio je spasiti predsjednika. Treći je hitac pogodio je Kennedyja u glavu.
Kad su se 22. studenoga 1963. odjeknuli pucnji dok je povorka automobila predsjednika Johna F. Kennedyja prolazila kroz Dealey Plaza u Dallasu u Teksasu, mnogi su isprva taj zvuk zamijenili za vatromet. Ali ne i agent tajne službe Clint Hill.
Kennedyjev agent tajne službe progovorio o zavjerama i otkrio kako je izgledao atenta: “Jedan čovjek, jedan pištolj, tri hica.”
Hill je toga dana bio zadužen za zaštitu prve dame Jackie Kennedy. A kada je čuo pucnjavu, Hill je potrčao prema predsjedničkoj povorci. Od nekoliko agenata Tajne službe koji su bili samo nekoliko koraka od predsjednika Johna F. Kennedyja, Hill je bio jedini koji je potrčao prema njegovom automobilu.
Iako je skočio na stražnji dio limuzine Kennedyjevih i uspio ugurati Jackie unutra, Clint Hill je, unatoč svom herojstvu, zakasnio spasiti predsjednika. Treći je hitac pogodio je Kennedyja u glavu. “Volio bih da sam bio brži”, rekao je kasnije.
Tko je bio agent tajne službe Clint Hill?
Rođen 1932., Clinton J. Hill odrastao je u Sjevernoj Dakoti. Nakon što je stekao diplomu povijesti na fakultetu, pridružio se vojsci, a kasnije se prijavio u tajnu službu.
Ali Hillov prvi zadatak nije bio čuvanje prve obitelji. Umjesto toga, poslan je u Denver , gdje je živjela punica predsjednika Dwighta Eisenhowera. Nakon što je godinu dana čuvao njezin dom, Hill se preselio u Bijelu kuću, gdje je dobio vrhunski zadatak: čuvati predsjednicu.
Hill je dobio još jedan glavni zadatak kada su se Kennedyjevi uselili u Bijelu kuću. Postao je agent kojem je dodijeljena zaštita Jackie Kennedy.
Dana 22. studenoga 1963., Hill je pratio predsjednika Kennedyja i Prvu damu na turneji motocikla po Dallasu. Rano ujutro, Hill je prošetao pokraj predsjednikove limuzine. Zatim je zajahao na stražnjoj stepenici, stopama od predsjednika.
Ali dok je povorka stigla do Dealey Plaze, Hill i drugi agenti tajne službe već su se povukli. Limuzina je trebala skrenuti na autocestu pa se agenti nisu mogli njome voziti. U tom trenutku zrakom se prolomila pucnjava.
Nekoliko dana nakon atentata na Kennedyja, Clint Hill je napisao izjavu u kojoj prepričava cijeli događaj.
“Moje upute za Dallas bile su da radim na lijevom stražnjem dijelu predsjedničkog automobila i cijelo vrijeme budem u neposrednoj blizini gospođe John F. Kennedy”, napisao je Hill. Dok je kolona vozila kroz Dallas, Hill je iz predsjedničke limuzine prešao u automobil tajne službe koji ju je pratio.
Zatim, prisjetio se Hill , “čuo sam buku sličnu petardi.” Zamahnuo je prema limuzini. “Vidio sam predsjednika kako se nagnuo naprijed, a zatim je pao ulijevo.”
Clint Hill bacio se na stražnji dio predsjedničkog automobila, nekoliko sekundi nakon što je odjeknula pucnjava. Hill je krenuo u akciju. “Iskočio sam iz pratećeg automobila i potrčao prema predsjedničkom automobilu… Skočio sam na lijevu stražnju stepenicu.”
Kaos je okružio Hill. Čuo je kako Jackie Kennedy viče: “Otkinuli su mu glavu.”
Hill, sada na vrhu limuzine, prekrio je JFK-a i Jackie svojim tijelom. “U najbližu bolnicu, brzo”, povikao je Hill. “U bolnicu, u bolnicu.”
Agent Tajne službe nije mogao izbjeći vidjeti teške rane Johna F. Kennedyja. “Primijetio sam da nedostaje dio predsjednikove glave sa stražnje desne strane i da je obilno krvario. Dio njegovog mozga je nestao. Vidio sam dio njegove lubanje s dlakama kako leži na sjedalu.”
Tijekom vožnje, Jackie je plakala, vikala: “Jack, Jack, što su ti učinili.”
U bolnici je Hill izašao iz limuzine i prekrio predsjednikovo tijelo svojim kaputom. Otišao je u hitnu s Jackie. Prva dama bila je u krvi.
Ubrzo je predsjednik Kennedy proglašen mrtvim, a Lyndon Johnson položio je zakletvu. Unatoč traumi atentata, Clint Hill ostao je još jedno desetljeće kao agent tajne službe.
Posljedice atentata na Kennedyja
Atentat na Kennedyja šokirao je naciju i rasturio obitelj Kennedy. To je također teško pogodilo tajnu službu.
Clint Hill i njegovi kolege agenti osjećali su se odgovornima. Kao što je rekao Jerry Blaine, drugi agent u Dallasu toga dana: “Nismo mogli pomoći, ali osjećali smo se kao da nismo uspjeli. Bio je to užasan osjećaj.”
Hill je dijelio taj osjećaj. “Osjećao sam da postoji nešto što sam trebao moći učiniti”, žalio se Hill. “Krenuo se brže, reagirao brže, stigao tamo samo nekoliko trenutaka brže, mogao je napraviti razliku na svijetu.”
Na poslu, Hill je nastavio štititi sada udovicu Jackie Kennedy. Nekoliko dana nakon što je pokopala Johna F. Kennedyja, Jackie je prisustvovala ceremoniji kojom se odavalo priznanje Hillu za njegovu hrabrost.
Ali iznutra, Hill je sebe krivio što nije blokirao treći metak koji je ubio predsjednika. Agent se okrenuo alkoholu i patio od noćnih mora. Bile su potrebne godine da se Hill oslobodi krivnje. “Samo to moraš prihvatiti i živjeti s tim, najbolje što možeš”, rekao je.
U mirovinu je otišao sa samo 43 godine.
U vrijeme dok je bio u Tajnoj službi, Hill je štitio pet predsjednika. Obišao je svijet na Eisenhowerovoj mirovnoj turneji. Gledao je lansiranje Apolla 11 s Cape Canaverala. I bio je na južnom travnjaku kada je Richard Nixon napustio Bijelu kuću.
Što se tiče teorija zavjere o ubojstvu Kennedyja, Hill čvrsto vjeruje da je Lee Harvey Oswald ubio Johna F. Kennedyja. “Nema sumnje da je on bio ubojica”, rekao je Hill. “Bio sam tamo. Znam što se dogodilo.”
M.Marković /Foto: Public domena